از بیت المقدس تا ایران

تاگس سایتونگ
از ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به علت سیاست خاورمیانه ای وی تمجید می شود. نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید آشکارا تاکید می کند که چه موضوعی برای وی بسیار مهم است: ایران.
با وجود برخی انتقادات شدید بین المللی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را همچنان به عنوان یک گام مهم به سوی صلح در خاورمیانه می خواند. ترامپ روز دوشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن گفت، او در حال اندیشیدن درباره احتمال شرکت در مراسم گشایش سفارت آمریکا در بیت المقدس است که برای ماه مه برنامه ریزی شده. ترامپ گفت: “اگر بتوانم، حتما شرکت خواهم کرد.”
نتانیاهو از تصمیم او برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو و به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ستایش کرد. او گفت: “آقای رئیس جمهور، مردم همواره این اقدام شما را به خاطر خواهند داشت.” او همچنین ترامپ را با افرادی مانند کوروش، پادشاه ایران که ٢٥٠٠ سال پیش به یهودیان اجازه بازگشت به بیت المقدس از بابل را داده بود، آرتور بالفور وزیر امور خارجه سابق انگلیس که در سال ١٩١٧ از تاسیس کشور یهودی در فلسطین، مستعمره سابق انگلیس حمایت کرده بود و هری ترومن، رئیس جمهور سابق آمریکا که در سال ١٩٤٨ به عنوان اولین رئیس دولت خارجی اسرائیل به رسمیت شناخت، مقایسه کرد. روز دوشنبه، گواتمالا تنها کشوری بود که افتتاح سفارتخانه خود در بیت المقدس را اعلام کرد.
از سوی دیگر، تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، جهان عرب را خشمگین کرده است.  کشورهای غربی نیز این اقدام را رد کردند، زیرا تا کنون توافق بین المللی بر این بوده که وضعیت این شهر باید از طریق انجام مذاکرات تعیین شود. زیرا فلسطینی ها بخش شرقی بیت المقدس را به عنوان پایتخت کشور احتمالی خود طلب می کنند.
ترامپ در این نشست گفت تصمیم وی در ” بخش های گسترده ای از جهان” مورد استقبال قرار گرفته است. از آنجا که وی در مسئله بحث برانگیز بیت المقدس واقعیت هایی را به وجود آورده و تثبیت کرده، این موضوع دیگر از روی میز برداشته شده است. ترامپ گفت: “این فرصتی واقعی برای دستیابی به صلح به ما می دهد.” ترامپ گفت که اعتقاد دارد فلسطینی ها، با وجود خشمشان به میز مذاکره باز خواهند گشت. مشخص نیست وی این فرضیه خود را بر اساس چه شواهد و مدارکی مطرح کرده است.
ترامپ می خواهد برای شرکت در مراسم گشایش سفارت به اسرائیل سفر کند
با این حال، در خارج از دولت آمریکا و اسرائیل، این تصمیم آمریکا با انتقادات بی شمار مواجه شد. در نتیجه این اقدام، فلسطینی هایی که بیت المقدس را به عنوان پایتخت کشور مستقل خود می خوانند، دیگر نقش میانجیگری آمریکا را به رسمیت نمی شناسند. دولت فدرال همچنین اظهاراتی انتقادی را مطرح کرد و درباره درگیری های جدید هشدار داد.
از سوی دیگر ترامپ، دستیابی به صلح در خاورمیانه را زیر نظر و مدیریت دولت خود همچنان ممکن و محتمل می داند. ترامپ گفت: “از نقطه نظر بشردوستانه، چه چیزی بهتر از صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها می باشد.”
علاوه بر کنسولگری که در حال حاضر در بیت المقدس حضور دارد، آمریکا همچنین قصد دارد در ماه مه سفارت جدید خود را در ابتدا در مقیاس کوچک – در این شهر افتتاح کند. ترامپ در حال بررسی است که آیا در مراسم شرکت داشته باشد یا خیر. او در روز دوشنبه به پرسش های خبرنگاران در این باره پاسخ داد: “امکان دارد، امکان دارد.”
نتانیاهو طی این نشست خبری در واشنگتن در مورد مبارزه با تهدید ایران به عنوان مهمترین موضوع خاورمیانه صحبت کرد. او گفت: “ایران باید متوقف شود.” اندکی پیش از آن، آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین درباره پایان دادن به توافق هسته ای . نتانیاهو و ترامپ بارها و بارها در حمایت از چنین اقدامی سخن گفته اند.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جلسه کاخ سفید شرکت داشت. کاخ سفید اعلام کرد جرد کوشنر، داماد ترامپ در گفتگوها حض,ر داشته است، هر چند این خبر از سوی منابع رسمی دیگر تأیید نشده است. قبلا نیز به علت ملاحظات امنیتی، دسترسی وی به اسناد محرمانه محدود شده بود.

پاسخی بگذارید