تهران برای خرید ٥٠٠ جنگنده از روسیه برنامه ریزی می کند
روحانی حضور نیروهای آمریکا در سوریه را محکوم و خواستار راه حل مسالمت آمیز در یمن شد

محمد المذحجی

القدس العربی (انگلستان)


آقای روحانی درباره اوضاع منطقه با پوتین گفتگو و از مداخله ترکیه در عفرین انتقاد کرد.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفتگوی تلفنی با همتای روس خود به عملیات نظامی انتقاد کرد که ارتش ترکیه در عفرین به راه انداخته است. وی همچنین با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهورروسیه درباره اوضاع کنونی در یمن و روش های حل و فصل قضیه فلسطین بحث و گفتگو کرد.
روحانی در جریان کنفرانس مطبوعاتی در تهران پس از اعلام آمادگی خود برای گفتگو درباره مسایل نظامی کشورش بدون ارائه هیچ گونه امتیازی گفت کلید رابطه کشور وی و آمریکا در کاخ سفید است.
از سوی دیگر محسن کوهکن ریزی از اعضای کمیسیون صنعت و معدن در مجلس ایران اعلام کرد تهران برای خرید ٥٠٠ جنگنده مدرن از روسیه برنامه ریزی می کند.
دو رئیس جمهور حسن روحانی و پوتین درباره اوضاع کنونی در یمن، سوریه و روش های حل و فصل قضیه فلسطین گفتگو کردند.
همچنین دو رئیس جمهور درباره نتایج کنفرانس “سوچی” صحبت کرده و بر تاثیرگذاری همکاری میان روسیه، ایران و ترکیه در چارچوب [نشست های] آستانه تاکید کردند و در این گفتگو برای ادامه هماهنگی به منظور توسعه آن اعلام آمادگی شد.
رئیس جمهور پوتین بر پایبندی خود به توافق هسته ای به عنوان عاملی برای ثبات و امنیت بین المللی تاکید و بیان کرد هرگونه تلاش برای تضعیف و نابودی این توافق برای منطقه بسیار زیانبار مخاطره آمیز خواهد بود.
رئیس جمهور روسیه، در بخشی دیگر از سخنان خود پایان یافتن مذاکرات مربوط به تهیه توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی ارواسیا را اعلام کرد و گفت همکاری میان ایران و اتحادیه اوراسیا با امضای این سند به زودی وارد مرحله جدیدی خواهد شد. رئیس جمهور ایران نیز به نوبه خود مخالفت کشورش را با حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون موافقت حکومت و ملت سوریه اعلام کرد و ” ادامه تنش در شمال سوریه را به نفع هیچ طرفی در منطقه” ندانست و از عملیات نظامی ارتش سوریه در منطقه “عفرین” انتقاد کرده و اظهار امیدورای کرد تمام کشورهای منطقه تمامیت ارضی سوریه ، یکپارچگی سرزمینی و حاکمیت ملی این کشور را محترم بشمارند. وی همچین بر اهمیت همکاری مشترک میان تهران، آنکارا و مسکو در جهت مبارزه با تروریسم و بازگردادن امینت و ثبات به سوریه تاکید کرد.
روحانی از برگزاری نشستی سه جانبه میان روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب ادامه همکاری تنگاتنگ میان این کشورها به منظور تحکیم و برپایی صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم استقبال کرد.
روحانی همچنین به اقدامات مخرب واشنگتن در قبال توافق هسته ای اشاره کرد و گفت کشور وی به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند باقی خواهد ماند تا زمانی که طرف مقابل به آن ها پایبند باشد و از کشورهای ذیربط دیگر در این تواقق خواست در برابر تلاش های آمریکا در جهت از میان بردن برجام ایستادگی کنند.
