ولیعهد سعودی بر این عقیده است که باید برای مقابله با ایران آماده شود. از این رو، به همه دولتها در مورد ایران هشدار می دهد، اما اغلب او را صادق نمی دانند.
تاریخ: ۹:۳۹ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
اگر بین ایران و عربستان جنگ شود، روسیه در کنار تهران می ایستد

گریگوری اساتریان

روزنامه وزگلیاد (روسیه)

 ولی عهد سعودی بر این عقیده است که باید برای مقابله با ایران آماده شود. از این رو، به همه دولتها در مورد ایران هشدار می دهد، اما اغلب او را صادق نمی دانند.

 عوامل متعددی است که جنگ بزرگ خاورمیانه را تبدیل به واقعیتی نزدیک می کند؛ منطقه در معرض مقابله بین وهابیت و تشیع قرار دارد؛ مقابله ژئو استراتژیک بین این دو حتمی است و این مقابله در مورد دو اقتصاد در حال رقابت با یکدیگر در منطقه است.

اعلام بن سلمان پس از سفر دو هفته ای اش به ایالات متحده صورت گرفت. در سفر تاریخی ترامپ به ریاض معامله سلاحی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار بین این دو امضا شد. بدیهی است که نیاز سعودیها به جدیدترین انواع اسلحه نه برای مبارزه با داعش یا القاعده، بلکه برای مبارزه با ایران است، چرا که سعودیها به زعم خود دشمنی جز ایران ندارند.

تنها مانع در نگرفتن نزاع مسلح مستقیم بین اعراب سعودی و ایرانی ها تا کنون، نبود مرزهای زمینی مشترک بین این دو و غیاب تدبیر نظامی و روحیه شجاعت نزد سعودیهاست که علاقه ای ندارند زندگی با ارزش خود را در معرض خطر قرار دهند! علاوه بر اینکه جنگ بین دو دولتی که تعداد جمعیت آنها روی هم رفته بیش از ۱۰۰ میلیون نفر است، بسیار خطرناک به نظر می رسد.

چنین نبردی در صورت وقوع تمام کشورهای جهان اسلام را در بر می گیرد و هیچ یک را در حاشیه باقی نگاه نمی دارد. ایالات متحده قطعا از سعودیها حمایت می کند و روسیه و چین نیز در کنار ایران می ایستند. بنابراین، نمی توان این جنگ را جنگی منطقه ای دانست، بلکه صحبت از یک جنگ جهانی فراگیر است.

/ترجمه انتخاب

پاسخی بگذارید