پاکسازی تروریست ها در شبه جزیره سینا

هاریوکی آیکاوا

ماینیچی (ژاپن)

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا روز چهارم ماه جاری طی گزارشی اعلام کرد ، اسراییل از دو سال قبل تاکنون عملیات پاکسازی سازمان افراطی « ‌داعش» (IS)‌ را در بخش شمالی شبه جزیره سینا واقع در شرق مصر پیگیری می کند. تاکنون بیش از صد بار حملات هوایی به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین و جنگنده های ارتش اسراییل در شبه جزیره سینا صورت گرفته و بر اثر این حملات ارتش اسراییل صدها تن از تروریست ها به قتل رسانده است.
بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز ، ارتش اسراییل به منظور مخفی ماندن عملیات از هواپیماهای بدون مارک استفاده و هفته ای یک بار هم به قلمروی مصر تجاوز کرده است.
میان مصر و اسراییل در طول تاریخ چهار بار تبادل آتش به وقوع پیوسته است. هر چند سال ١٩٧٩ میلادی با میانجیگری دولت کارتر آمریکا پیمان صلح میان اسراییل و مصر امضاء‌ شده است ، ولی با این حال پس از آن هم دو کشور پیرامون مسائل فلسطین و موارد مشابه آن با یکدیگر اختلاف پیدا کردند.
اما با این حال ، چنانچه دو کشور اسراییل و مصر همکاری در زمینه نظامی را شروع کنند ، می توانیم بگوییم بر اساس واکنش به «‌ تهدید های مشترک میان اسراییل و مصر » که ایران و سازمان های تروریستی خوانده می شوند ، تغییر جدیدی در منطقه قدرت خاورمیانه شکل خواهد گرفت.
بروس ریدل ،‌ محقق ارشد « موسسه مطالعات بروکینگز » اندیشکده آمریکایی که اوضاع خاورمیانه را رصد می کند ، با تصریح اینکه:« تاکنون درگیری های طولانی مدت میان اسراییل و فلسطین ، بزرگترین و مهم ترین مانع در ایجاد صلح و رونق اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده است. اما ، هم اکنون با پیدایش تهدیدهای جدید از جمله سازمان های تروریستی ، دیگر اسراییل عامل اصلی مسائل منطقه خاورمیانه نیست. » دیدگاهی را نشان داده است دایر بر اینکه دو طرف اسراییل و فلسطین در حال نزدیک شدن به یکدیگرند.
« ولایت سینا » گروه تروریستی وابسته به سازمان افراطی « داعش» ( IS ) عملیات تروریستی علیه پیروان قبطی ( شاخه ای از مسیحیت ) پلیس و ارتش مصر را در شبه جزیره سینا پیگیری می کند و مقامات مصری هم در وضعیتی بسر می برند که نمی توانند به اندازه کافی به این عملیات های تروریستی پاسخ دهند. ماه نوامبر سال گذشته در حمله تروریستی به مسجدی ( ‌محل عبادت مسلمانان ) در مصر بالغ بر سیصد تن کشته بر جای گذاشت و این حمله تروریستی بدترین و گسترده ترین عملیات تروریستی بود که در طول تاریخ مصر به وقوع پیوسته است.
همچنین اوایل ماه دسامبر سال گذشته ، هنگامی که وزیر دفاع و وزیر کشور مصر در حال بازدید از فرودگاه نظامی واقع در شمال مصر بودند ، فرودگاه نامبرده هدف حمله موشکی قرار گرفت و بر اثر این حمله یک سرباز کشته شده است. هر چند بر اثر این حمله موشکی وزیران دولت مصر آسیب ندیدند ، ولی سازمان افراطی « دولت اسلامی » با انتشار بیانیه ای مبنی بر اینکه:« وزیران کابینه را هدف قرار داده است » مسوولیت این حمله موشکی را بر عهده گرفته است.
به هر حال ، هر چند سازمان افراطی « دولت اسلامی »‌ (‌IS) در عراق و سوریه که مقر اصلی این سازمان در ٢٠١٧ میلادی بوده ، در وضعیت نابودی قرار گرفته است ، ولی با این حال این نگرانی دیده می شود سازمان افراطی « دولت اسلامی » (IS) نیروهایش را در شبه جزیره سینا ، لیبی و دیگر کشورها گسترش دهد.

 

پاسخی بگذارید