تاریخ: ۸:۵۸ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
نتانیاهو زمانی از ترامپ بسیار تمجید می کند که ایران را هدف قرار داده است

علی حرب

میدل ایست آی (انگلستان)


نخست وزیر اسراییل، رئیس جمهور آمریکا را با کورش کبیر مقایسه کرد و آشکارا از ائتلاف احتمالی با کشور های عرب سخن به میان آورد.
برای مقامات و نمایندگان جمهوریخواه کنگره، یکی پس از دیگری تعریف و تمجید کردن از دونالد ترامپ، آن هم اغلب در حالی که رئیس جمهور آمریکا در همان اتاق نشسته است، اتفاقی غیر عادی نیست. به گفته یکی از سناتورهای پیشین آمریکا در گفتگوی سال گذشته وی با سی ان ان، بهترین راه برای تحت تاثیر قرار دادن ترامپ، تحسین کار و شخصیت او است. .
به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به این پند گوش کرده است.
نخست وزیر بحران زده اسرائیل روز دوشنبه در واشنگتن و در جلسه ای با حضور هر دو حزب، ترامپ را غرق تعریف و تمجید های خود کرد و وی را با کوروش کبیر، پادشاه ایران باستان، مقایسه کرد. که گفته می شود یهودیان تبعید شده در بابل را حدود ٢٥٠٠ سال پیش آزاد کرده و به بیت المقدس بازگردانده است.
ترامپ در اواخر سال گذشته بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و قرار است در ماه مه سفارت خانه جدید آمریکا در این شهر مقدس گشایش یابد.
نتانیاهو گفت: «آقای رئیس جمهور، مردم ما سال ها و سال ها این اقدام شما را فراموش نخواهند کرد. دیگران هم درباره همین سخنی که شما گفتید، صحبت می کردند. اما شما عمل کردید؛ بنابراین می خواهم به نمایندگی از طرف مردم اسرائیل از شما تشکر کنم.»
سپس ادامه داد که بزرگترین تهدید برای خاورمیانه را می توان «تنها در یک کلمه ، یعنی ایران» خلاصه کرد.
شورای ملی آمریکایی های ایرانی تبار، یکی از گروه های طرفدار بهبود روابط تهران – واشنگتن، نتانیاهو را به علت تشبیه ترامپ به کوروش کبیر .محکوم کرد.
این گروه در بیانیه ای گفت: «مقایسه دونالد ترامپ (مردی که ورود به آمریکا را برای ایرانیان ممنوع کرده است ) با کوروش بزرگ هم مضحک و هم توهین آمیز است.»
«حتی بدتر از این، نتانیاهو و ترامپ دست به دست هم داده و تلاش می کنند، توافق هسته ای ایران را بر هم بزنند و زمینه را برای جنگ با ایران آماده کنند. و در روزهای پایانی همین ماه، شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، با همین هدف به واشنگتن سفر خواهد کرد.»
«مضحک»
مارک اندرو لو وین، استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیای آمریکا نیزاین، این مقایسه را «مضحک» خواند و گفت در واقع از نظر تاریخی این مقایسه بی معنی است.
این استاد افزود، ممکن است این مقایسه درباره اعطای حاکمیت بر بیت المقدس و کرانه باختری اشغال شده به اسرائیل باشد.
لو واین به «میدل ایست آی» گفت: «فراتر از آن، چنین مقایسه ای فقط موجب بیشتر شدن غرور بسیار زیاد ترامپ در این مورد که یکی از افراد مهم در تاریخ جهان است، شود.»
ترامپ در سال گذشته پایبندی ایران را به توافق هسته ای تأیید نکرد؛ اما نتوانست آمریکا را از این پیمان خارج کند و اعمال دوباره تحریم ها بر ضد تهران را به کنگره واگذار کرد.
نتانیاهو پس از قدردانی از ترامپ در روز دوشنبه در حمله شدید لفظی تهران را هدف قرار داد و از توافق هسته ای انتقاد کرد و از ائتلافی احتمالی میان اسرائیل و «همسایگان عرب» خبر داد.
نتانیاهو گفت: «اعراب هرگز به اسرائیل به این اندازه نزدیک نبوده اند؛ وی افزود بزرگترین چالش هم برای اسرائیل و هم برای هم پیمانان احتمالی عرب تل اویو، ایران است.»
رئیس جمهور آمریکا نیز از توافقنامه انتقاد کرده و آن را «بدترین توافقی خوانده است که تا کنون» بسته شده است.

