اقدام وقیحانه، اسرائیل یا ایران؟ ملاک بی شرمی کدام است؟

برندا هرد

گلوبال ریسرچ (کانادا)


نتانیاهو دهم فوریه گفت« ایران بی شرمانه حاکمیت اسراییل را نقض کرده است. ایرانی ها یک پهباد ایرانی را از خاک سوریه به داخل اسراییل فرستادند».
اسراییل در واکنش به این پهباد شناسایی که اسراییل آن را « حمله جدی به قلمرو خود توصیف کرد»، به سرعت دوازه هدف ایرانی و سوری را در خاک سوریه بمباران کرد
البته درباره این پهباد نوعی ابهام وجود دارد. ایران ادعای فوق را بی اساس و مسخره خوانده است. امریکا پرواز این پهباد را «تحریک آمیز» خواند. اسراییل ادعا کرد که منتظر ماند تا پهیاد وارد خاک این کشور شود و درست نود ثانیه بعد بود که آن را سرنگون ساخت. بعضی از منابع گفته اند که این پهباد بر فراز بیسان و عده ای هم گفته اند بر فراز جولان در حال پرواز بوده است. این پهباد به چیزی و کسی صدمه نزد، اما اسراییل با حملات هوایی خود شش نفر را کشت.
نتانیاهو یک هفته بعد در کنفرانس امنیتی مونیخ خشم خود را اینگونه نشان داد:« بی شرمی ایران به تازگی واقعا به بیشترین حد خود رسیده است. ایرن به داخل خاک اسراییل پهباد می فرستد ، حاکمیت ما را نقض می کند و امنیت ما را تهدید می کند. ما ان پهباد و مرکز هدایت آن را که از آنجا به پرواز درآمده بود نابود کردیم». او سپس اسراییل را قربانی بی گناهی نشان داد که[ مدام] تهدید می شود و پرواز این پهباد را «اقدامی تجاوزکارانه » جلوه داد.
صحبت از بی شرمی
اجازه دهید بیاد آوریم که در اوت ٢٠١٥ پهباد اسراییلی بر فرار خاک ایران سرنگون شد. در حالیکه رسانه های اسراییل آن را « وسیله ای بدون سرنشین توصیف کردند که ارتش اسراییل از آن استفاده می کند، اما همه منابع با مشاهدات رویترز موافق هستند:« اسراییل همواره از توضیح درباره این نوع اتهامات خودداری کرده است».آیا رهبران ایران که نتانیاهو آنها را «ستم گران تهران» می نامد، همچون اسراییل عمل کردند؟ آیا ایران در پاسخ، جت های جنگنده خود را به جنگ با اسراییل فرستاد؟ قطعا این کار را انجام نداد. ایران همچون عضو جامعه بین الملل رفتار کرد. ایران به طور شفاهی این اهانت را محکوم کرد. ایران به آژانس بین المللی انرژی هسته ای و شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.اما آژانس فقط این شکایت را در بین کشور های عضو توزیع کرد و دنیا این رفتار وقیحانه اسراییل را نادیده گرفت.
اجازه دهید بیاد آوریم که اوت ٢٠١١ یک پهباد امریکایی بر فراز خاک ایران سرنگون شد. اما به دلایل نامشخصی مساله ای «تحریک آمیز» نبود و یکی از مقامات وقت امریکا گفت که « آن پهباد بخشی از یک برنامه جمع آوری اطلاعات متمرکز بر ایران بود» که متاثر از« مجادله عمومی» در اسراییل انجام شد. پهباد سال ٢٠١١ حتی به شکل تحریک آمیز در رسانه های کنونی اسراییلی مطرح شد و آنها نوشتند« که امریکا نخست منکر این حادثه شد،اما بالاخره سرنگونی پهباد خود را پذیرفت». کمی بی شرمی، اینطور نیست؟
اما اجازه دهید استفاده شرم آور اسراییل از نیروی هوایی، از جمله پهباد بر فراز فلسطین اشغالی را بیاد آوریم. پرواز هایی که همچون نظارت تقریبا مستمر و باران ادواری مرگ از آسمان تصور می شود و چندین دهه آزار و اذیت هایی فلسطینیان از هوا بیانگر بی شرمی و وقاحت اسراییل است.
سرانجام، اجازه دهید به لبنان اشاره کنیم. اسراییل، از دهه ٦٠ به طور مرتب آسمان لبنان را دراشغال خود داشته است. سرپیچی و قیحانه اسراییل از قانون بین الملل واقعیتی مسلم است. دولت لبنان بارها به طور رسمی در سازمان ملل شکایت کرده است- اما نتیجه ای نداشته است. آسمان لبنان اساسا هر روز با ترکیبی از چرخ بال ها، هواپیما های شناسایی، دو، چهار یا هشت فروند جنگنده اسراییلی اشغال می شود. آنها بر فراز همه مناطق در لبنان از جمله بر فراز مواضع نیروهای موقت سازمان ملل در لبنان، بر فراز بیروت، و بر فرار بعبدا، کاخ ریاست جمهوری پرواز می کنند. احتمال دارد اسراییل با این پروازها جاسوسی کند یا شاید دیوار صوتی بشکند یا که منورهایی را شلیک می کند یا شاید پروازهای عادی هستند، به گونه ای است، که همیشه چند هواپیمای اسراییلی بر فراز آسمان لبنان دیده می شوند. یا شاید از حریم هوایی لبنان برای بمباران سوریه استفاده می کنند.


