رئيس جمهور آمريکا وليعهد عربستان سعودي را يک مشتري خاص براي تسليحات آمريکايي توصيف کرد.

شبکه تلويزيني الميادين

دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا، عربستان را مشتري خاص توصيف کرد که بخشي از ثروت خود را در اختيار آمريکا قرار خواهد داد. ترامپ از زماني که تبليغات انتخاباتي خود را آغاز کرد بر اين شعار تاکيد داشت که ديگر کشورها در برابر حمايت سياسي و نظامي آمريکا از آنها بايد پول پرداخت کنند. ترامپ به صراحت به محمد بن سلمان ميهمان سعودي خود گفت که او خواهان بخشي از ثروت عربستان است.
محمد کريم خبرنگار شبکه الميادين در واشنگتن درباره ديدار دونالد ترامپ با محمد بن سلمان گفت: به نظر مي رسد استقبال گرم وليعهد سعودي در کاخ سفيد در برابر ميلياردها دلاري صورت گرفت که عربستان براي خريدهاي تسليحاتي از آمريکا هزينه مي کند و قصد دارد ميلياردها دلار ديگر هم در اين باره هزينه کند. ترامپ با صراحت گفت تمايل دارد به بخشي از ثروت عربستان دست پيدا کند. پرونده هاي منطقه اي و در رأس آنها پرونده هسته اي ايران و نقش تهران در منطقه هم در ديدار ترامپ با محمد بن سلمان مطرح شد. به ويژه آنکه بعضي از منابع در دولت ترامپ از تشکيل کميته سه جانبه امنيتي بين آمريکا، عربستان و امارات براي رويارويي با ايران خبر دادند. بن سلمان بر لزوم تقويت همکاري امنيتي و نظامي با آمريکا تأکيد کرد.
اختلاف بين کشورهاي حاشيه خليج (فارس) و نيز «معامله قرن»، بخش زيادي از گفتگوها را به خود اختصاص ندادند. سفرهاي بن سلمان به شهرهاي مختلف آمريکا نشان مي دهد او به دنبال قراردادهاي متعدد سرمايه گذاري و تجاري با آمريکايي هاست. بن سلمان همچنين خواهان همکاري با آمريکايي ها در زمينه هاي پتروشيمي، انرژي هسته اي و ديگر بخش هاست. با اينکه محمد بن سلمان تلاش کرد چهره به روز و آزادي از عربستان ترسيم کند، ناظران معتقدند واقعيت هاي مربوط به حملات يازدهم سپتامبر، جنگ در يمن و موج بازداشت ها در عربستان، همچنان اين چهره را مخدوش مي کند.
شبکه سي بي اس برنامه شصت دقيقه خود را که به مصاحبه هاي جدي و صريح اختصاص داد، به مصاحبه اي با بن سلمان اختصاص داد که بيشتر شبيه تبليغ براي شخص او و نظام سعودي بود. گوينده اين شبکه آمريکايي هيچ اشاره اي به اين مسئله نکرد که بر اساس گزارش هاي سازمان ملل، حملات هوايي ائتلاف سعودي علت اصلي کشتار غيرنظاميان در يمن است. محمد بن سلمان در اين مصاحبه مجبور نشد به سئوالاتي درباره بازداشت فعالان و مبلغان عربستاني و شيوه استبدادي حکومتداري خود پاسخ دهد. گوينده سي بي اس به اقدام بن سلمان در خريد قايقي به قيمت پانصد و پنجاه ميليون دلار در جنوب فرانسه اشاره نکرد.

پاسخی بگذارید