سوریه: ماکرون همچنان از سوی اردوغان تضمینی را دریافت نکرده است

لوفیگارو

در گفتگوی تلفنی بین دو مقام(ماکرون و اردوغان) رئیس جمهور ترکیه در پایان دادن به حملات ضد کردها متعهد نگشت. اردوغان پیش از پایان دادن به حملات ترکیه در شمال غربی سوریه که در دست دشمنانش، کردها است و از تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ آغاز شده است ، خواهان دستیابی به تضمینات در خصوص دولت محلی عفرین می باشد.

به گفته یک منبع دیپلماتیکی آنچه رئیس جمهور ترکیه در روز شنبه حین مکالمه تلفنی یک ساعته خود با ماکرون اعلام کرده است، موضوع اصلی می باشد. در الیزه عنوان شده است که اگر ترک ها این تضمین ها را کسب کنند، عملیات نظامی متوقف خواهد شد. اما تا زمانی که حزب اتحاد دموکراتیک رئیس این منطقه که جمعیت تشکیل دهنده آن نه فقط کردها بلکه اعراب نیز می باشد باشد،ترکیه خشنود نخواهد بود.

از ۱۵ روز گذشته تا کنون، نیروی هوایی و توپخانه های ترکیه مواضع حزب اتحاد دموکراتیک را بمباران می کنند. این گروه از سوی ترکیه به عنوان گروه های تروریستی یاد می شوند. عملیات “رامو اولیویه” در پنج جبهه مرزی بین دو کشور آغاز شده است و خواهان ترک مبارزان  حزب اتحاد دموکراتیک از منطقه عفرین می باشد. اما گسترش آن بسوی شرق ، به خصوص بر علیه شهر منبیج که در دست حزب اتحاد دموکراتیک می باشد و ۲۰۰ سرباز آمریکایی در آن حضور دارند، منجر به نگرانی هایی شده است.

در روز چهارشنبه، امانوئل ماکرون  نسبت به هر گونه انحراف در یورش ترکیه در سوریه هشدار داده است. این مسئله منجر به خشمگینی وزیر امور خارجه ترکیه شده است و وی از “دشنام های ” پاریس انتقاد کرده است. یکی از مقامات ترکیه ای گفته است که معمولا پیام هایی که بسیار مهم می باشند، با شدای شدیدتر و نه از طریق مطبوعات انتقال داده می شود.

تبادل تلفنی روز شنبه بنابراین فرصتی برای بررسی نکاتی بوده است. ماکرون و اردوغان با یکدیگر طبق معمول به روشی به شدت واضع و صادق گفتگو کردند. اردوغان به ماکرون گفته است که مقداری شگفت زذده و حتی متعجب شده است هنگامی که دیده است از “یورش” کشورش به سوریه صحبت شده است. رئیس جمهور ترکیه به همتای خود گفته است که دلیل این که وی از کلمه یورش استفاده کرده است را در نمی یابد، چرا که حمله ترک ها در قالب مبارزه ضد تروریست انجام شده است که ائتلاف آن را در سوریه و عراق انجام می دهد و فرانسه نیز در آن عضو می باشد.

ماکرون پاسخ داده است که او جمله شرطی به لو فیگارو گفته است و او در مصاحبه با این روزنامه گفته است که “اگر به یقین برسیم که این عملیات ترکیه یک خیزش دیگری به خود باید گیرد، در این هنگام این مسئله می تواند برای ما یک مشکل جدی ایجاد کند”.

فقط “پاکسازی عفرین

به گزارش خبرگزاری رسمی آنادولی، فرای این مسائل، اردوغان به ماکرون اطمینان داده است که ترکیه به سرزمین کشوری دیگر چشم طمع ندوخته است. عملیاتی که در جریان می باشد، فقط با هدف پاکسازی عفرین از عناصر تروریستی همانند حزب اتحاد دموکراتیک صورت می پذیرد. به الیزه پاسخ داده می شود که از واژه اطمینان حاصل شده در جایی که یادآور می شویم که ماکرون پیش تر در گفتگوی های تلفنی خود با اردوغان گفته بوده است که از قول های اردوغان تضمین حاصل شده است، حرفی به میان نمی آید.

ماکرون با لحاظ کردن منافع امنیتی ترکیه یادآور شده است که این مسئله نباید دیگر قصدها را یعنی حضور طولانی مدت نیروهای ترکیه در شمال شرقی سوریه را پنهان کند. اردوغان این نکته را بخوبی دریافت. اما اردوغان از فاش کردن نقشه بعدی مبارزه خود اجتناب کرد. اردوغان به افق غیر دائمی این عملیات به صورت واضح پاسخ نمی گوید اما تاکید کرده است که این عملیات، عملیاتی دارای اهداف ئ دقیق از لحاظ زمانی. تضمینی دیگر در مصاحبه رهبر ترک، با روزنامه “استامپا” ، در حوالی سفر او در روز دوشنبه به ایتالیا ارایه شده است.

اما در عین حال، معاون نخست وزیر ترکیه، «بکر بزداغ» با تهدید در شبکه سی ان ان ترکیه اعلام کرده است که اگر نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک از منبیج بیرون نروند، ما به منبیج و شرق فرات خواهیم رفت. او به آمریکا که در این منطقه ۲۰۰ سرباز دارد، هشدار داده است که اگر سربازان آمریکایی لباس های تروریست ها را بر تن کنند و یا در میان تروریست ها در یم حمله بر علیه ارتش حضور داشته باشند، راهی برای تمایز قابیل شدن و جدا کردن آن ها از دیگران وجود نخواهد داشت.

ماکرون به اردوغان یادآوری کرده است که ترکیه نباید در عملیات دیگر سرزمینی نزدیک به شرق سوریه اقدام کند. دو رهبر درهفته آینده یک تماس تلفنی دیگر را انجام خواهند داد.

پاسخی بگذارید