تاریخ: ۹:۵۳ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
ایران به توافق هسته ای پایبند است، اکنون نوبت اتحادیۀ اروپاست که آمریکا را متقاعد سازد

وانا وانوچینی

لارپوبلیکا (ایتالیا)


مصاحبه روزنامه ایتالیایی با آقای عراقچی؛

شما اعلام کرده اید که قصد تقویت گفتگو با اروپا را دارید. منظورتان در چه عرصه هایی است؟
«مسأله چگونگی نجات توافق در واشنگتن نیست بلکه چگونگی نجات آن در تهران است. برای اروپایی ها توافق هسته ای به این دلیل یک موفقیت به شمار می آید که ایران به طور دقیق به تعهداتی که اتخاذ نموده پایبند است: آنها می توانند آن را یکی از دستاوردهای عظیم سیاست خارجی خود قلمداد کنند.
اگر علاقمند به حفاظت از آن می باشند باید تمامی تلاش خود را به کار بندند. لیکن برای ایران توافق یک موفقیت به شمار نمی آید. ایران نفع کاملی از لغو تحریم ها نبرده است، تحریم ها برداشته شده اند لیکن آمریکا به جامعۀ کسب و کار اجازه نمی دهد با ایران کار کند.
فشار بر حکومت بسیار شدید است: از ما می پرسند که چرا به تعهدات عمل می کنید زمانی که دیگران آنها را رعایت نمی کنند؟ توافق قابل باز شدن یا مذاکرۀ مجدد یا حتی وابسته کردن به سایر پرونده ها نیست».
عدم رعایت تعهدات به معنای بازگرداندن ایران به یک وضعیت انزوا خواهد بود؟
«ما به طور کامل متعهد به حفظ این توافق هستیم لیکن طرف مقابل نیز باید چنین باشد. آمریکا در حال تخریب جو سازنده ای است که برای اجرای کامل برجام اجتناب ناپذیر است. کشورهای اروپایی باید متوجه باشند که باید ابتدا در تهران و سپس در واشنگتن این توافق را نجات دهند».
آیا ایران ممکن نیست اجرای کامل توافق را به عنوان شرطی برای گفتگو دربارۀ سایر مباحثی که باعث نگرانی جامعۀ بین الملل هستند، مانند برنامۀ موشکی یا مسائل منطقه ای مطرح سازد ؟
«ما به دلایل نیک این موضوعات را در مذاکرۀ هسته ای نگنجاندیم. ما تصمیم گرفتیم روی برنامۀ هسته ای تمرکز کنیم تا به یک راه حل برسیم. در غیر این صورت هنوز بر سر میز مذاکره نشسته بودیم ».
آیا یک سیاست واقع بینانه مفیدتر نخواهد بود؟
«سیاست واقع بینانه به معنای حفظ یک پیمان پس از امضای آن است. چنانچه آمریکا از توافق خارج شود هیچ کس دیگر با این کشور وارد مذاکره نخواهد شد. در صورتی که آمریکا و کشورهای اروپایی به تعهدات خود پایبند نباشند چرا کرۀ شمالی باید با آنها مذاکره کند؟ آمریکا می کوشد ما را به سمت خروج از توافق سوق دهند لیکن ما به دام نخواهیم افتاد».
مثالی بزنیم: فرماندۀ سپاه پاسداران گفت که ایران بُرد موشک های خود را به کمتر از ٢٠٠٠ کیلومتر محدود ساخته است. مسافتی که برای دفاع کفایت می کنند. آیا تلاش در جهت این محدودیت نمی تواند به حل و فصل اوضاع کمک کند؟
«برنامۀ موشکی ایران قابل اعتمادترین ابزار برای دفاع ما در منطقه ای به شمار می آید که مملو از تنش، جنگ های داخلی، تروریسم و بدتر از همه محاسبات اشتباه از سوی بسیاری است. در چنین بستری ما حق داریم طوری از خود دفاع کنیم که هیچ کس محاسبۀ اشتباه صدام حسین را که ایران را مورد حمله قرار داده بود و جنگی را به ما تحمیل کرده بود که هشت سال به طول انجامید، تکرار نکند. دکترین ما این است.
ما باید به اندازۀ کافی قوی باشیم تا هیچ کس به ما حمله نکند».
بنابراین هیچ مذاکرۀ جدیدی امکان پذیر نیست؟
«مذاکره خیر، رایزنی ها آری. ما می خواهیم ادامه دهیم لیکن رایزنی به معنای باز کردن یک مذاکرۀ رسمی نیست».
آمریکا ابزارهای متعددی برای ایجاد مانع بر سر روابط میان اروپا و ایران در اختیار دارد، کافی است که پاسداران انقلاب را تروریست اعلام کند تا مانع انجام بخش اعظمی از سرمایه گذاری های احتمالی گردد…
«اهمیت برجام فقط اقتصادی نیست. یک عنصر مهم رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای به شمار می آید. ما به طور مسالمت آمیز یک بحران دشوار هسته ای را حل کرده ایم. بحرانی که چنانچه بار دیگر مطرح گردد پیامدهای منفی بر سیستم منع تکثیر که برای تمامی کشورهای جهان حائز اهمیت است، به همراه خواهد داشت».
برتری ایران در منطقه باعث وحشت می شود. عراق، سوریه، یمن و افغانستان کشورهایی شکست خورده به شمار می آیند و نفوذ ایران در آنها تعیین کننده است. شما چه پاسخی برای این ترس ها دارید؟
«اگر این کشورها شکست خورده اند مقصر کیست؟ تقصیر ما نیست. اگر به سبب روابط ما با شیعیان عراق نبود عراق به بهشتی برای تروریست ها تبدیل می شد. اگر به خاطر ایران نبود دولت اسلامی دمشق را تحت کنترل داشت. سعودی ها در یمن به حوثی ها حمله کردند و اظهار داشتند که در عرض دو ماه مشکل را حل خواهند کرد. سه سال از آن زمان گذشته است. ما همواره سعی کرده ایم منطقه را با ثبات تر نماییم زیرا برای صلح ما خوب است».
با اروپا در مورد حقوق بشر نیز صحبت می کنید: این پروندۀ دیگری است که باعث نگرانی است
«وضعیت حقوق بشر نزد ما بسیار بهتر از همسایگان مان است لیکن هیچ کس توجه نمی کند که چند ماه پیش ٤٠ نفر توسط سعودی ها سر بریده شدند. نزد ما نیز وضعیت حقوق بشر رضایتبخش نیست لیکن ما در حال کار بر روی آن هستیم. به علاوه مفهوم ما از حقوق بشر به مفهوم شما شباهت ندارد بنابراین انتظار نداشته باشید که به طور دقیق از عقاید شما پیروی کنیم».
ما انتظار چنین چیزی را نداریم لیکن جوانان شما…
«ملت ما خواستار اجرای کامل قانون اساسی کشورمان است که در آن رعایت حقوق بشر پیش بینی شده است. تنها ٤٠ سال از عمر نظام ما می گذرد. زمان لازم است ».

پاسخی بگذارید