گروه: اخبار
تاریخ: ۰:۵۲ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
استفاده اسرائیل از فضای هوایی عربستان

تووا کوهن و آري رابينوويچ

خبرگزاري رويترز

 شرکت هواپيمايي “ال عال” اسرائيل از يک گروه لابي صنعت هوايي خواسته است به آن کمک کند بتواند به حريم هوايي عربستان سعودي دسترسي يابد.
شرکت هواپيمايي اسرائيل اعلام کرد هدفش از اين درخواست اين است که بتواند با شرکت هواپيمايي هند ، “اير اينديا” در مسير هوايي هند و اسرائيل به رقابت بپردازد.
اين درخواست در نامه اي که روز چهارشنبه از طرف مدير اجرايي شرکت “ال عال” به اتحاديه بين المللي حمل و نقل هوايي (ياتا) ارسال شد مطرح شد و وي در آن گفت با نخست وزير اسرائيل نيز در اين باره گفتگو کرده است.
عربستان سعودي اسرائيل را به رسميت نمي شناسد هرچند يخ روابط دو متحد آمريکا به سبب نگراني مشترک آنها از نفوذ ايران در منطقه ذوب شده است. اجازه دادن به اسرائيل براي دسترسي به حريم هوايي عربستان با لغو ممنوعيت ۷۰ ساله به منزله يک تغيير موضع ديپلماتيک تاريخي خواهد بود.
اين درخواست شرکت هواپيمايي “ال عال” در واکنش به طرح هايي است که شرکت اير اينديا ماه گذشته فاش کرد. اين طرح ها نشاني مي دهد اير اينديا قصد دارد پروازهاي مستقيم به تل آويو را با عبور از حريم هوايي عربستان سعودي شروع کند که در آن صورت مسير پرواز هند به اسرائيل کوتاهتر خواهد شد. آسمان عربستان سعودي اکنون به روي همه پروازهاي تجاري به مقصد اسرائيل بسته است. درباره اينکه آيا اير اينديا براي عبور از آسمان عربستان به مقصد اسرائيل مجوزي از رياض دريافت کرده است يا خير، هنوز هيچ اعلان رسمي نشده است.

پاسخی بگذارید