دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

گوییدو سانتهوکی

کوریره دلاسرا (ایتالیا)


گمانه زنی در مورد مکان های احتمالی برگزاری این دیدار نیز از پیونگ یانگ تا سوئیس متغیر است.
دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در کجا ممکن است با هم دیدار کنند؟ ترامپ در توئیتر گفت که این ملاقات در مرحلۀ برنامه ریزی است. در مورد تاریخ آن صحبت از ماه مه است. تاکنون هیچ رئیس جمهور آمریکایی حاکم هرگز با یک رهبر کرۀ شمالی ملاقات نکرده است. فقط جیمی کارتر، چند سال پس از ترک کاخ سفید در سال ١٩٨١ جسارت یافت و عازم پیونگ یانگ شد: سال ١٩٩٤ بود و کارتر به منظور بحث و گفتگو با کیم ایل سونگ سالمند و تلاش برای ترتیب دادن یک اجلاس با بیل کلینتون (علی رغم مخالفت دولت کلینتون) عازم آنجا شده بود. کلینتون نیز پس از ترک کاخ سفید به عنوان یک شهروند خصوصی عازم پیونگ یانگ شد و با کیم یونگ ایل نفر دوم این سلسله ملاقات کرد تا در خصوص آزادی اتباع آمریکایی که در کرۀ شمالی زندانی بودند، گفتگو کند.
پس از «صبر راهبردی»
تلاش های رسمی و پنهانی بسیاری با الهام از «صبر راهبردی» و نیز با هدف متوقف ساختن شتاب سلسلۀ کیم به سوی دستیابی به تسلیحات هسته ای از سوی آمریکایی ها و به منظور متعهد کردن کرۀ شمالی صورت گرفته اند. اکنون کیم یونگ اون نشان داده که سلاح هسته ای و نیز موشک های قاره پیما در اختیار دارد که قادرند مناطق دوردست را هدف قرار دهند. ترامپ «صبر راهبردی» بیهودۀ اسلافش را کان لم یکن اعلام کرد لیکن این کشور را با «آتش و خشم» تهدید کرد. زمان رویارویی مستقیم با تمام مخاطراتی که به همراه خواهد داشت، فرا رسیده است.
مارشال سفر نمی کند
کیم یونگ اون از دسامبر سال ٢٠١١ یعنی از زمانی که به دنبال مرگ پدرش کیم یونگ ایل قدرت را به دست گرفت، هرگز به خارج از کشورش سفر نکرد. وی حتی با یک رهبر حکومت خارجی ملاقات نکرد. حتی شی جین پینگ، رئیس جمهور چین از وی دعوت کرده بود. به علاوه، تحریم های بین المللی مانع از آن می گردند که کیم از کرۀ شمالی خارج شود. کیم برای امنیت شخصی خود نیز نگران است و به همین دلیل گزینه ها محدود می باشند.
نمایش در پیونگ یانگ
کیم ممکن است ترامپ را به پیونگ یانگ دعوت کند و رهبر آمریکا که یک شومن است نیز ممکن است این دعوت را بپذیرد. لیکن بسیاری از مشاوران به او هشدار دادند که فقط یک دیدار نیز مشروعیتی به مارشال خواهد داد. یعنی همان کسی که در ضمن متهم به ارتکاب جنایات ضدبشری اعم از ساخت اردوگاههای مرگ در کشورش و قتل برادر ناتنی اش در سال گذشته در فرودگاه کوالالامپور با استفاده از یک مادۀ شیمیایی می باشد. بنابراین برنامه ریزی برای انتقال ترامپ به سرزمین دشمن کار دشواری به شمار می آید. به این دلیل نیز که هیچ تضمینی وجود ندارد که کیم به راستی بپذیرد از تسلیحات انهدام جمعی چشم پوشی کند. یک شوخی در پیونگ یانگ از نظر سیاسی ترامپ را به نابودی خواهد کشاند و منجر به جنگ خواهد شد.
در مدار ٣٨ درجه
این دو رهبر ممکن است در منطقۀ خلع نظامی شده ای واقع در مدار ٣٨ درجه با هم قرار ملاقات بگذارند. این تصمیمی است که کرۀ شمالی و کرۀ جنوبی به اتفاق هم برای نشست ماه آوریل میان کیم یونگ اون و مون جائه- این اتخاذ کردند. سرانجام نیز خانۀ صلح پانمونجوم لایق نامش خواهد بود با توجه به اینکه تاکنون فقط جایی بوده که در سال ١٩٥٣ آتش بس در آن به امضاء رسیده بود و نه صلح پس از جنگ کره.
بازگشت به سوئیس
کیم جونگ اون در سال های دهۀ ٩٠ به طور قطع در سوئیس بوده و با نام جعلی در یکی از کالج های شهر برن ثبت نام کرده بود. مقامات سوئیس ممکن است امان نامه و تضمین های امنیتی به وی اعطا کنند.
مهمانان شی جین پینگ
ترامپ اغلب خواستار حمایت چین به منظور حل بحران گردیده و پکن نمی تواند در این مرحله و نه حتی در جستجو برای یافتن یک توافق ثابت نادیده گرفته شود. ممکن است نشستی در خاک چین با تمامی تضمین های امنیتی و محرمانه بودن ترتیب یابد.
یک قمار
در هر صورت ملاقات با کیم اکنون و در آغاز گفتگوی مستقیم به جای پایان آن یعنی زمانی که آمریکایی ها باید یک تعهد رسمی و مفصل در خصوص خلع سلاح هسته ای در دست داشته باشند، حرکتی بسیار مهم از سوی ترامپ به شمار می آید. قماری که از اعتماد به نفس رئیس جمهوری حکایت دارد که خود را یک تاجر بزرگ قلمداد می کند. از این نظر هر دو به هم شباهت دارند: آنها عاشق اقدامات نمایشی هستند.
شکست سال ٢٠٠٠
تاکنون بالاترین نمایندۀ دولتی آمریکا که با یک رهبر کرۀ شمالی ملاقات کرد، مادلین کی. آلبرایت، وزیر خارجۀ این کشور بود که در سال ٢٠٠٠ یعنی اواخر دورۀ ریاست جمهوری کلینتون عازم پیونگ یانگ شده بود. هدف از این سفر ترتیب دادن نشستی میان کلینتون و کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون بود. زمانی که کیم با توقف شتاب برای دستیابی به موشک ها مخالفت کرده بود، مذاکرۀ مزبور نیز به شکست انجامید.

پاسخی بگذارید