فصل تغییرات در جمهوری آذربایجان؟

امیرمسروری

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان نزدیک است و الهام علی اف برای چهارمین بار نامزد این انتخابات شده است. نارضایتی های اجتماعی و سرکوب شیعیان در این کشور انتقادهای بین المللی را از الهام علی اف افزایش داده و موجب توجه نهادهای فعال در حوزه حقوق بشر شده است. از طرف دیگر آذربایجان با دعوت از نخست وزیر اسرائیل، عملا به کشورهای مخالف اسرائیل پیامی فرستاده که نمی توان تاثیر آن را در روابط باکو با دیگر کشورها نادیده گرفت.

انزجار اجتماعی از اسرائیل در میان مردم کشورهای اسلامی قطعا برای آذربایجان پر هزینه است و باکو تمایل ندارد در منطقه درگیر شود. به ویژه آن که ایران به عنوان بزرگ ترین دشمن تل آویو به هیچ عنوان به روابط میان اسرائیل و دیگر کشورهای محیط پیرامونی اش کم توجه نیست و از کنار آن به راحتی عبور نمی کند. در کنار آن پرونده «قره باغ» یک چالش جدی میان آذربایجان و ارمنستان است و در سال گذشته میلادی می رفت که به یک جنگ تمام عیار برای باکو تبدیل شود.

تا این جا خبری از فصل تغییرات در آذربایجان نیست اما انتشار دیدگاه سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان درباره پرونده قره باغ حکایت از کنار رفتن احتمالی الهام علی اف در انتخابات آینده دارد. این سخنگو از پیگیری مذاکرات صلح پس از انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان خبر داد که به نظر می رسد می تواند بر اوضاع داخلی این کشور تاثیر گذار باشد. تا امروز یکی از مهم ترین دلایل به نتیجه نرسیدن پرونده صلح قره باغ، رویکردهای تند و سرسختانه الهام علی اف بود  اما آیا پیگیری مذاکرات صلح در پرونده قره باغ پس از انتخابات حاکی از تغییرات مهم در باکو است؟
/روزنامه خراسان

پاسخی بگذارید