تاریخ: ۱۱:۳۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
دونالد ترامپ تردید دارد که اسرائیل واقعا در صدد برقراری صلح با فلسطین باشد

سریل لویی

فیگارو (فرانسه)

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با روزنامه اسرائیل هیوم که به طرفداری به بنیامین نتانیاهو مشهور است، درباره احتمال از سرگیری مذاکر ات بین دولت یهود و فلسطینی ها ابراز تردید کرد.
آیا دونالد ترامپ در توانایی خود برای ترغیب به «توافق نهایی» بین دولت یهود و فلسطینی ها تردید دارد؟ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با روزنامه اسرائیل هیوم در اواسط هفته گذشته پذیرفت: «صادقانه نمی دانم حتی اگر مذاکراتی وجود داشته باشد، خواهیم دید چه روی خواهد داد، اما تصور می کنم که کاملاً غیرمنطقی است که فلسطینی ها و نیز اسرائیلی ها صلح را برقرار نکنند. این تنها فرصت ماست که پس از آن هیچگاه وجود نخواهد داشت.»
از نظر رئیس جمهور فلسطین، پیشنهاد صلح ترامپ «توهین قرن» است.
روز یکشنبه محمود عباس، رئیس دولت خودمختار فلسطین، پیشنهاد صلح رئیس جمهور دونالد ترامپ را «توهین قرن» نامید.
دونالد ترامپ که با خشونت جنجالی پس از به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، به وضوح دچار دردسر شده بود، افزود: «در آن زمان گفتم که فلسطینی ها در صدد برقراری صلح نیستند. و به هیچ وجه مطمئن نیستم که اسرائیل در صدد برقراری صلح باشد. بنا بر این خواهیم دید چه روی خواهد داد.» او درباره سازش مورد انتظار دولت یهود خاطر نشان ساخت: «شهرک ها تا حد زیادی پیچیده اند و همواره تلاش برای صلح را بسیار پیچیده کرده اند، بنا بر این تصور می کنم که اسرائیل باید توجه زیادی به شهرک سازی داشته باشد.» اگرچه رئیس جمهور آمریکا به تازگی از رهبری فلسطین انتقادی نکرده است، این نخستین بار است که تردید خود را درباره حسن نیت دولت اسرائیل به طور آشکار ابراز می کند. این سخنان بیشتر از آن جهت قابل توجه است که خطاب به روزنامه ای است که به طور آشکار طرفدار بنیامین نتانیاهو است.
این اقرار به شک و تردید با پیشگویی های اطمینان بخش دونالد ترامپ در زمان ورودش به کاخ سفید درست در یک سال پیش مغایر است. او با استقبال از بنیامین نتانیاهو در شانزدهم فوریه ٢٠١٧ برای مثال گفته بود: «تصور می کنم به یک توافق دست خواهیم یافت. می دانم که هر رئیس جمهوری این را می خواهد، اما اکثر آنها کار خود را برای آن بسیار دیر آغاز کردند زیرا باور نداشتند که امکان پذیر باشد.(…) شاید به توافق بسیار مهم تر و بهتری که افراد در این اتاق نمی توانند تصور کنند، دست پیدا کنیم. در ماه می گذشته در ملاقات با محمود عباس، دوباره تأیید کرد: «مایلم یک داور، میانجی و تسهیل کننده باشم و ما آن را انجام خواهیم داد.»
کارهای مقدماتی که توسط جیسون گرین بلات، وکیل سابق، تحت نظارت جرد کوشنر، داماد ترامپ، انجام شد، ابتدا فلسطینی ها را کاملاً تحت تأثیر قرار داد. گروه آمریکایی ضمن اعلام حمایت غیرقابل توجیه خود از اسرائیل نگرانی های فلسطینی ها را آشکار ساختند. اما در پاییز، زمانی که نخستین افشاگری ها در مطبوعات طرح آمریکایی درباره شکل گیری کشور آینده فلسطین فقط در ٣٨ درصد کرانه باختری رود اردن را مطرح کرد، جو به تدریج متشنج شد. این شایعه شامل این مطلب بود که پایتخت آن در حومه ابو دیس و نه در بیت المقدس شرقی واقع خواهد شد، همان گونه که فلسطینی ها و تقریباً نیمی از جامعه بین المللی آن را می خواهند. از نظر محمود عباس این پیشنهاد غیرقابل قبول بود.
به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط دولت آمریکا در ششم دسامبر، خشم فلسطینی ها را بر انگیخت. از این پس فلسطینی ها هر گونه میانجی گری را رد کردند و «طرح صلح» را که جرد کوشنر به ظاهر به بررسی آن ادامه می دهد، اما ارائه آن به طرفین همچنان رد شده است، از قبل محکوم کردند. دونالد ترامپ با اعلام کاهش نیمی از بودجه اختصاص یافته به سازمان امور پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد، به آن واکنش نشان داد. دونالد ترامپ به سوال روزنامه اسرائیل هیوم درباره عملکرد نخستین سال ریاست جمهوری اش پاسخ داد. با وجود این تصمیم وی درباره بیت المقدس یک لحظه فراموش نشدنی است. او گفت: «بیت المقدس، پایتخت بزرگ شما، موضوع بسیار مهمی برای بسیاری از افراد است».

 

پاسخی بگذارید