تاریخ: ۱۰:۰۶ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
فرانسه علیرغم حاشیه اندک مانور ایران و آمریکا، به آینده امیدوار است

ابونجم میشل

الشرق الاوسط (انگلستان)

ایران عملا درها را به روی هرگونه میانجی گری احتمالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در رأس آنها فرانسه برای خارج شدن از بن بست عزم آمریکا برای زیرپا گذاشتن توافقنامه هسته‌ای به دست آمده بین گروه پنج به اضافه یک و تهران در ژوئیه سال ٢٠١٥ بست. رئیس جمهور ایران حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه خود گفت ایران حاضر نیست «با هیچ کس» درباره توانایی های نظامی خود به ویژه توانایی موشکی و بالستیک خود مذاکره کند و با هرگونه مذاکره مجدد درباره توافقنامه هسته‌ای مخالف است. به این ترتیب می‌توان گفت هرگونه مجالی برای میانجی گری کاملا از بین رفت.
با توجه به چنین موضعی، اروپایی ها خود را بین دو طرف بسیار سرسخت «واشنگتن و تهران» می‌بینند. از یک سو، رئیس  جمهور آمریکا ادامه پایبندی کشورش را به توافقنامه هسته ای که آن را بدترین توافقنامه امضا شده توسط آمریکا می‌نامد، تغییر بسیاری از بندهای آن می‌داند. رئیس جمهور آمریکا توپ را از یک سو به زمین کنگره و از سوی دیگر به زمین اروپا انداخت و به آنها چهار ماه فرصت داد ماموریت را به انجام برسانند وگرنه توافقنامه را به طور کامل زیرپا خواهد گذاشت.
علاوه بر این، واشنگتن برنامه موشکی و بالستیک و سیاست های منطقه ای ایران  را محکوم می‌کند. از سوی دیگر، ایران آن گونه که روحانی روز سه شنبه گفت، تهدیدات آمریکا را رد و اقدام آمریکا به نقض توافقنامه هسته ای را به معنای پایان کار این توافقنامه می داند. تهران همچنین اقدام واشنگتن به اعمال تحریم های جدید علیه ایران را به بهانه حمایت از تروریسم و رعایت نکردن حقوق بشر محکوم می‌کند.
در این خصوص منابع رسمی فرانسوی می گویند «حاشیه مانور» بین دوطرف بسیار اندک است. به رغم این موضوع‏، پاریس امید خود را از دست نداده است و سفر ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به تهران در روز پنجم ماه آینده (مارس) فرصتی برای ارزیابی اوضاع و دانستن این است که آیا امکان انجام دادن کاری وجود دارد یا خیر.
پنهان نیست که پاریس از مدافعان سرسخت توافقنامه هسته‌ای است ولی در مقابل، در مسائل دیگر به واشنگتن نزدیک شده است. لودریان روز ٢٢ ژانویه تهران را به نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت متهم کرد که به محدود کردن برنامه موشک های بالستیک ایران مربوط می شود. روز ١٣ دسامبر نیز وزیر امور خارجه فرانسه در سفرش به کشورهای خلیج [فارس] مخالفت کشورش را با تلاش های ایران برای ایجاد گذرگاهی از مدیترانه تا تهران محکوم کرده بود.
به رغم وجود شکاف بین پاریس و تهران، طرف فرانسوی معتقد است می‌تواند نقشی در پرونده ایران ایفا کند. منابع فرانسوی معتقدند علت نخست به این مسئله بر می‌گردد که فرانسه اکنون تنها کشور اروپایی است که از شرایط میانجی گری برخوردار است زیرا انگلیس و آلمان به مشکلات داخلی خود سرگرم هستند. به این مسئله می توان این واقعیت را افزود که واشنگتن به علت تنش در روابطش با روسیه بعید است که روسیه را به عنوان میانجی بپذیرد.

پاریس برای جلب رضایت ایران بر عزم خود برای حفظ توافقنامه هسته ای تاکید می کند که آن را برای «جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای» ضروری می‌داند. دیدگاه فرانسه این است که با توجه به وجود مشکل هسته ای با کره شمالی، دست کشیدن از توافق با تهران به معنای پیدایش کره شمالی دیگری خواهد بود.

پاسخی بگذارید