اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در برابر چین،‌ روسیه و کره شمالی
رویکرد جدید آمریکا در استفاده از بمب اتمی کوچک

یوشی نادی کورسه، سانکی (ژاپن)

دولت دونالد ترامپ روز دوم ماه جاری «بازنگری نظام راهبرد هسته ای»‌ (NPR)‌ سیاست های هسته ای جدید که پس از پنج تا ده سال اتخاذ می شود، اعلام کرده است. دولت دونالد ترامپ با تغییر راهبرد دولت سابق اوباما دایر بر «‌جهان عاری از سلاح اتمی» به شکل جدید بر ضرورت «قدرت هسته ای متنوع و انعطاف پذیر» به منظور مقابله با تهدیدات هسته ای رو به رشد چین، روسیه، کره شمالی و دیگر کشورها تأکید کرده است. دولت دونالد ترامپ همچین استفاده از سلاح اتمی برای حمله پیشگیرانه را تأیید کرده است.
برنامه ریزی «بازنگری نظام راهبرد هسته ای»‌ (NPR)‌ از سال ٢٠١٠ میلادی در دست دولت سابق اوباما بوده است. دولت آمریکا در دستور العمل این بار «بازنگری نظام راهبرد هسته ای»‌ (NPR)‌ به جهت اینکه محیط امنیتی از دوره قبل (‌زمان اعلام پیش از این بازنگری نظام راهبرد هسته ای) تاکنون تغییر کرده، مجبور به اعلام تغییر رویکرد «تقویت قدرت بازدارندگی هسته ای» شده است.
به ویژه این که چنین بازنگری از آنجا حائز اهمیت است،‌ از روسیه که استفاده از رویکرد پیشگیرانه محدود در سیاست های هسته ای کشورش اتخاذ کرده است، از چین که گسترش هژمونی منطقه ای را مدنظر دارد، ‌از کره شمالی که توسعه برنامه های موشک بالستیک و هسته ای را پیگیری می کند و همچنین از ایران که با دولت دونالد ترامپ اختلاف دارد، به عنوان تهدید بنیادی هسته ای یاد می شود.
دولت دونالد ترامپ دستور العمل های جدیدی در «بازنگری نظام راهبرد هسته ای» از جمله اینکه: «قدرت انفجاری برخی از کلاهک های موشک بالستیک زیر دریایی های موجود (‌SLBM) کاهش یابد و به عنوان سلاح اتمی کوچک استفاده شود» و همچنین «‌بازسازی موشک های کروز دریایی (SLCM) با کلاهک های هسته ای» را ارائه داده است.
همچنین دولت دونالد ترامپ سازماندهی سیستم کنترل فرماندهی با مدرنیزه کردن «استراتژیک سه گانه هسته ای» که شامل بمب افکن های راهبردی هم می شود، موشک های بالستیک زیر دریایی (SLBM) و موشک های بالستیک قاره پیما (‌ICBM) را اعلام کرده است.
دولت دونالد ترامپ در خصوص شرایط استفاده از سلاح اتمی با اشاره به این که: «استفاده از سلاح اتمی در وضعیت فوق العاده و به منظور دفاع از منافع حیاتی آمریکا و متحدانش، بررسی خواهد شد.» رویکردی دایر بر دنبال کردن سیاست های دولت سابق اوباما به عنوان منبع نشان داده است. اما با این حال، شرایطی که دولت دونالد ترامپ در خصوص وضعیت فوق العاده اعلام کرده حاکی از این است که امکان حمله هسته ای انتقام جویانه در برابر حملات سایبری گسترده و حملات با سلاح معمولی بسیار مخرب همچنان به قوت خود باقی است.
تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن، روز سوم ماه جاری در خصوص «بازنگری نظام راهبرد هسته ای»‌ (NPR)‌ که دولت دونالد ترامپ نشان داده است، خاطر نشان کرد: «بسیار مثبت است.»

 

پاسخی بگذارید