تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
علی رغم عملیات ضدجهادی در الجزایر وحشت ناشی از تروریسم به این کشور باز می گردد

مائورو ایندلیکاتو

ایل جورناله (ایتالیا)

در بستر آفریقا، به نظر می رسد کشور الجزایر تقریباً از مدار رسانه ای ناپدید شده باشد: در هشت سال اخیر در این بخش از کرۀ خاکی که چنین به کشور ما نزدیک است تعدادی از مهم ترین رویدادهای تاریخ اخیر رخ داده است، از بهارهای عربی گرفته تا اقدامات تروریستی که میان تونس و مصر صورت گرفته است و سپس نیز گذر به جنگ در لیبی. از تمام این چیزها در رابطه با الجزایر دیگر سخنی گفته نشد چنانکه گویی موج رویدادها از روی این کشور بزرگ که میان صحرا و دریای مدیترانه معلق است، عبور کرده باشد. با این حال در الجزیره مانند سایر استان های الجزایر اوضاع به طور قطع بسیار امن و روان نیست: بحران اقتصادی، تنش های اجتماعی، اسلام گرایی که در اینجا بیشتر به واسطۀ خاطرات مربوط به وحشت های ناشی از جنگ داخلی سال های دهۀ ٩٠ در نطفه خفه می شود تا به واسطۀ فائق آمدن بر مشکلات در جامعه به طور واقعی. به عبارتی چند الجزایر نیز به نظر دیگ بخاری می آید که آمادۀ انفجار است و تنها یک سوءقصد علیه تعدادی از نظامیان در ساعات اخیر برای به لرزه انداختن کل افکار عمومی این کشور کفایت کرد.
پنج نظامی در نزدیکی مرز تونس به قتل رسیدند
خبر مربوط به رویدادی جدی و خطرناک که در یکی از آخرین سرزمین های کشور قبل از مرز تونس رخ داد اواسط صبح روز چهارشنبه دریافت گردید و فوری وضعیت بدتر را به ذهن متبادر ساخت: در شهر کوچک بئر العاتر واقع در استان تبسه بمبی در محل عبور یک کاروان نظامی منفجر شد و باعث کشته شدن دستکم پنج سرباز و زخمی شدن دو نفر دیگر گردید. صحبت از یکی از بدترین سوءقصدها در سال های اخیر در الجزایر است که افرادی از ارتش را هدف قرار داد که مشغول انجام مرحله ای از جست و جو و کنترل کامل یکی از مناطقی بودند که بیش از همه در معرض خطر نفوذ نیروهای جهادی قرار دارد. بمب مزبور دست ساز و ابتدایی بود لیکن از چنان قدرتی برخوردار بود که باعث تخریب وسیله ای گردید که قربانیان بر آن سوار بودند. صحبت از یک اتفاق ساده نیست بلکه پای اقدامی از پیش طراحی و ابداع شده در میان است که به منظور ایجاد تلفات در میان نظامیان و ایجاد جنجال قابل توجهی در میان مردم صورت گرفته است.
خطر جهادی در الجزایر
در سال های دهۀ ٩٠ در میان رسانه های فرانسوی اشاره کردن به «تروریسم اسلامی» و «تروریسم الجزایر» مساوی بود با صحبت کردن دربارۀ دو عبارت مترادف واقعی و تمام عیار. اینجا است که جهاد شروع به نشان دادن خود در شمال آفریقا نمود، انتخابات مجلس سال ١٩٩١ که جبهۀ نجات اسلامی در آن پیروز شد، راه را برای فصل وحشتناکی هموار ساخت که در آن نه فقط ارتش و چریک ها بلکه هم چنین دو شیوۀ متناقض درک جامعۀ الجزایر رودرروی هم قرار گرفتند. جنگ داخلی که از این درگیری آغاز شد مدت فراوانی به طول انجامید و باعث بروز بدترین اقدامات سبعانه ای گردید که در این کشور رخ داد. به همین علت