وی به اوضاع فاجعه آمیز کنونی ملت یمن اشاره و بر ضرورت فعالیت در جهت حل و فصل بحران این کشور به شیوه مسالمت آمیز و کمک به این ملت بی دفاع تاکید کرد. وی گزارش های سازمان ملل متحد و اتهام زنی های واشنگتن و ریاض را علیه تهران درباره تجهیز حوثی ها به موشک های بالستیک از سوی تهران تکذیب کرد.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت توافق هسته ای محکم تر از آن است که همتای آمریکایی وی، دونالد ترامپ بتواند آن را پاره کند.
وی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت” در ابتدا بسیار خوشحالم که ترامپ پس از گذشت یک سال از ورود خود به کاخ سفید هنوز نتوانسته است هدف خود را محقق کند هدفی که در طول تبلیغات انتخاباتی آن را با صدای بلند اعلام می کرد، مبنی بر این که وی این توافق را پاره خواهد کرد. حداقل این توافق از چنان قدرتی برخوردار بوده که یکسال در برابر تهدیدهای آمریکا مقاومت کرده است “. وی در ادامه افزود” ما آغازگر نقض توافق هسته ای نخواهیم بود، همانگونه که بارها تاکید کردیم و نمی توان چیزی را به این توافق اضافه و یا کم کرد، اما تمایل ترامپ به خود وی ربط دارد.”
روحانی در خصوص عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه گفت ” ضروری است که ما در آینده نزدیک نشستی میان روسای جمهور کشورهای ایران، روسیه و ترکیه داشته باشیم. ما همکاری سه جانبه این کشور ها را مهم تلقی می کنیم. رابطه ما با روسیه و ترکیه خوب است اما ورود ارتش یک کشور به خاک کشور دیگر باید با موافقت حکومت و ملت آن کشور باشد”.
روحانی تاکید کرد باید عملیات ارتش ترکیه در عفرین به سرعت متوقف شود زیرا این عملیات نیروهای ارتش ترکیه و نیز طرف مقابل را به کشتن می دهد و هیچ فایده ای نخواهد داشت. در اینجا منظور وی از طرف مقابل نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا بود.
رئیس جمهور روحانی حضور نیروهای آمریکا در سوریه را محکوم کرد و گفت” آنان هدف های نادرستی در منطقه خاورمیانه دارند و در جهت تجزیه سوریه تلاش می کنند”.
وی درباره سیاست آمریکا مبتنی بر مهار و سرکوب ایران در منطقه و روابط دو جانبه تهران و واشنگتن تصریح کرد حل مشکلات منطقه از سوی کشورهای موجود در آن انجام خواهد شد و ایران گفتگو با کشورهای دیگر خارج از منطقه را رد نمی کند اما همیشه اعلام کرده است مداخله نیروهای خارجی را در امور منطقه نمی پذیرد.
رئیس جمهور ایران تاکید کرد کلید روابط کشور وی با آمریکا در دست واشنگتن است. به این ترتیب که آمریکایی ها باید از اقدامات و فشارها، تهدیدها و تحریم های خود دست بردارند و در این صورت فضا خود به خود تغییر خواهد کرد و در چارچوبی قرار می گیرد که می توان به آینده فکر کرد.
روحانی تصریح کرد ایران در جهت دستیابی به هرگونه سلاحی به منظور دفاع از کشور خود چه جنگنده، موشک یا زیردریایی و یا هر سلاح دیگری اقدام می کند که در راستای این هدف بدان نیاز داشته باشد.
از سوی دیگر و در ارتباط با همین موضوع، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس ایران اعلام کرد؛ تهران برای خرید ٥٠٠ جنگنده مدرن از روسیه برنامه ریزی می کند.
محسن کوهکن ریزی، در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” وابسته به مجلس ایران تصریح کرد تلاش های ایران برای خرید ٥٠٠ جنگنده از روسیه، آمریکا را ترسانده است. وی افزود واشنگتن فشارهای خود را بر مسکو افزایش داده و تهدید به قطع رابطه با مسکو کرده است. کوهکن ریزی گفت آمریکا دلایل و استدال کافی برای جلوگیری از انجام این معامله میان ایران و روسیه را در اختیار ندارد و تهران به تمامی تعهدات بین المللی خود به ویژه تعهدات خود در زمینه تسلیحات پایبند است.

پاسخی بگذارید