تلاش آمریکا برای اعلام برائت از حضور مستقیم در جنایات ائتلاف عربستان

ايسهان تهرور

واشنگتن پست(آمریکا)

مقامات دولت آمريکا تلاش مي کنند که بگويند حمايت آمريکا از ائتلاف به رهبري عربستان سعودي به معناي مشارکت مستقيم در اين جنگ نيست، ادعايي که منتقدان اعتقادي به آن ندارند.

محمد بن سلمان، وليعهد عربستان روز سه شنبه با دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در دفتر کار وي در کاخ سفيد ديدار خوشايندي داشت.
ترامپ گفت رابطه آمريکا با عربستان در دوران رياست جمهوري اوباما بسيار تيره بود اما اکنون خوب است. رئيس جمهور آمريکا در ديدار با وليعهد عربستان، دشمن ديرينه ايران، شکايات هميشگي خود را از تهران بيان کرد. آنها همچنين درباره فهرست خريد سلاح هاي آمريکا توسط رياض گفتگو کردند.
اما در همين حال، گروهي از سناتورها از هر دو حزب تلاش کردند طرحي را به راي بگذارند که مانع حمايت آمريکا از مداخله نظامي در يمن به رهبري عربستان سعودي مي شود و همچنين از نظارت بيشتر کنگره بر جنگ هايي که آمريکا در آنها حضور دارد، حمايت مي کند. روساي جمهور آمريکا بدون موافقت کنگره وارد جنگ هاي جديدي شده اند و اين قدرت را قانونگذاران پس از حملات تروريستي يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به آنها دادند. اکنون که يک دهه و نيم از آن زمان گذشته است، برخي از همان قانونگذاران ، جنگ عربستان عليه شورشيان حوثي يمن را موقعيت مناسبي براي آغاز مهار اختيارات رئيس جمهور مي دانند.
پس از ساعت ها بحث، سرانجام مخالفان اين طرح موفق شدند. با اين حال اين براي سعودي ها که همه تخم مرغ هاي خود را در سبد دولت ترامپ گذاشته است،‌ پيامي داشت.
يکي از مشاوران ارشد سناتور برني سندرز و از حاميان اين طرح گفت: «پيام اين است که کنگره نقش خود را بر اساس قانون اساسي در موضوعات مربوط به جنگ بسيار جدي تر مي گيرد.»
وي افزود: «متحدان ما بايد بدانند که حمايت آمريکا نامحدود نيست و زماني که مدارکي از نقض حقوق بشر و جنايات جنگي وجود داشته باشد، کنگره مداخله خواهد کرد.»
محمد بن سلمان معمار اصلي جنگ رياض در يمن است، جنگي که در سال ۲۰۱۵ در کنار ائتلافي از متحدان منطقه اي به راه افتاد. مصائب اين جنگ در اين سه سال گذشته بسيار وحشتناک بوده است و خسارات و تلفات آن به آساني قابل ارزيابي نيست.
انتقادات زيادي وجود دارد.اما سعودي ها به عنوان متحد غرب بايد به طور ويژه مورد انتقاد قرار بگيرند. ائتلاف سعودي بيش از شانزده هزار بار در سه سال گذشته يمن را بمباران کرده و يک سوم اين حملات به اهداف غيرنظامي اصابت کرده است. گروه هاي حامي حقوق بشر و کارشناسان سازمان ملل مي گويند ائتلاف سعودي مرتکب جرائم جنگي شده است. در عين حال، اقدام رياض در محاصره بنادر يمن موجب کمبود شديد غذا، دارو و کالاهاي اساسي شده که به نابودي زيرساخت هاي دولتي ضعيف اين کشور کمک کرده است.
سعودي ها مي گويند مبارزه آنها براي مقابله با ايران است که از حوثي ها حمايت مي کند و همچنين به منظور برقراري نظم در بخش جنوبي اين کشور راهبردي است. آنها همچنين به تلاش هايشان در کاهش رنج و عذاب مردم يمن با کمک هاي بشردوستانه و حفاظت بهتر از غيرنظاميان اشاره مي کنند.
نويسنده اين مقاله افزود، برخي از مقامات دولت ترامپ بر اين عقيده اند که سعودي ها بايد جلوي ايران را بگيرند. برخي از تحليلگران در واشنگتن نيز مي گويند سه سال خونريزي و هرج و مرج فقط به نفع ايران بوده است.
در هفته هاي اخير، همانطور که مقاومت در برابر اقدامات عربستان سعودي در يمن در کنگره افزايش يافته است، دولت ترامپ يک تهاجم هماهنگ عليه طرح اختيارات جنگي رئيس جمهور به راه انداخته است. جيمز ماتيس، وزير دفاع، در نامه اي که هفته گذشته به ميچ مک کانل، رهبر اکثريت سنا نوشت، گفت: «اعمال محدوديت هاي جديد براي حمايت نظامي محدود آمريکا مي تواند موجب افزايش تلفات غيرنظاميان، به خطر افتادن همکاري با شرکايمان در زمينه مبارزه با تروريسم و کاهش نفوذ ما بر سعودي ها شود.»
مقامات دولت آمريکا همچنين تلاش کردند بگويند حمايت آمريکا از ائتلاف به رهبري سعودي به معناي مشارکت مستقيم در اين جنگ نيست. اين ادعايي است که منتقدان اعتقادي به آن ندارند.
با اين حال ترامپ در ديدار با محمد بن سلمان تقريبا حرفي درباره يمن نزد چه برسد به اين که درباره چشم انداز پايان اين جنگ صحبت کند.

پاسخی بگذارید