تا زمانی که تهران به برجام وفادار بماند، اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه ایران را برنخواهد گرداند.
تاریخ: ۹:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
خروج آمریکا از برجام چقدر صادرات نفت ایران را کاهش می دهد؟

 مجله پترولیوم اکونومیست(آمریکا)

خروج آمریکا از برجام ممکن است تاثیر چندانی بر صادرات نفت ایران نگذارد

« دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ممکن است ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شود، زیرا به نظر می رسد اکثریت (سیاستگذاران آمریکایی) با این کار موافقند، اما پیامدهای تاثیر این اقدام بر عرضه نفت ایران محدود است.
بیش از یک میلیون بشکه در روز از عرضه نفت این کشور ممکن است ظرف ۱۸ ماه آینده کم شود و بدتر از همه آنکه کاخ سفید ممکن است در واقع برنامه ای نداشته باشد.
«ریچارد نفیو» کارشناس تحریم که در زمان «باراک اوباما» می گوید: پس از ابطال تعلیق تحریم ها، کاخ سفید به خریداران نفت ایران یک مهلت دستکم ۱۸۰ روزه می دهد تا معاملات خود با ایران را کاهش دهند و همچنین مقرراتی برای مقابله با کسانی که از این برنامه ها تخطی می کنند، وضع خواهد کرد.
کاهش خرید نفت ایران ممکن است از نوامبر ۲۰۱۹ (آبان-آذر ۱۳۹۸) آغاز شود و به گفته نفیو پس از آن، ظرف یک سال از صادرات نفت ایران ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کم می شود.  اما هشدارها زیاد است. چین اکنون در آستانه یک جنگ تجاری با آمریکا است و شاید با این برنامه همکاری نکند.
هند نیز ممکن است از همکاری با آمریکا در این زمینه سر باز زند. آنها بیش از یک میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد می کنند.
کره جنوبی و ژاپن که دفعه پیش کاهش ۲۰ درصدی واردات نفت از ایران را پذیرفته بودند، ممکن است فقط ۱۰۰ هزار بشکه در روز یا کمی بیشتر از این میزان از خرید خود بکاهند.
تصمیم اروپا در این زمینه را بسیار مهم و اثر گذار است.
به گفته نفیو، کاهش ۵۰ درصدی خرید نفت اتحادیه اروپا، این بار حدود ۳۳۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

نادیده گرفتن ترامپ
تحلیلگران دیگر متقاعد نشده اند که کسی در این زمینه با ترامپ همکاری کند.
«روبین میلز» مدیر ارشد اجرایی یک شرکت نفتی گفت: دفعه پیش مهمترین و اثرگذارترین تحریم بر حسب اندازه عرضه، تحریم کشتیرانی و بیمه اتحادیه اروپا بود.
اتحادیه اروپا که از مخالفت ترامپ با برجام ناراحت است، بعید به نظر می رسد که این بار نیز مانند دفعه پیش با آمریکا همکاری کند، مگر اینکه ایران در واکنش به اقدام ترامپ، برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد یا برنامه موشک های بالستیک خود را تقویت کند، اقداماتی که موجب نگرانی اتحادیه اروپا می شوند.

با وجود هیاهو در مورد شرایط پس از تحریم ایران، تهدید ناشی از بازگشت تحریم ها بر قراردادهای بالادست نفت ایران با شرکت های غربی و تنها قرارداد گازی توتال فرانسه ناچیز است.
بدتر برای بازار نفت این است که به نظر می رسد دولت ترامپ برای اجرای سیاست های تحریمی خود علیه تهران آماده نیست زیرا تحریم های گذشته بر برنامه ریزی تکیه داشتند که اکنون این برنامه ها و ممیزیها وجود ندارند.
به گفته نفیو، حتی شمارش موانع دفعه پیش، کار بسیار دشواری است و این ظرفیت اکنون از بین رفته است.
این مجله آمریکایی نوشت، به نظر نمی رسد دولت ترامپ در مورد تاثیر تحریم نفت ایران بر بازار در صورت موفقیت آنها در کاهش صادرات نفت ایران، بخوبی فکر کرده باشد.

/ایرنا

پاسخی بگذارید