در صورت خروج آمریکا از برجام دست ما در زمینه مختلف هسته ای باز خواهد شد و هیچ دلیلی برای ادامه محدودیت های خودخواسته وجود ندارد.
گزینه های ایران در صورت خروج آمریکا از برجام

حمید رضا آصفی

ترامپ مواضع متفاوت و بعضا متضادی از خود بروز می دهد، از جمله در مورد دیوار مکزیک شاهد این موضوع بودیم.با توجه به تغی یرات کابینه ترامپ و حضور افراد تندرو در آن، شاهد سرسختی رییس جمهوری آمریکا در مورد توافق برجام هستیم.
نکته ای که در این موضوع حائز اهمیت است قائل نبودن ترامپ به نظرات مشورتی است. او عصبی می شود و در عین حال آدمی تک رو است، مثل همه آدم های کم عقل فکر می کند و احساس می کند همه چیز را می فهمد.
از طرفی، ترامپ جهت دهی و مشورت تیمی که در اطراف او مشغول فعالیت هستند را نیز دنبال نمی کند.
سفیر پیشین ایران در فرانسه با بیان اینکه قرار است مرکل صدراعظم آلمان و مکرون رییس جمهوری فرانسه برای موضوع برجام به آمریکا سفر کنند، گفته است، این نشان می دهد اروپایی ها در چند لایه در حال فعالیت هستند.
در ارتباط با سوریه دست غرب در حال حاضر بسیار پایین است و تلاش خود را در این زمینه می کند، از طرفی گفت گوهایی بین روسیه و آمریکا درباره موضوع اوکراین در حال شکل گیری است.
سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران و سرزمین های اشغالی نیز جزو همین تحولات است؛ همه این اتفاقات وقتی بر روی کاغذ پیاده می شود، نمی توان از آن چیز مشخصی را در مورد برجام استنباط کرد.
بعضی نکات اشاره شده به نفع برجام است و بعضی از نکات هم منفی و به ضرر برجام است، علیرغم همه پیش بینی ها در مورد خروج ترامپ از برجام، هنوز شک جدی در این زمینه وجود دارد.
با توجه به مذاکرات آمریکا و کره شمالی باید توجه داشت که ترامپ می خواهد با کره شمالی گفت وگو کند اما در صورت خروج او از برجام، اعتبار این مذاکرات برای کره شمالی نیز زیر سوال خواهد رفت.
سخنان سیاستمداران حامی برجام در آمریکا در مورد پرهزینه بودن خروج ترامپ از برجام منطقی است، نخبگان سیاسی طرفدار برجام، استدلال های قوی در این زمینه دارند.
سخنان ترامپ در خصوص کشورهای عربی و دوام نیاوردن دو هفته ای این کشورها در صورت عدم حمایت آمریکا نیز باید توجه داشت که ترامپ این را می داند که ایران متفاوت از کشورهای دیگر است.
کشور آمریکا و رفقای آن چهل سال در تلاش هستند تا جمهوری اسلامی ایران را  از سر راه بردارند ولی کشور ما روز به روز قوی تر شده است.
اگر ترامپ اهل این محاسبات باشد هرگز به فکر خروج از برجام نخواهد افتاد مگر اینکه شاهد یک سری اتفاقات عجیب و غریب باشیم و او بی محابا به این سمت حرکت کند.

گزینه های ایران در صورت خروج آمریکا از برجام

گزینه های مختلفی در این خصوص در پیش روی ایران است، در صورت خروج آمریکا از برجام دست ما در زمینه مختلف هسته ای باز خواهد شد و هیچ دلیلی وجود ندارد که محدودیت های خودخواسته را ادامه دهیم.
ایران به سرعت می تواند به سمت غنی سازی ۲۰ درصد و بالاتر از آن حرکت کند، می تواند به سرعت در وضعیت اراک و فردو تغییر ایجاد کند و در زمینه های موشکی اقدامات دیگری را انجام دهد.
اروپایی ها برجام را یک قرارداد امنیتی می دانند و این امنیت برای آن ها در همه جا به خصوص آسیای غربی مهم است.در موضوع برجام مذاکره کننده اصلی ما آمریکا بود و نه اروپا، اگر آمریکا از برجام خارج شود، این توافق بسیار ضعیف می شود.
کشورهای اروپایی با چراغ سبز آمریکا در این مذاکرات شرکت کردند و با این کار ترامپ، اعتبار این کشور در مقابل اروپایی ها هم زیر سوال خواهد رفت.از هر طرف که به این ماجرا نگاه کنیم، آمریکا بازنده خروج از برجام خواهد بود و نمی تواند پاسخگوی این اقدام غیر مسئولانه خود باشد.

/ایرنا

پاسخی بگذارید