احتمال بحرانی شدن وضعیت بین ایران و اسرائیل

سانو هیرو آکی

نیکی (ژاپن)


تنش میان ایران و اسراییل که روابط خصمانه با یکدیگر دارند ، شعله ور شده است. روز دهم ماه جاری دولت بشار اسد که تحت حمایت ایران قرار دارد ، جنگنده اسراییلی را در حمله به سوریه ساقط کرده است. اسراییل در پاسخ به ارتش سوریه حملات هوایی علیه سوریه را تشدید کرده است. هم اکنون این نگرانی ها دیده می شود که درگیری ها در سطح گسترده به شکلی که حزب الله درگیر این ماجرا شود ، گسترش یابد و بدین ترتیب اوضاع خاورمیانه به مراتب ناامن تر از گذشته گردد.
به ادعای طرف اسراییلی ، روز دهم ماه جاری هواپیمای بدون سرنشین ایران از خاک سوریه وارد قلمروی اسراییل شده است و بالگردهای جنگی اسراییل آن را ساقط کردند. پس از آن ، یک فروند جنگنده اف شانزده اسراییل در پاسخ به « نقض حریم هوایی اسراییل به وسیله پهباد ایرانی » تاسیسات ایران در خاک سوریه را بمباران کرد و سپس هدف سامانه موشکی زمین به هوای سوریه قرار گرفت و در بخش شمالی اسراییل سقوط کرد.
ارتش اسراییل تاکنون تاسیسات نظامی مرتبط با ایران و حزب الله در خاک سوریه را بارها بمباران کرده است ، ولی با این حال از سال ٢٠١١ میلادی که جنگ داخلی سوریه شروع شده ، برای نخستین بار است که جنگنده اسراییلی ساقط شده است. دو خلبان با بیرون پریدن از جنگنده نجات پیدا کردند ، ولی با این حال ، وضعیت سلامت یکی از خلبانان وخیم گزارش شده است.
ارتش اسراییل با توجه به اینکه یکی از جنگنده های این کشور ساقط شده ، دوازده تاسیسات نظامی ایران و سوریه را در خاک سوریه بمباران کرده است. بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه ( مقر آن در انگلستان ) دست کم شش سرباز ارتش سوریه بر اثر حملات هوایی اسراییل کشته شدند. نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل ، حملات ایران و سوریه را به جهت «‌ نقض قلمروی اسراییل » محکوم و تاکید کرده است:« به هر اقدام لازم ،‌ برای امنیت و حاکمیت دست خواهیم زد. » از سوی دیگر ، دولت اسد حملات اسراییل را « ‌اقدامی تروریستی » یاد و سخت دولت اسراییل را سرزنش کرده است.
دولت ترامپ که اختلاف عمیق با ایران دارد ، این بار هم از رویکرد اسراییل به روشنی حمایت کرده است. هدر نائورت ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:« از حاکمیت اسراییل که از خودشان محافظت می کنند ، حمایت می کنیم. » سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه بیانیه نامبرده با اشاره به اینکه:« همه مردم منطقه از یمن گرفته تا لبنان را به مخاطره می اندازد » ایران را سخت سرزنش کرده است.
ایران هم که از دولت اسد حمایت می کند ، از رویکرد مقابله با اسراییل دست نکشیده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه ( AFP ) سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه:« اسراییل متکی به دروغ است » ادعاهای اسراییل را در این راستا بی پایه و اساس خوانده است. افزون بر این ، سوریه هم بر حق دفاع از خود تاکید کرده است.
دولت پوتین در روسیه که از یک سو از دولت اسد حمایت می کند و از سوی دیگر بر روابط با اسراییل و آمریکا تاکید دارد ، به جهت شعله ور شدن تنش در منطقه ، به شدت احساس بحران کرده است. پوتین ، رییس جمهور روسیه ، روز دهم ماه جاری با نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل ، تلفنی مذاکره و در این گفتگو از نخست وزیر اسراییل درخواست کرد که از اقداماتی که منجر به اختلافات جدید خواهد شد ، اجتناب کند.
جنگ داخلی سوریه که از سال ٢٠١١ میلادی شروع شده ، در واقع جنگ سه گانه ای بوده که میان سازمان افراطی « داعش» جناح مخالف نظام سوریه ( که از حمایت کشورهای حوزه خلیج [ فارس ] از جمله عربستان سعودی برخوردار است ) و دولت اسد (‌ که از حمایت ایران و روسیه برخوردار است ) شکل گرفته و پیگیری شده است. ماه اکتبر سال ٢٠١٧ میلادی شهر رقه واقع در شمال سوریه که داعش از این شهر به عنوان پایخت یاد کرده سقوط کرده و به دنبال آن عملیات پاکسازی سازمان افراطی داعش تقریبا به اتمام رسیده است.
دولت اسد که در یک مقطع در وضعیت اسفناک بسر برده ، با حمایت نظامی ایران و روسیه به وضعیت عادی برگشته است و هم اکنون دست بالا را در سوریه دارد. ایران به جهت جنگ داخلی سوریه حزب الله لبنان را به این کشور اعزام و بدین ترتیب قدرت نفوذش را در سوریه گسترش داده است. ایران حتی در نزدیک مرز سوریه و اسراییل از جمله حومه بلندی های جولان پایگاه نظامی تاسیس کرده و بدین ترتیب احساس بحران را در اسراییل تشدید کرده است.
حزب الله لبنان که در گذشته با اسراییل تبادل آتش کرده است ، روز دهم ماه جاری ساقط شدن جنگنده اسراییل را « شروع یک جنبه از راهبرد جدید »‌ خوانده و در عین حال تایید کرده که از برتري اسراییل بر فراز آسمان های لبنان و سوریه کاسته شده است

تنش جدید در خاورمیانه که مسوولیت نزدیک به نیمی از صادرات نفت خام جهان را بر عهده دارد ، حتی برای اقتصاد جهان هم عامل خطرناک به شمار می آید. بنابراین این نگرانی دیده می شود ، وضعیت بد سرمایه گذاری جهانی که بر اثر افت ناگهانی قیمت سهام در بازار آمریکا متزلزل شده است ، بیش از پیش تشدید گردد.

پاسخی بگذارید