سفسطه بازی  ترامپ در عقب نشینی از سوریه

دکتر محمد السعید ادریس
 الاهرام (مصر)
 اعلام تصمیم ناگهانی و شگفت انگیز ترامپ در جمع کارگران در اوهایو  در در اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و اینکه الان نوبت دیگران است به تنهایی نشان دهنده فرافکنی های بارز رئیس جمهور آمریکا است. اما ترامپ مشخص نکرد که منظورش از این دیگران کیست و آیا اشاره او به روس ها یا ایرانی ها یا ترک هاست؟ و یا روسیه را از روی کرم یا درگیر کردن آنها در سوریه ترک خواهد کرد؟ 
لحن بیان این تصمیم از سوی ترامپ نشانگر این است که ایالات متحده علیرغم اراده خود برای دخالت نظامی در سوریه، مجبور به اتخاذ این اقدام شده و ترامپ صحبت های دو ماه پیش تیلرسون وزیر خارجه برکنار شده اش را فراموش کرد که گفته بود آمریکا برخلاف خواست همه تصمیم به ماندن در سوریه دارد….اظهارات دیگر مقامات آمریکایی نشانگر اتخاذ این تصمیم به صورت فردی و عدم صحبت ترامپ در این خصوص با دیگران است و این مساله عجیب و غیرقابل تصور است، مگر اینکه آمریکا وارد مرحله بی سابقه ای از مدیریت سیاسی و حکومت داری بدون حساب و کتاب و بی برنامه گی و اتخاذ تصمیمات کورکورانه شده باشد که این امر کاملا بعید است با علم به اینکه همه کاملا سکوت کرده اند. 
اما موضوع عجیب تر بخش دوم از اظهارات ترامپ  است که وی به بیان این اظهارات نمایشی با تشویق گسترده حضار بسنده نکرد و علاوه بر آن در نمایشی مضحک تر درباره بودجه آمریکا در خاورمیانه سخن گفت.
سابقه آمریکا در بروزرسانی قدرت نظامی و کمک های خارجی و توسل به جنگ های مشروع و نامشروع برای تقویت نفوذ و نقش خود در جهان  به وضوح نشان دهنده این واقعیت است که آمریکا همواره از  کمک های خارجی به دیگر کشورها بعنوان سلاحی برای دیکته کردن شرایط خود و شکستن اراده کشورها و ملتها و توجیه دخالت در امور داخلی کشورها و سیطره و انحراف تصمیمات آنها از اهداف و منافع ملی شان بهره برداری می کند. 
ترامپ در سخنرانی خود گفت که «هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم …آیا می دانید که بعد از آن چه چیزی عاید مان شد؟ هیچ چیز» و باز با خطاب قرار دادن مردم در اوهایو گفت «با هم به این مساله فکر کنیم… هفت تریلیون دلار هزینه کردیم ..آیا خوب می شنوید .. نمی گویم یک میلیون یا یک میلیارد ..بلکه ۷ تریلیون دلار». صحبت ترامپ مملو از مغالطات و سفسطه بازی است. ترامپ و دولت آمریکا باید قبل از دیگر ملتها و کشورهای خاورمیانه، به مردم آمریکا توضیح بدهد که این پول ها در چه زمینه ها و برای چه اهدافی صرف شده است؟ آیا کسی همزمان بهای نابودی جنگ های آمریکا یا جنگ های اسرائیل با حمایت آمریکا علیه اعراب و میزان اموال صداها میلیاردی به غارت و یغما رفته و چپاول شده اعراب را حساب رسی و برآورد خواهد کرد؟ 
بهای تجاوز ژوئن ۱۹۶۷ اسرائیل علیه اعراب با حمایت و پشتیبانی ایالات متحده چقدر است؟ بهای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی که موجب توسعه طلبی و نابودی مساله فلسطین شده، چقدر است؟ بهای نابودی عراق و سپس جنگ ساختگی آمریکا علیه تروریسم برای تکمیل سلسله نابودی کشورهای عربی و نابودی ارتش های آنها و بهای حوادث کنونی سوریه با حمایت آمریکا چقدراست؟ 
این فاکتور حساب بلند بالایی است که رئیس جمهور آمریکا خودش و با اراده خود بیان کرده و خود را در مقابل مردم آمریکا در مقام پاسخگویی قرار داده است، قبل از آن که خود را مجبور به پاسخگویی به ملت های خاورمیانه بداند که او ادعا می کند این تریلیون ها دلار را برای آنها هزینه کرده است.

پاسخی بگذارید