روسیه انتقام اسقاط جنگنده سوخوی خود را خواهد گرفت

عبدالباری عطوان
راي اليوم(انگلستان)

روسيه انتقام جنگنده سوخوي سرنگون شده خود در منطقه سراقب در حومه حلب و خلبان آن را خواهد گرفت مگر اينکه رئيس جمهور روسيه غرامت بزرگي دريافت کند که احتمالا اين غرامت چيزي کمتر از نابودي جبهه النصره نخواهد بود .
پايگاه اينترنتي روزنامه راي اليوم لندن در مقاله اي به قلم عبدالباري عطوان نوشت: روسيه جنازه خلبان جنگنده  سرنگون شده خود به دست  نيروهاي وابسته به «هيئت تحرير الشام»  را  در منطقه سراقب در حومه حلب  بازگرداند درحاليکه ترکيه در اين زمينه نقش مهمي بازي کرد.
بعيد هم نيست آنکارا لاشه هواپيما را نيز براي پاسخ مثبت به خواسته روسيه بازگرداند.ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه که خلبان سي وسه ساله را قهرمان توصيف کرد زيرا تسليم نشد و خودش را با بمب دست سازي که در اختيار داشت، منفجر کرد،  سکوت اختيار کرد و مي خواهد لاشه هواپيما را بطور کامل تحويل گيرد تا بررسي کند و از نوع موشک استفاده شده براي  سرنگوني آن مطمئن شود که آيا موشک آمريکايي از نوع استينگر بود يا سام روسي قديمي بود ، مطمئن شود.
دو نگرش اکنون در حال بررسي است. نخست احتمال دارد موشک ساخت آمريکا باشد که جبهه النصره  از طريق گروه ثالثي به آن دست يافته است تا مانع پيشروي نيروهاي سوري تحت حمايت نيروي هوايي روسيه به سوي قلب شهر ادلب آخرين سنگرهاي اصلي مخالفان سوري در شمال غرب سوريه شود در حاليکه نظر دوم نيز بعيد نيست.
ديدگاه دوم اين است که امکان دارد  موشک از نوع موشک روسي قديمي باشد که در انبارهاي ارتش سوريه موجود بوده و به دست مخالفان افتاده است  يا اينکه از اوکراين آمده باشد.
خبرهايي که خبرگزاري «رويترز» شب دوشنبه به نقل از فرمانده ائتلاف نظامي حامي بشار اسد رئيس جمهور منتشر کرد نشان مي دهد ارتش عربي سوريه پدافندهاي هوايي جديد و موشکهاي ضد هوايي را در جبهه هاي حلب و ادلب مستقر کرد که سراسر شمال سوريه را پوشش مي دهد.
اين اقدام نشان مي دهد روسيه حتما در ادلب انتقام هواپيماي ساقط شده و خلبانش را خواهد گرفت و تجمعات جبهه النصره را بطور کامل نابود خواهد کرد؛ شبيه به کاري که تقريبا يک سال قبل در شرق شهر حلب  انجام داد.
سوالي که در اينجا مطرح مي شود درباره افزايش استقرار پدافند هوايي سوريه در منطقه  به همراه سامانه هاي موشکي جديد است به ويژه اينکه جبهه النصره جنگنده هايي در اختيار ندارد که از اين موشکها براي ساقط کردنشان استفاده کند.
پاسخ را مي توان از اظهارات فيصل مقداد معاون وزير امور خارجه سوريه استخراج کرد. وي اندکي قبل از حمله ترکيه به منطقه عفرين تهديد کرد (نيروهاي سوريه ) هر جنگنده ترکيه اي را که حريم هوايي سوريه   نقض کند ساقط خواهند کرد. اين اظهارات با تهديدهاي ترکيه در اين زمينه همزمان شد.
تنها هواپيماهايي که حريم هوايي سوريه را در منطقه عفرين نقض کرده اند هواپيماهاي جنگي ترکيه هستند که مواضع وابسته به نيروهاي مدافع خلق کردي را بمباران مي کنند و فرماندهي اين منطقه  از نيروهاي سوريه خواست براي دفاع از اين شهر سوري در مقابل تجاوز ترکيه مداخله کند اما به نظر مي رسد روسيه از سوريه خواست به اين درخواستها پاسخ مثبت ندهد. همچنين برخي خبرها نشان مي دهد روسيه و ترکيه با هم معامله کردند که براساس اين معامله نيروهاي روسي از اين شهر خارج شدند.
تصور نمي کنيم سوريه بتواند چنين سامانه هاي موشکي را بدون هماهنگي با متحد روسي اش گرد آورد در حاليکه روسيه عزم خود را جزم کرد جبهه النصره را که بر ادلب سلطه دارد، نابود کند.
اين پيام مشترک روسيه وسوريه به ترکيه است که آنکارا را از مقابله با حمله ارتش عربي سوريه بر حذر داشتند به اين معني که جنگنده هاي ترکيه با خطر ساقط شدن از طريق موشکهاي جديد سوريه روبرو خواهند بود. اين مساله اشاره واضحي به اين نکته است که موشکها ممکن است از نوع اس سيصد يا اس چهارصد روسي باشد.
آنچه در بالا گفته شد صرفا تحليل و پيش گويي است اما امر قطعي اين است که انتقامگيري روسيه به ناچار انجام خواهد شد مگر اينکه رئيس جمهور روسيه غرامت بزرگي دريافت کند و آن سر جبهه النصره و متحدانش در ادلب است که ترکيه در سيني طلا تقديمش کند.
اين امر به سه دليل بعيد نيست: نخست اينکه عمليات نظامي ترکيه در عفرين هنوز به قوت خود باقي است و به سبب مقاومت سرسختانه، پيشرويهاي قابل انتظار  را نداشته  و ترکيه متحمل تلفات جاني سنگيني شده است. دوم اينکه واشنگتن همه تهديدهاي ترکيه را رد کرد. سوم اينکه ترکيه قبلا امتيازاتي به روسها در شرق حلب داد و براي حمايت از متحدانش از ميان جنگجويان النصره و ارتش(به اصطلاح) آزاد سوريه مداخله نکرد تا متحد روس  را عصباني نکند و از خروج اين جنگجويان با اتوبوسهاي سبز رنگ به ادلب به همراه سلاح هاي  شخصي سبک حمايت کرد و اين به معني عملگرا  بودن ترکيه است که منافع ترکيه را فراتر از  هر منفعتي قرار مي دهد.
نيروهاي ارتش سوريه فرودگاه ابوالضهور را باز پس گرفتند و در منطقه سراقب پيشروي کردند و دهها و شايد صدها روستا را در حومه ادلب باز پس گرفتند تا براي حمله قاطع به اين شهر آماده شوند.
اين حمله در انتظار چراغ سبز روسيه است که ساقط شدن جنگنده سوخوي روسي از سوي جبهه النصره سبب مي شود حتما در روزهاي آينده مسکو اين چراغ سبز را صادر کند.
پوتين همه برگها را در دسترس نگاه مي دارد در حاليکه  اکنون خويشتن را  به زيور خويشتنداري آراسته است و نمي خواهد پيش از دست يافتن به ادله محکم و انجام محاسبات دقيق دست به اقدامي بزند و اين البته بدان معني نيست که واکنش روسيه به اهانت سرنگون کردن  جنگنده اش بيش از آني باشد که بسياري پيش بيني مي کنند مگر اينکه غرامت ، بزرگ و حتي خيلي بزرگ باشد و  نامش بازپس گيري ادلب و پايان بخشيدن به عمر« دولت النصره» از راه صلح يا  از راه جنگ باشد.

پاسخی بگذارید