رهبر ایران سیاست آمریکا در خاورمیانه را به شدت محکوم کرد

وستی کافکازا (روسیه)


آیت الله خامنه ای اعلام کرد که امریکا گروهک تروریستی داعش را که تقریبا در نیمی از عراق و سوریه نفوذ خود را گسترش داده و مسئولیت کشته شدن مردم و ویرانی ها را بر دوش دارد، تشکیل داده است. رهبر دینی ایران در ادامه، افزود که هدف اصلی ایران – «مقابله با تعدی و فساد در سطح بین المللی و بی اعتبار کردن» امریکا است. آیت الله خامنه ای گفت: «در حال حاضر، دولت امریکا – خشن ترین و بی امان ترین سیستم در جهان و حتی، بدتر از شبه نظامیان وحشی داعش است».
به نوشته نشریه نیوز ویک، روز پنجشنبه، آیت الله خامنه ای خطاب به فرماندهی نیروی هوایی در تهران به مناسبت سی و نهمین سالگرد تاسیس نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران چنین سخنانی را ایراد کرد.
داعش با گروه های عراقی جهادیون و به ویژه، «القاعده» در عراق در ارتباط است که در پی حمله نظامی امریکا به این کشور در سال ٢٠٠٣ میلادی، تشکیل یافت. در پی سرنگونی صدام حسین، رئیس جمهور عراق، امریکا تلاش کرد، در این کشور ثبات را برقرار کند، اما در معرض حملات منظم گروهک های تندرو قرار گرفت. از آنجایی که داعش بخش اعظم عراق را تحت کنترل خود درآورده بود، باعث شد تا نیروهای تحت حمایت امریکا و ایران با یکدیگر مبارزه کنند.
امریکا و ایران همچنین، در سوریه، کشور همسایه، علیه داعش می جنگیدند، اما این جنگ را در چارچوب عملیات های نظامی جداگانه ای پیش می بردند و هر از گاهی، با یکدیگر نیز برخورد می کردند. در ابتدا، امریکا گروهک های شورشی سوری را که برای برکنار کردن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و متحد تهران و مسکو، تلاش می کردند، حمایت مالی می کرد، اما بعدها، در پی آن که اکثریت گروهک های مسلمان سنی عرب بیش از پیش، تندروتر شدند، به حمایت از گروه های کرد روی آورد.
در جریان جنگ در سوریه، چریک های کرد چه به اتفاق و چه به غیر از آن، علیه نظامیان سوری می جنگیدند که از سوی نیروی هوایی روسیه و چریک های حامی دولت پشتیبانی می شدند و بسیاری از آنان از سوی ایران حمایت می شدند. نظامیان سوری همچنین، به گروهک های کرد اجازه دادند تا برای مبارزه علیه حملات ترکیه و ارتش آزادی بخش سوریه، حامی این کشور، از خاک این کشور عبور کنند.
احتمال داشت، برخورد های اخیر میان نیروهای حامی دولت سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه، مورد حمایت پنتاگون، به گشایش جبهه جدیدی منجر شود. در جریان یکی از این درگیری هایی که روز چهارشنبه، در شرق استان دیر الزور رخ داد، یکی از اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه زخمی شد و در نتیجه حملات هوایی ائتلاف به سرکردگی امریکا نیز قریب به ١٠ نفر از نظامیان نیروهای دولتی کشته شدند. دو طرف یکدیگر را به توطئه چینی متهم می کنند.
روسیه و سوریه امریکا را به پشتیبانی از تحکیم مواضع داعش در کرانه شرقی رود فرات متهم کرده اند، اما ائتلاف به سرکردگی امریکا این بیانات را رد کرد و سپس، حملات هوایی علیه مواضع این گروهک تروریستی در نزدیکی مرز عراق را آغاز کرد. روز جمعه، پیرامون وقوع درگیری های مرحله ای میان قوای حامی دولت سوریه و ائتلاف به سرکردگی امریکا خبرهایی منتشر شد.
روز پنجشنبه، آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود همچنین، از امریکا به خاطر حمایتش از اسرائیل و به خاطر جنگ به سرکردگی عربستان سعودی علیه شورشیان حوثی شیعه در یمن و همچنین به خاطر وارد آوردن ضرباتی در ضدیت با توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میلادی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به امضا رسید، انتقاد کرد. پرزیدنت دونالد ترامپ همچنین، در قبال ایران موضع بسیار تندتری را در پیش گرفته است: او دولت ایران را به حمایت مالی از تروریسم و طراحی تکنولوژی موشک های بالستیک که امنیت منطقه را به خطر انداخته، متهم کرده است.
ایران گزافه گویی های دولت ترامپ را با گزافه گویی ها جرج بوش، رئیس جمهور پیشین امریکا، که باعث آغاز جنگ در عراق در سال ٢٠٠٣ میلادی، شد، قیاس کرده است. در دکترین امنیت ملی امریکا که در ماه دسامبر انتشار یافت، ترامپ ایران را در کنار کره شمالی هسته ای، «دیکتاتور خشن» نامیده است «که برای بی ثبات کردن برخی از مناطق تلاش می کند و برای امریکایی ها و متحدان امریکا تهدید بشمار می رود و در قبال ملت خود، رفتار و عملکرد بسیار خشنی را در پیش گرفته است».

پاسخی بگذارید