برکناری فرماندهان ارشد نظامی سعودی توسط ولیعهد

فرانسوا دالانسون

لاکروا (سوئیس)


محمد بن سلمان قدرتش را تثبیت می کند، اما سبک حکومت وی تنش هایی را در خانواده سلطنتی ایجاد کرده است.
این تغییر در روند عزل است که فرماندهان ارشد نظامی این کشور پادشاهی را کاملاً کنار می گذارد.
در مجموعه احکامی که در شب دوشنبه بیست و ششم فوریه تا سه شنبه  بیست و هفتم فوریه منتشر شد،  سلمان، پادشاه عربستان سعودی، «به توصیه» پسرش، محمد بن سلمان، وزیر دفاع که ولیعهدی وی در ژوئن ٢٠١٧ در سن سی و یک سالگی تثبیت شد، فرماندهان نظامی را تغیر داد.
شکست نظامی در یمن
ژنرال فیاض بن حامد الویلی، فرمانده نیروی هوایی سابق سعودی، جانشین ژنرال عبدالرحمن بن صالح البنیان، در منصب رئیس ستاد مشترک ارتش شد. ژنرال البنیان که به تازگی در ریاض نمایشگاهی از صنایع نظامی سعودی ترتیب داده بود، «مشاور» دربار سلطنتی شد.
دو افسر ارشد، فرمانده نیروی زمینی ارتش و فرمانده دفاع هوایی نیز عزل شدند. از اوایل نوامبر، رئیس گارد ملی و فرمانده نیروی دریایی نیز برکنار شده اند.
این تغییرات در زمانی رخ می دهند  که ارتش سعودی از حدود سه سال پیش تا کنون در جنگ با شورشیان حوثی که از نظر ریاض حربه سیاسی برتری طلبی تهران محسوب می شود، گرفتار شده است. مداخله سعودی که توسط محمد بن سلمان اتخاذ شده بود، بدون نتیجه موثر،باعث فاجعه انسانی با بیش از ٩ هزار و دویست کشته و ٥٣ هزار مجروح و حدود ٢ هزار و دویست قربانی بیماری وبا شده است. این شکست نظامی با شکست دیپلماتیک و سیاسی با روند مذاکراتی که با بن بست مواجه شده، همراه شده است.
زنی که معاون وزیر کار و توسعه اجتماعی شد
شاه سلمان همچنین ضمن موافقت با پست های کلیدی مانند معاون وزیر، معاون استاندار و مشاوران  دربار سلطنتی، برای رهبران جوان به مجموعه ای از انتصابات غیرنظامیان پرداخت. تماضر بن یوسف الرماح، زنی که معاون وزیر کار و توسعه اجتماعی شد، یکی از نادر زنانی است که پس از نورالفیض که در سال ٢٠٠٩ معاون وزیر آموزش و پرورش شده بود، به چنین منصبی رسید.
شاهزاده ترکی بن طلال، برادر شاهزاده میلیاردر الولید بن طلال، معاون استاندار اثیر شد. شاهزاده الولید از شاهزادگان، وزراء، وزرای سابق و تجاری بود که در هتل لوکس ریتز کارلتون ریاض در چارچوب مبارزه با «فساد نخبگان» در چهارم نوامبر آغاز شده بود، در بازداشت به سر می برد.
از ٣٨١ مظنون نفر که بازجویی شده اند، ٥٦ نفر هنوز در مکان های دیگر بازداشت هستند. مقامات اعلام کردند که می توانند بیش از ٤٠٠ میلیارد ریال سعودی (١٠٧ میلیارد دلار)را که به شکل دارایی های غیرمنقول، تجاری، اوراق بهادار و پول نقد استرداد شده، پس بگیرند.
«سبک حکومت وی باعث تنش های شدیدی در درون خانواده سلطنتی شده است»
دنیس بوشار، مشاور مسایل خاورمیانه در موسسه فرانسوی روابط بین الملل در تحلیلی گفت: «محمد بن سلمان قدرتش را تقویت می کند، اما شیوه حکومتش تنش های زیادی را در درون خانواده سلطنتی که در آن برکنار شدگان احساس بدی دارند، ایجاد کرده است. روحانیون محافظه کار با اقدامات اجتماعی وی مخالفند و محافل تجاری با بی ثباتی روبرو هستند .»
یک طرح اصلاحات که در آوریل ٢٠١٦ تصویب شد، به ویژه ساخت مرکز تفریح در ریاض، مشارکت فزاینده زنان در زندگی اجتماعی، گشایش فرهنگ غربی در کشور پادشاهی و ترویج اسلام «میانه رو» و «آسان گیر» و قطع رابطه با وهابیت را پیش بینی می کند.
مساله حاد دیگری را که شاهزاده مطرح کرده است، مذاکره عربستان سعودی با امریکا درباره قرارداد همکاری است که به شرکت امریکایی وستینگهاوس امکان می دهد در برنامه ای مشارکت کند که ساخت ١٦ راکتور هسته ای را از هم اکنون تا ٢٠٣٠ پیش بینی می کند. پنج شرکت از جمله دو شرکت ای دی اف و آروا برای ساخت دو راکتور نخست با یکدیگر رقابت دارند.
ریاض اصرار دارد ذخایر اورانیوم خود را غنی سازی کند، امتیازی که مخالفت هایی را در کنگره و اسرائیل که نگران جلوگیری از انحراف برنامه با اهداف نظامی هستند، برمی انگیزد.

پاسخی بگذارید