است که زمانی که افراط گرایی اسلامی به یک خطر جهانی تبدیل شد به طوری که به سمت «شبکه» ی القاعده هدایت شد، الجزایر با پادتن های لازم به منظور جلوگیری از سرایت ایدئولوژی و سازمان بن لادن حاضر گردید. ترس از سقوط مجدد به سال های ظلمانی جنگ داخلی، جامعۀ الجزایر را متحد ساخته و امروز نیز همچنان متحد می سازد، اگر چه در کهکشان جهادی الجزایر شخصیت های برجسته و در رأس همه به عنوان مثال مختار بلمختار نیز وجود داشته اند.
بلمختار که رهبر گروه المرابطون بود که سپس در سال ٢٠١٥ به AQIM (القاعده در مغرب اسلامی) تبدیل شد، سال هاست که به عنوان ارباب اصلی جنگ در صحرا و ساحل قلمداد می شود. فردی که قادر است عمیقاً در وقایع تروریستی آفریقای صحرا و زیر صحرا تأثیرگذار باشد. دقیقاً القاعده در مغرب اسلامی است که مهم ترین مترسک برای امنیت کشور به ویژه در مناطق کویری به شمار می آید. مناطقی که طبیعت زمین امکانات بیشتری در اختیار تروریست ها قرار می دهد تا خود را ساماندهی کرده و پایگاه های لجستیکی برای خود بیابند. دقیقاً در ساعات اخیر در منطقه تمنراست ارتش اعلام کرد که فردی به نام ابوروکیا که یکی از مهم ترین افراد در داخل تروریسم الجزایر و به ویژه در درون شاخۀ محلی القاعده در مغرب اسلامی به شمار می آید، تسلیم شده و تحویل مقامات گردیده است. لیکن از ماه سپتامبر گذشته تعدادی از گروه های وابسته به داعش وجود دارند که مسئولیت انجام سوءقصدی در اواخر تابستان گذشته را که به بهای جان دو مأمور پلیس تمام شد، بر عهده گرفتند.
عملیات ضدتروریستی از سال ٢٠١٧ به پیش می روند
دولت الجزایر از بیم سرایتی که از اوضاع جاری در تونس و نیز لیبی نشأت می گیرند، از سال گذشته کارزاری گسترده به منظور کشف مخفیگاه ها و پایگاه های جهادی در سراسر کشور به راه انداخت. کاروان نظامی که در ساعات اخیر مورد سوءقصد قرار گرفت دقیقاً از جمله کاروان هایی بود که در حال انجام گشت زنی در یکی از حساس ترین مناطق الجزایر بودند، در آنجا مرز تونس همچنان به جذب تروریست های احتمالی و افزایش مترسک گسترش پدیدۀ اسلام گرایی می پردازد. در سال ٢٠١٧ تعداد بسیاری از وابستگان به گروه های مهم جهادگرایی الجزایر دستگیر شدند لیکن تنها در ماه های اخیر است که عملیات مقامات شدت گرفتند و به عنوان مثال فقط در ماه ژانویۀ ٢٠١٨ بر اساس اطلاعات وزارت دفاع این کشور تعداد ١٣ تروریست کشته و ٢٣ نفر دیگر نیز بازداشت شدند.
به علاوه باز هم به عقیدۀ الجزیره تعداد ٧٠ مخفیگاه تروریستی، ٢١ قبضه تفنگ کلاشنیکف، ٢ قبضه مسلسل سنگین، ٤٧ بمب، ٣٣ واحد انبار مهمات، ١٠ فروند موشک ضدنفر، ٩ گلوله و ١٩ قبضه تفنگ کشف شدند. این ها یک زرادخانۀ واقعی و تمام عیار به شمار می آیند که از دسترس چریک ها خارج گردید. لیکن خطرات ناشی از یک تشدید درگیری در مقابل موفقیت های نظامی قرار می گیرند: به همین علت است که پنج سرباز کشته شده در ساعات گذشته علاوه بر آنکه احساسات عمیقی را برانگیختند شروع به افشاندن بذر وحشت و تردید در میان مردم الجزایر به میزان فراوان نمودند.

 

پاسخی بگذارید