تاریخ: ۱۲:۰۲ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
مجوز استفاده از حریم هوایی «عربستان سعودی» برای پروازهای به مقصد یا خروج از اسرائیل صادر شد

کویچی شینودا

ماینیچی (ژاپن)


خبرگزاری رویترز و دیگر خبرگزاری های مهم جهان روز نهم ماه جاری گزارش دادند، مقامات عربستان سعودی رویکردی اتخاذ کردند که بر اساس آن استفاده از حریم هوایی این کشور برای پروازهای به مقصد یا خروج از اسرائیل (‌دشمن دیرینه عربستان سعودی) تأیید می شود. هر چند دو کشور عربستان سعودی و اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارند و در این میان عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، ولی در همین راستا دیدگاهی مطرح است دایر بر اینکه، اسرائیل و عربستان سعودی به تازگی به منظور مقابله با ایران (که هر دو کشور عربستان سعودی و اسرائیل آن را دشمن تلقی می کنند) روابط را به شکل مخفیانه تعمیق بخشیدند.
بر اساس گزارش رسانه های خبری، هواپیماهای «ایر ایندیا»، شرکت هواپیمایی دولتی هندوستان، با استفاده از حریم هوایی کشور عربستان سعودی به مقصد اسرائیل پرواز خواهد کرد. بر اساس گزارش همین رسانه ها،‌ پروازهای میان اسرائیل و هندوستان از روز بیست و دوم ماه مارس سال جاری شروع خواهد شد و سه بار در هفته صورت خواهد گرفت و هدف آن اتصال دهلی نو هندوستان به تل آویو اسرائیل است. در گذشته هم پرواز میان دهلی نو و تل آویو برقرار بوده است و انتظار می رود، پروازهای این بار تل آویو – دهلی نو در مقایسه با پروازهای گذشته که از طریق حریم هوایی عربستان سعودی صورت نمی گرفت، از بعد زمانی بیش از دو ساعت کاهش یابد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پانزدهم ماه جاری تأیید کرده است: «عربستان سعودی مجوز عبور از حریم هوایی کشورش برای هواپیماهای به مقصد یا از مبدأ اسرائیل را صادر کرده است».
عربستان سعودی، کشور مسلمان با مذهب رسمی سنی، اختلاف با کشورهای مختلف خاورمیانه و ایران، کشوری مسلمان با مذهب رسمی شیعه را تعمیق بخشیده است. عربستان سعودی  با حمایت از نیروهای جداگانه در یمن و سوریه که در جنگ داخلی به سر می برند، «جنگ نیابتی»‌ را در سطح وسیع در این کشورها گسترش داده است. ماه ژانویه سال ٢٠١٦ میلادی عربستان سعودی اعلام کرده [آیت الله] نمر،‌ رهبر شیعیان این کشور را اعدام کرده است و به دنبال آن جوانان ایرانی سفارت عربستان سعودی در تهران (پایتخت ایران) را تصرف کردند و به همین جهت روابط میان ایران و عربستان سعودی قطع شده است.
در این میان، اسرائیل که ایران را به عنوان دشمن دیرینه تلقی می کند، به عربستان سعودی نزدیک شده است. یووال اشتاینیتز، وزیر آب و انرژی اسرائیل، ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرده است: «مذاکره با عربستان سعودی برای همکاری در زمینه سیاست های ضد ایران را پیگیری کرده است». مایک پمپئو، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) هم ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرده است: «اسرائیل و عربستان سعودی در خصوص مبارزه با تروریست مذاکره کردند».

پاسخی بگذارید