دردسر های داخلی بن سلمان در پی سفر به آمریکا

خالد الجیوسی

رای الیوم (انگلستان)

سفر وليعهد سعودي به آمريکا و ديدار وي با رئيس جمهور اين کشور جنجالي را در شبکه هاي اجتماعي عربستان به همراه داشته است و مخالفان سعودي بر اين باورند که ترامپ تاجري است که در روابط خود با عربستان در پي منافع مادي و فروش سلاح به اين کشور است و هر وقت که موقعيت اقتضا کند همپيمان سعودي خود را به توپ خواهد بست.
استقبال دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا از محمد بن سلمان وليعهد عربستان جنجالي را در شبکه هاي اجتماعي به راه انداخت و تصاوير اين ديدار در شبکه اجتماعي توييتر منتشر شد. خيلي زود رسانه هاي داخلي عربستان و رسانه هاي جهان با انتشار اظهارات طرف آمريکايي و سعودي و تصاويري از ديدار آنان، بر اهميت اين اقدام بن سلمان براي کشورش تاکيد کردند.
مطبوعات داخلي عربستان از اظهارات ترامپ به وجد آمدند؛ او گفته بود خواهيد ديد يک ماه ديگر با ايران چه خواهم کرد. ترامپ در نشست رياض هم که با جيبي پر پول از عربستان خارج شده بود، گفته بود: “اين بهترين دور از نشست هاي رياض بود”. علاوه بر اين ترامپ به دوستي نزديک با بن سلمان هم اشاره کرده بود، مطبوعات عربستان تاکيد وليعهد اين کشور بر دوستي ديرينه وي با رئيس جمهور آمريکا را نيز پوشش دادند.
برخي کاربران طرفدار بن سلمان تصويري از وي را در حالي منتشر کردند که کاتولوگ سلاحي را در دست دارد و ترامپ در حال ارائه توضيحاتي درباره آن است. حساب کاربري پايگاه “اخبار عربستان” ذيل اين تصوير نوشت: “ترامپ در حال نشان دادن نمونه سلاح ها و تجهيزات نظامي است که شامل معاملات تسليحاتي مي شود” و به نظر مي رسد بن سلمان بار ديگر مبالغ ميلياردي را تحت عنوان معاملات تسليحاتي به خزانه آمريکا سرازير خواهد کرد.
يکي از افسران بازنشسته ارتش عربستان (که نخواست نامش فاش شود) در گفتگو با روزنامه “رأي اليوم” به “قرارداد تسليحاتي اشاره کرد که بن سلمان قدرت خريد آن را دارد، حتي با وجود مخالفت کنگره آمريکا براي ممانعت از فروش سلاح به وي که عامل کشتار کودکان يمن است. به اين ترتيب عربستان جايگاه منحصر به فردي در خريد سلاح دارد و اين يک مسئله معمولي است و سران عربستان در ۸۰ سال گذشته اين مسئله را اين طور توجيه کرده اند که عربستان يک همپيمان راهبردي است.
احمد التميمي روزنامه نگار سعودي نيز در اين باره گفت: بن سلمان در هر اقدام سياسي يا نظامي خود ترجيح مي دهد جنجال رسانه اي به راه بيندازد و گزينه هايي را انتخاب مي کند که مي تواند هياهويي در رسانه ها بپا کند. التميمي بر اين باور است که از عمليات موسوم به “طوفان قاطعيت” گرفته تا سياست تعاملي و سرانجام بازداشت ها در داخل و خارج  کشور نتايج منفي داشته است؛ درست برخلاف آنچه که وي از آن به عنوان “دورويي رسانه ها” ياد کرد. در حقيقت به گفته التميمي رسانه ها و امپراتوري هاي رسانه اي مي توانند دستاوردهاي بن سلمان را بزرگ نشان دهند و شبکه هاي اجتماعي براي به دست گرفتن و تغيير افکار عمومي اين دستاوردها را مسخره مي کنند.
طبق بررسي هاي “راي اليوم”، هشتگ # ديدار_محمد_بن_سلمان_با_ترامپ در صدر هشتگ هاي سعودي قرار گرفته است.
محمد العنزي فعال سعودي هشدار داد حجم سلاح هايي خريداري شده نشان از جنگ بعدي دارد. ساره الغامدي فعال حقوق زنان نيز کشورش را به گاو شيرده اي تشبيه کرده  که هر بار چشم ترامپ به آن مي افتد، آن را مي دوشد. سعيد الصعيري استاد علوم سياسي نيز درپيامي در يکي از شبکه هاي اجتماعي تاکيد کرد: ما از نابودي توافقنامه هسته اي ايران خوشحال شديم اما قراردادهاي خريد سلاح در برابر سرعت گرفتن ايران براي غني سازي اورانيوم و توليد بمب هسته اي هيچ سودي ندارد. کشور ما تاکنون حتي يک تاسيسات هسته اي براي استفاده مسالمت آميز هم نداشته است.
به گفته برخي ناظران در عربستان دو اردوگاه ‍وجود دارد: دسته اول بر اين باورند که ائتلاف با همپيمان آمريکايي و اعتماد به آن اوج ذکاوت و تنها راه غلبه بر ايران است که سازش کامل با اسرائيل و رويکرد مثبت بن سلمان درباره آن، اين راه را تکميل مي کند.
و اما اردوگاه دوم کساني هستند که صدايشان شنيده نمي شود و بيشتر اعضاي آن در خارج از عربستان با نظام اين کشور مخالفت مي کنند يا در داخل زنداني هستند.
به گفته ناظران اين اردوگاه بر اين باور است آمريکا به کنار گذاشتن همپيمانان خود معروف است و تنها پولهاي همپيمان سعودي است که سهم اين کشور را در دولت ترامپ افزايش مي دهد، ترامپي که مثل يک تاجر فکر مي کند و دير يا زود نشانه هاي اين دام برملا خواهد شد، دامي که عنوان دائمي آن “کابوس ايران” است و حتي اگر ترامپ قصد جدي براي نابودي ايران که آن را دشمن خود مي داند داشته باشد، عربستان نخستين کشوري است که در مقابل توپ و تشر قرار داده خواهد شد، چرا که در نهايت عربستان و ايران دو روي سکه دين اسلام هستند.

پاسخی بگذارید