نتانیاهو همچنان مخالف توافق هسته ای است. در سال ٢٠١٥، او در کنگره سخنرانی کرد تا دیدگاه خود علیه سیاست های باراک اوباما در رابطه با ایران تشریح کند.
نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترکی با ترامپ در روز دوشنبه گفت: «ایران ظرفیت های هسته ای خود را رها نکرده است. این کشور پس از توافق هسته ای گستاخ تر و ثروتمندتر شد.»
جیمز زوگبی، رئیس «موسسه عرب آمریکا»، درباره موقعیت آمریکا در جهان، در صورتی که ترامپ که به گفته او می تواند «اظهار نظر های بسیار خطرناکی داشته باشد»، بدون مشورت با سایر طرف های توافق هسته ای ایران ، واشنگتن را از این توافق خارج کند، ابراز نگرانی کرد.
زوگبی در گفتگو با «میدل ایست ژورنال» گفت: «اگر آمریکا بخواهد خود را از متحدان اروپایی خود و از روسیه و چین جدا کند، سیاستی یک جانبه را دنبال خواهد کرد. … و در آنصورت خطر تنها به ایران و اسرائیل محدود نخواهد شد. این خطری برای آمریکا و جهان است و اگر ما بدون حمایت متحدان اروپایی خود از توافق خارج شویم، منزوی خواهیم شد.»

وی تعریف و تمجیدهای نتانیاهو از ترامپ را «خطرناک» خواند.
در حالی که دستیاران و معاونان ارشد ترامپ درباره لغو توافق هشدار داده اند، لو وین با اشاره به غیر قابل پیش بینی بودن رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که این توافق در از امنیت برخوردار نیست.»
فشار های داخلی بر ترامپ در نتیجه تحقیق و تفحص درباره همدستی احتمالی میان ستاد انتخاباتی او و روسیه، رو به افزایش است. همتای اسرائیلی او نیز با بحرانی سیاسی در داخل از جمله در چندین پرونده فساد، روبرو است.
لو وین در مورد ترامپ و نتانیاهو گفت: «آن ها به وضوح از تغییر گفتمان ناامید هستند . … (هزاران سال است که) بهترین راه برای این که رهبران بتوانند گفتگویی را تغییر دهند، خشونت و جنگ است. وی خطاب به ترامپ و نتانیاهو گفت شما دو نفر به شدت به ایجاد وضعیتی علاقه مند هستید که آن چنان وخیم باشد که کسی نتواند درباره مشکلاتی که تجربه می کند، حرفی بزند.»
ائتلافی میان اعراب و اسرائیل؟
لو وین درباره بهبود روابط اعراب و اسرائیل نیز گفت که این خبر قدیمی است.
وی گفت اسرائیل به آن اندازه که از ایران احساس خطر می کند، ریاض را برای خود تهدید نمی داند و افزود حمله آمریکا به عراق در سال ٢٠٠٣ که به سرنگونی صدام حسین منجر شد، هیچ رهبر عرب را از تیررس آمریکا محفوظ نگه نداشته است.
لو وین گفت: «صلح میان کشورهای عرب و اسرائیل به گذشته مربوط می شود؛ این اتفاق مدت ها پیش افتاد … در حال حاضر آن چه شما از آن سخن می گویید تقویت روابط نظامی، راهبردی و اقتصادی در بالاترین سطح ممکن است.»
اما زوگبی نگاه متفاوتی داشت. او با استناد به نظرسنجی ٢٠١٧ «مؤسسه عرب آمریکا» که نشان داد اگر به حقوق فلسطین پرداخته نشود تنها ٢ درصد از سعودی ها و ١ درصد از مردم امارات متحده عربی با ائتلافی ضد ایرانی با اسرائیل موافق هستند.
او گفت: «همه نفرت کشورهای خلیج فارس از ایران به عشق به اسرائیل تبدیل نمی شود. …. این برداشت اشتباه است و به جایی نخواهد رسید. تا زمانی که مسأله فلسطین حل نشود، هیچ کشور عرب آشکارا با اسرائیل صلح نمی کند و پیمان نمی بندد.»
وی گفت کشورهای عرب می دانند همکاری با اسرائیل بر ضد تهران «خطرناک» است؛ زیرا از موضع مردم خود در این مسأله آگاهی دارند.
ممکن است روابط پشت پرده ای وجود داشته باشد. اما روابط پشت پرده به ائتلافی علنی و رسمی تبدیل نمی شوند. زوگبی به «میدل ایست آی» گفت تا زمانی که صلح ایجاد نشود، هیچ اتفاق آشکاری نخواهد افتاد.
ترامپ ثابت کرده است که چهره قاطع در سیاست آمریکا است. و بدبینی به اسرائیل در محافل دمکراتیک در حال گسترش است.
آیا اعتبار نتانیاهو به علت تعریف و تمجید بسیار زیاد از ترامپ به اعتبار اسرائیل در محافل لیبرال آمریکا ضربه می زند؟
لو وین گفت که افرادی که نتانیاهو را در عرصه سیاسی جهانی دوست دارند، احتمالا طرفداران ترامپ نیز هستند.
این استاد دانشگاه گفت: «آن ها برای سیاست های جناح راست زوج و ترکیب مناسبی محسوب می شوند

پاسخی بگذارید