در گزارش اخیر شورای امنیت سازمان ملل آمده است:
« اسراییل با سر پیچی از قطعنامه ١٧٠١(٢٠٠٦) و حق حاکمیت لبنان، همواره حریم هوایی این کشور را نقض می کند. مقر نیروهای موقت سازمان ملل در لبنان از اول ژوئه تا ٣٠ اکتبر(٢٠٠٧) ٧٥٨ مورد نقض حریم هوایی را ثبت کرده است و در کل ٣١٨٨ ساعت پرواز بر فرارز لبنان انجام شده است که در مقایسه با همین دوره در سال ٢٠١٦، هشتاد درصد افزایش را نشان می دهد.
و این کارها، بدون توجه به درخواست مکرر پیشین شورای امنیت صورت گرفته است. شورای امنیت بارها از اسراییل خواسته است که به پرواز های خود در اسمان لبنان پایان دهد. درضمن سازمان ملل هم در طول دهه های متمادی این درخواست را تکرار کرده است. وقاحت تا چه اندازه.
این بحث مطرح شده است که اسراییل مجبور نیست به قطعنامه ١٧٠١ پایبند باشد، چون حزب الله مسلح است. اما این قبیل بحث ها فقط توجیهی برای رفتار ستیزه جویانه اسراییل است. باید متذکر شد که:
– قطعنامه های سازمان ملل بر رویکرد «همه یا هیچ»صحه نمی گذارند. آنها تعهدات هر طرف را به طور جداگانه مشخص می کنند.
– پروازهای اسراییل در حریم هوایی لبنان به طور مستقیم ناقض توافق سال ١٩٤٩ بین (اسراییل، مصر، اردن، لبنان و سوریه) است. طبق این توافق اسراییل، به طور خاص به هیچ عنوان، حق ورود یا گذر از حریم هوایی لبنان را ندارد.
– تا پیش از پیدایش حزب الله، شورای امنیت تقریبا بیست و هشت قطعنامه در محکومیت تجاوزهای اسراییل علیه لبنان تصویب کرد و حداقل از سال ١٩٧٢ به بعد- یک دهه پیش از پیدایش حزب الله- قطعنامه ٣١٦ شورای امنیت به طور خاص از اسراییل خواست که هرگونه نقض حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان را متوقف سازد.
– قطعنامه ١٧٠١ عنوان می کند که ممنوعیت جنگ افزاری شامل « سلاح، مواد و تجهیزات مربوطه، آموزش یا همکاری مورد تایید دولت لبنان یا نیروهای موقت سازمان ملل(یونیفیل) نمی شود».
تایید دولت در واقع، به رسم معمول، در بیانیه وزراتی دولت بیان شده است و در آن بر حق شهروندان لبنانی برای مقابله با اشغال اسراییل و پاسخ به رفتار تعرض آمیز آن تاکید شده است. همانطور که میشل عون، ژنرال ارتش، توضیح داده است: «سلاح های حزب الله با دولت در تعارض نیست و بخش اصلی ابزار دفاع از لبنان محسوب می شوند».
با توجه به قطعنامه٥٥٢ در مورد حریم هوایی لبنان در سال ٢٠١٦، اسراییل وقاحت و بیشرمی را از سر گذرانده است. طبق گزارش های رسمی، اسراییل در طول ده ماه درسال ٢٠١٧ هشتصد و پنج بار مرتکب تخلف شده است و قطعا اعمال این کشور قابل انتقاد و سرزنش است. اسراییل به مدت پنجاه سال همواره حریم هوایی لبنان و فلسطین را نقض کرده است. ولی نتانیاهو فقط برای نود ثانیه پرواز پهباد ایرانی، آن را اقدامی وقیحانه می نامد.

پاسخی بگذارید