حملات رسانه ای همچنان پیگیری می شود
ناآرامی ها در کنیا پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته

کویزومی دابشی

ماینیچی (ژاپن)

بیش از یک هفته است که چند شبکه تلویزیونی مهم کنیا ، با دستور دولت این کشور مجبور به قطع برنامه های خود شدند. این در حالی است که ناآرامی ها پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته همچنان در کنیا ادامه دارد. دولت کنیا حکم دادگاه مبنی بر از سر گیری پخش برنامه های شبکه تلویزیونی نامبرده را تمکین نکرده و به همین جهت بیانات نگران کننده از جامعه بین الملل یکی پس از دیگری مطرح شده است.
چهار شبکه تلویزیون خصوصی که دستور توقف پخش برنامه ها را دریافت کردند ، روز سی ام ماه ژانویه در صدد پخش زنده « ‌مراسم تحلیف رییس جمهوری » رایلا اودینگا ، رهبر حزب مخالف ، بودند که به شکل ناگهانی پخش تلویزیونی این شبکه ها قطع شده است.
فرد ماتیانگی ، وزیر کشور کنیا ، با اشاره به اینکه:« این مراسم تلاشی برای سرنگونی دولت بوده است و رسانه ها در اقدام غیر قانونی مشارکت کرده بودند » مشارکت رسانه ها در مراسم تحلیف را سرزنش کرده است.
دادگاه عالی نایروبی با دریافت درخواست های گروه شهروندی ، روز یکم ماه جاری لغو فوری حکم توقف پخش تلویزیونی را به دولت کنیا ابلاغ کرد ، ولی دولت کنیا به دستور دادگاه عالی توجه نکرده است.
«‌ انجمن تحریریه کنیا »‌ که به دست دست اندرکاران رسانه دایر شده است ، با اشاره به اینکه:« حمله این بار وحشتناک ترین حمله به رسانه ها از دهه ١٩٩٠ میلادی تاکنون (‌ که نظام در کنیا از سیستم تک حزبی به سیستم چند حزبی تغییر کرده ) بوده است »‌ از واکنش دولت به شدت انتقاد کرده است. تلویزیون های ان تی وی ( NTV )‌ و کی تی ان ( KTN ) پخش برنامه های تلویزیونی را از بعد از ظهر روز پنجم ماه جاری از سر گرفتند ، ولی قطع پخش برنامه های دیگر تلویزیون ها از جمله تلویزیون شهروند تا شامگاه روز ششم ماه جاری (‌ زمان چاپ روزنامه ) همچنان ادامه داشته است.
مقامات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری کنیا ، در انتخابات ماه اوت سال گذشته که در واقع به دوئل میان اوهورو کنیاتا ، رییس جمهور کنونی کنیا و رایلا اودینگا بدل شده بود ، اوهورو کنیاتا را به عنوان پیروز انتخابات اعلام کردند. اما اودینگا با ادعای اینکه در انتخابات ریاست جمهوری کنیا تقلب صورت گرفته به انتخابات اعتراض کرده و به دنبال آن دادگاه عالی کنیا نتایج انتخابات را ابطال کرده است. اما با این حال ، اوهورو کنیاتا ، رییس جمهور کنونی کنیا در انتخابات دوباره که ماه اکتبر سال گذشته برگزار شد و اودینگا آن را تحریم کرده بود ، پیروز شده است. از سوی دیگر ، اودینگا که از مبارزه دست نکشیده است ، خود را به عنوان « رییس جمهور شهروندان کنیا » معرفی کرده و روز سی ام ماه گذشته مراسم تحلیف رییس جمهوری را برگزار کرده است.
اتحادیه اروپا (‌EU) و آمریکا از یک سو از اودینگا اعلام عدم حمایت کردند و از سوی دیگر ،‌ از دولت کنیا به طور جدی درخواست کردند که به «‌ آزادی بیان » احترام بگذارد. سازمان ملل متحد هم از دولت کنیا درخواست کرد ، از حکم دادگاه عالی کنیا تمکین کند.
خبرنگار مجرب کنیا در همین راستا با اشاره به اینکه:« حتی صداهایی شنیده می شود که دولت کنونی نمونه ای از دولت دنیل آرپ مویی است » از تقویت فشار دولت اوهورو کنیاتا به رسانه های کنیا ابراز نگرانی کرده است. گفتنی است ، دنیل آرپ مویی از نیمه دوم دهه ١٩٧٠ میلادی تا نیمه اول دهه ٢٠٠٠ میلادی بر کنیا حکومت کرده و از وی به عنوان دیکتاتور به شدت انتقاد شده است.

 

پاسخی بگذارید