دروغ های شیمیایی، بهانه تازه آمریکا

غالب قندیل

الشرق الجدید(لبنان)

ایالات متحده آمریکا قصد ندارد از دروغ پراکنی و جعل اتهامات علیه دولت ملی سوریه و نیروهای مسلح آن بردارد در حالی که دولت سوریه و هم پیمانان آن درحال توسعه نفوذ خود و آزاد سازی مناطق باقی مانده تحت تسلط تروریست های تحت حمایت مستقیم یا با واسطه واشنگتن هستند. این به خوبی نشان می دهد که آمریکا به چه دلیل مکررا تلاش می کند با استفاده از اکاذیب خود، اتهامات استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی را واقعی جلوه دهد در حالی که هیچ شواهد یا مستندات واقعی در این زمینه وجود ندارد.

واقعیت این است که گروه های تروریستی به پشتوانه آمریکا در حال جعل واقعیت و ایجاد مستنداتی هستند تا بتوانند از این طریق دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کنند، اتهاماتی که به سرعت مورد استقبال آمریکا و بنگاه های رسانه ای تحت حمایت آن قرار می گیرد.

آمریکا در تلاش است تا با فرسایشی کردن درگیری ها و اشغال طولانی مدت اراضی سوریه و حمایت از بقایای پیکر نیمه جان داعش در این کشور، تروریست های باقی مانده و نیز واحد های کردی درگیر در عفرین را به عنوان بخشی از شبه نظامیان محق در آینده سیاسی سوریه بپذیرد. اینها همه بخشی از دروغ های آمریکا است.

آمریکا به شدت از پشتیبانی و حمایت روسیه و ایران از دولت سوریه در نبردهای ضد تروریستی و نیز اقناع کردها برای ورود به مذاکرات سیاسی در محدوده ایجاد یک دولت ملی واهمه دارد. چراکه این روند می تواند به ایجاد یک تحول و شکست اهداف آمریکا در سوریه منتهی شود.

تلاش آمریکا برای تضعیف دولت سوریه و اعمال فشار بر روسیه و ایران و حزب الله  در جهت کاهش حمایت از دولت بشار اسد به وضوح نشان دهنده معضل بزرگی برای آمریکا در تحقق اهداف خود در سوریه است.

پیشروی های ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان دولت بشار اسد در این کشور موجبات ناامیدی واشنگتن در تحقق اهداف خود را فراهم آورده به نحوی که دستیابی به شاخص های مطلوب رژیم صهیونیستی و برگ های برنده در جهت بازدارندگی محور مقاومت به شدت غیر ممکن می نماید. همین مسئله باعث تحیر و سردرگمی آمریکا در مواجهه با رویکرد ترکیه در مسئله شمال سوریه و واحد های کردی شده است.

موفقیت روسیه و سوریه و ایران در تشکیل و نتیجه گیری نشست سوچی که سازمان ملل را ناچار به پذیرش نتایج این نشست و به رسمیت شناختن آن کرد بیش از پیش بر سردرگمی آمریکا می افزاید.

هدف قرار دادن جنگنده روسی و فعال کردن دوباره داعش در حدود مرزی سوریه و نیز طرح مجدد اتهام استفاده از سلاح های شیمیایی علیه دولت سوریه همه و همه گام های مذبوهانه ای است که شکست سیاست های واشنگتن در سوریه را بیش از پیش آشکار می سازد. همه این موارد به خوبی نشان می دهد که دیر یا زود انفعال آمریکا و متحدانش در منطقه بر همگان ثابت خواهد شد و آمریکا ناچار به پذیرش این واقعیت است که دیگر توان پیگیری اهداف خود در منطقه و جهان را ندارد. آمریکا دیر یا زود شکست خواهد خورد.

پاسخی بگذارید