تاریخ: ۲۱:۴۱ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
مناقشه ایران و اسرائیل پایگاه های آمریکایی را در معرض خطر قرار می دهد

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)


اسرائیل و ایران که به تازگی، در مرز رویارویی نظامی گسترده در سوریه قرار گرفته اند، به تهدید یکدیگر ادامه می دهند. دولت یهودی وعده می دهد که به اقدامات بازیگران خارجی در کشور همسایه که به اعتقاد این کشور، می تواند به امنیت ملی این کشور ضربه وارد کند، به تندی پاسخ خواهد داد. در مجموع، در ایران به نابودی تمامی پایگاه های نظامی آمریکا در خاور نزدیک، متحد اصلی اسرائیل، تهدید می کنند.
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرده است: «ما به هر گونه مفسده جویی ها واکنش نشان خواهیم داد و به دفاع از منافع مهم و حیاتی خود ادامه خواهیم داد. ما قاطعانه و مسئولانه عمل می کنیم و کمترین محدودیتی برای ما مطرح نیست، البته ما کمترین محدودیتی را نیز قبول نخواهیم کرد». وزیر دفاع اسرائیل در رابطه با رویداد نظامی که در روزهای آخر هفته گذشته با مشارکت طرف های اسرائیلی، سوری و ایرانی به وقوع پیوست، خاطر نشان کرد: ضرب المثل معروفی است که می گوید:  مرگ یک بار شیون یک بار. باید از حرف به عمل گروید. ما با قدرت تمام، عمل خواهیم کرد، اگرچه، امیدوارم که مجبور به چنین کاری نشویم».
هری کورن، سفیر اسرائیل در روسیه، در پاسخ به این پرسش که آیا برای اسرائیل در مسئله نفوذ ایران در سوریه، «خط قرمزی» وجود دارد، به خبرگزاری اینتر فکس گفت: « ایران به همراه متحدان خود کاملا مسلح هستند و وقتی که آنها از طرح های جدید نظامی علیه ما سخن می گویند، در آن صورت ما نیز راهی جز نابود کردن این طرح ها نداریم. چگونه؟ اگر لازم باشد، ما برای اخذ تدابیر اضطراری آمادگی داریم. اما، ما امیدواریم که چنین ضرورتی پیش نیاید».
این مسئله جای تردید ندارد که آمریکا برای حمایت از اسرائیل آمادگی دارد. به اعتقاد کاخ سفید، طرح بودجه وزارت امور خارجه آمریکا برای سال مالی ٢٠١٩ میلادی، که در روزهای اخیر ارائه شده، نشانگر آن است که دولت یهودی قرار است، بزرگ ترین دریافت کننده کمک های نظامی آمریکا در آینده نزدیک باشد. برای این طرح بودجه، دولت کنونی آمریکا اختصاص بودجه ای در حدود ٣,٣ میلیارد دلاری را از کنگره درخواست کرده است. در این میان، در این طرح بودجه، به طرح احداث سفارت آمریکا در بین المقدس اولویت داده شده است. پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این شهر قدیمی را پایتخت اسرائیل اعلام کرده بود که موجی از نارضایتی ها را در جهان اسلام به همراه داشت – حتی، از سوی کشورهایی که با واشنگتن روابط نزدیکی دارند.
در زمینه وخیم شدن وضعیت نظامی، طرف ایرانی نیز موضع تندی را در قبال اسرائیل و آمریکا، متحد اصلی این کشور، در پیش گرفته است. عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده که جمهوری اسلامی ایران نیازی به توصیه های دولت آمریکا در رابطه با مسائل مرتبط با امنیت ملی خود ندارد. این فرمانده نظامی وعده داد: «در حال حاضر، هیچکس در جهان تردیدی ندارد که آمریکا – سلطان دزدان است. ما دیوارهای خانه مان را بالاتر می بریم تا دزد نتواند وارد آن شود». موسوی تصریح کرد: «ایران به تحکیم قدرت نظامی خود ادامه خواهد داد و برای این اقدام خود از کسی اجازه نخواهد گرفت».
سردار حسین سلامی، معاون فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بیانات تندتری ایراد کرده است. او اشاره کرده که تمامی پایگاه های آمریکایی در منطقه خاور نزدیک در شعاع برد موشک های ایرانی قرار دارند و جمهوری اسلامی ایران می تواند اگر ضرورت ایجاب کند، وارد عمل شود. ولادیمیر یوسیف، معاون مدیر انستیتوی کشورهای مشترک المنافع و کارشناس نظامی، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «برای نمونه، آمریکا در بحرین دارای پایگاه نظامی است. و البته، ایران می تواند این پایگاه و یا حتی، پایگاهی را که در قطر واقع است، مورد هدف قرار دهد. البته، برد موشک های ایرانی نسبت به نوع آنها تغییر می کند – از ١,٥ هزار کیلومتر تا ٢ هزار کیلومتر می رسد. اگر این موشک ها از محل مناسبی پرتاب شوند، می توانند اسرائیل را آماج حملات خود قرار دهند. از این رو، چنین بردی امکان حمله به تمامی خلیج فارس، پایگاه های آمریکا در عراق و حتی، پایگاه های نظامی آمریکا در سوریه را مهیا می سازد. آشکارا می توان گفت که از طریق این موشک ها می توان تمامی افغانستان را مورد هدف قرار داد. گفتنی است که ایرانی ها موشک های از نوع متحرک یا سیار را نیز در اختیار دارند. هر از گاهی، احتمال دارد، این موشک ها به جا به جایی خود نیاز داشته باشند. به سخن دیگر، این امکان نیز وجود دارد. مسئله دیگر این است که ایرانی ها تا چه حد برای تجهیز این موشک ها با کلاهک ها در شرایط فراهم بودن سیستم دفاع ضد موشکی آمادگی دارند. عملی کردن چنین حملاتی در شرایط برخورد با حملات متقابل دشوار می باشد. حملات متقابل می توانند انواع گوناگونی داشته باشند – می توانند چه به صورت وارد آوردن ضرباتی علیه خود موشک ها باشند که برای حمله آماده شده اند و چه، به صورت رهگیری و شکارشان».
گفتنی است که در روزهای آخر هفته گذشته، نظامیان اسرائیلی خبر منهدم شدن یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را که از سوریه به پرواز درآمده بود، اعلام کردند و گفته شده است که این هواپیما به ایران تعلق داشته است. پاسخ نیروی هوایی اسرائیل نیز حمله به پایگاه های نظامی در سوریه بوده است که گفته می شود به جمهوری اسلامی ایران متعلق بودند. به این ترتیب، محل کنترل این هواپیمای بدون سرنشین منهدم شد. حمله دولت یهودی واکنش های سیستم دفاع ضد موشکی سوریه را به همراه داشت: یک فروند هواپیمای اف – ١٦ اسرائیل مورد هدف قرار گرفت و این هواپیما منهدم شد. در نتیجه آن، نیروی هوایی اسرائیل علیه ١٢ پایگاه در سوریه دست به حمله زد.

پاسخی بگذارید