روزنامه تايمز آو اسرائيل در گزارشي نوشت مقامات اسرائيلي و عربستان سعودي يک سري نشست هاي محرمانه در مصر برگزار کردند.
تاریخ: ۱۰:۴۴ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
نشست محرمانه مقامات اسرائیل و عربستان در مصر

تایمز آو اسرائیل

گفته مي شود مقامات بلندپايه اسرائيلي و سعودي هفته گذشته در قاهره يک سري نشست هاي محرمانه را برگزار کردند. اين ديدارها در آستانه ارائه طرح صلح خاورميانه از سوي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا برگزار شد.
يک مقام تشکيلات خودگردان فلسطيني روز جمعه در گفتگو با روزنامه الخليج تايمز -که در امارات عربي متحده مستقر است- گفت که مقامات مصري براي برگزاري مذاکراتي ميانجي گري کردند که او آنها را يک “تحول مهم” در روند گرم شدن تدريجي روابط بين اسرائيل و عربستان سعودي دانست، فرايندي که به گفته او سبب تضعيف دولت فلسطين مستقر در رام الله مي شود.
او گفت:‌” روابط گرم بين اسرائيل و عربستان سعودي در حال آسيب زدن به تشکيلات خودگردان فلسطيني است.” او افزود: “به نظر مي رسد که اسرائيل ديگر بزرگترين دشمن در منطقه محسوب نمي شود.”
در يکي از ملموس ترين نشانه ها در ارتباط با اين روابط، اين هفته، سعودي ها به شرکت هواپيمايي ايراينديا اجازه دادند براي پرواز به اسرائيل از حريم هوايي عربستان سعودي استفاده کند. اين نخستين بار طي هفتاد سال بود که عربستان اجازه چنين کاري را داد.
به گفته مقامات تشکيلات خودگردان فلسطيني، اين مذاکرات -که در يک هتل لوکس و با حضور مقامات مصري برگزارش د- همچنين در ارتباط با منافع اقتصادي اسرائيل، مصر و عربستان سعودي به ويژه در منطقه درياي سرخ بود.
يک روزنامه مصري اعلام کرد انتظار مي رود دولت آمريکا نکات اصلي طرح صلح خود را طي هفته هاي آتي اعلام کند.  مقامات دولت آمريکا همچنين اعلام کردند اين طرح در حال نهايي شدن است اما در عين حال از ارائه جدول زماني انتشار آن خودداري کردند.
روز جمعه، در يک گزارش که در روزنامه الشروق منتشر شد، اعلام شد که چندين کشور عربي ناشناس به محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني توصي کردند يا طرح دونالد ترامپ را بپذيرد يا اين که خطر “تأسف خوردن” درباره آن را بعدا بپذيرد.
عباس اعلام کرده است که اين طرح همانند “سيلي قرن” که به عبارت “توافق قرن” اشاره دارد که دونالد ترامپ از آن براي توصيف ابتکار عمل صلح خود استفاده کرد. تشکيلات خودگردان فلسطيني که بر سر تصميم آمريکا در به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت اسرائيل انتقال سفارت خانه اش به اين شهر خشمگين بود ديدار با جارد کوشنر و جيسون گرين بلات نمايندگان آمريکا را رد کرد و خواستار در پيش گرفته شدن تلاش هاي چند جانبه صلحي شد که سبب به حاشيه راندن واشنگتن مي شود.
بر اساس گزارشي که در روززنامه مصري منتشر شد، آمريکايي ها به مقامات برخي از کشورهاي عربي اعلام کردند که تصميم دونالد ترامپ براي انتقال سفارت خانه آمريکا از تل آويو به قدس “بخشي از تلاش آمريکا براي ترغيب اسرائيل به ويژه تندروهاي اسرائيلي براي موافقت با دادن امتيازاتي به فلسطينيان است.”
ترامپ بارها اعلام کرد اسرائيل بايد “بهاي” به رسميت شناخته شدن قدس را بپردازد اما او به اين جزييات اين موضوع اشاره نکرد که انتظار مي رود اسرائيل چه امتيازاتي بدهد. بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل اين هفته پس از ديدار با ترامپ در گفتگو با خبرنگاران گفت که اين موضوع هرگز بين آنها مطرح نشده است.
در اين گزارش آمده است دست کم يک کشور عربي به دولت ترامپ اعلام کرد که کشورهاي عربي هر گونه طرح صلحي را رد خواهند کرد که سبب به رسميت شناخته شدن شرق بيت المقدس به عنوان پايتخت کشور فلسطيني در اينده نمي شود.
يک مقام بلندپايه حماس در گفتگو با روزنامه مصري گفت که مصري ها به اين اين گروه تروريستي اطمينان دادند که قاهره طرحي را نخواهد پذيرفت که خواستار ايجاد تشکيل کشور فلسطيني  با پايتختي شرق قدس و بر اسا س “مرزهاي سال هزار و نهصد و شصت و هفت” نمي شود.
به گفته اين مقام حماس، مصري ها نيز بر « حق بازگشت” پناه جويان فلسطيني به خانه هاي خود در اسرائيل  تأکيد کردند.
ماه گذشته، يک هيئت بلندپايه حماس به رياست اسماعيل هنيه سه هفته در قاره به سر مي‌برد جايي که اعضاي اين هيئت با مقامات دولت مصر  در ارتباط با شماري از موضوعات از جمله توافق نامه آشتي با جنبش فتح متعلق به محمود عباس و راه هاي توسعه اقدامات امنئيتي در راستاي مرز بين مصر و نوار غزه گفتگو کردند.
مقام حماس به نقل از مصري ها گفت که قاهره به شدت با ايده “اسکان دادن فلسطينيان در سينا” مخالف است.
موضع مصر در واکنش به  انتشار گزارش هاي تأييد نشده  در رسانه هاي عربي اتخاذ شد که در آنها ادعا شده بود طرح صلح دونالد ترامپ شامل اختصاص بخش هايي از سينا به يک کشور فلسطيني در اينده مي شود.

پاسخی بگذارید