قطر و عمان گزینه های مناسب ایران برای جایگزینی امارات در سرمایه گذاری تجاری

خبرگزاري رسمي چين

با توجه به افزايش تنش هاي سياسي و سردي روابط ايران با امارات متحده عربي، ايران اکنون به قطر و عمان به عنوان کشورهايي چشم دوخته است که مي توانند يک مرکز تجاري مهم در منطقه براي اين کشور باشند.
خبرگزاري شينهوا به نقل از روزنامه فايننشال تريبون نوشت، با افزايش تنش هاي سياسي بين تهران و ابوظبي، ايران در حال بررسي جايگزيني امارات با قطر و عمان به عنوان شريک تجاري خود و نيز افزايش مناسبات اقتصادي و تجاري خود با اين دو کشور (قطر و عمان) است.
براساس اين گزارش، ايران براي محدود کردن روابط تجاري خود با امارات متحده عربي تلاش مي کند زير اين کشور عربي حوزه خليج فارس فشارهايي به تجار ايراني وارد کرده است که مهمترين آنها دريافت ماليات مضاعف سنگين، مشکل رواديد و محدوديت هاي بانکي است.
بانک مرکزي ايران اوايل اين ماه از چندين محدوديت ايجاد شده براي بازرگانان ايراني از سوي بانک هاي اماراتي خبر داده و گفته بود ايران براي رفع اين محدوديت ها و پيداکردن گزينه جايگزين براي امارات در معاملات بانکي خود تلاش مي کند.
از سوي ديگر، روابط ميان ايران با قطر و عمان درحال افزايش است و طبق گفته حسين يعقوبي، معاون امور بين الملل بانک مرکزي ايران، اين دو کشور احتمالاً جايگزين امارات، شريک اصلي تجاري ايران شوند.
عدنان موسي ‌پور، رئيس اتاق بازرگاني ايران-قطر نيز گفته است عمان و قطر پتانسيل خوبي براي تسهيل روابط تجاري ايران با کشورهاي جهان دارند.
موسي پور در گفتگو با فايننشال تريبون گفت: اما ما نبايد روابط تجاري خود را با امارات قطع کنيم. اين کشور عربي حوزه خليج فارس تنها دروازه ورودي تجاري ما در طول تحريم ها بود.
تازه ترين داده هاي منتشرشده اداره گمرک جمهوري اسلامي ايران نيز نشان مي دهد روابط تجاري ايران و امارات متحده عربي در سال ۲۰۱۷ ميلادي به ۱۲ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار رسيد. صادرات ايران به قطر نيز در يازده ماه منتهي به بيستم فوريه، به ۲۱۵ ميليون دلار رسيد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن که ميزان آن ۹۲ ميليون دلار بود، رشد چشمگيري داشته است.
همچنين واردات ايران از قطر در ۱۰ ماه منتهي به بيست و يکم ژانويه، رشدي ۱۵۷ درصدي را تجريه کرد و ارزش آن به ۲۱ ميليون دلار رسيد.
با وجود اين، به نظر مي رسد همکاري هاي بانکي ميان دو کشور هنوز هم براي تجار ايراني که قصد فعاليت در قطر دارند، مسلئه اي چالش ‌برانگيز باشد.

پاسخی بگذارید