تاریخ: ۱۴:۳۱ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
نگاهی به نتایج نظرسنجی دانشگاه مریلند از مردم ایران

(عصر دیپلماسی)

– مرکز مطالعات بین المللی و امنیتی دانشگاه مریلند به تازگی نتایج یک نظرسنجی را که توسط مرکز نظرسنجی موسوم به IranPoll انجام گرفته، منتشر نموده است. با نگاهی به نتایج این نظرسنجی می‌توان به خوبی نتیجه گرفت که مردم ایران با وجود مطالبات معیشتی و اقتصادی، همچنان از سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و مطالبات آنان شامل تغییرات بنیادین در نظام جمهوری اسلامی نیست.
این نظرسنجی که در فاصله زمانی ۱۶ تا ۲۴ ژانویه انجام شد، نشان داد:

– ۶۹ درصد از ایرانیان شرایط اقتصادی را نامناسب می‌دانند. از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر موافق این بودند که دولت باید اقدامات بیشتری را برای مبارزه با فساد و جلوگیری از افزایش قیمت مواد غذایی انجام دهد. ۴۹٫۳ درصد وضعیت اقتصادی ایران را در حال بهبود دانسته‌ و ۳۷٫۱ درصد وضعیت را رو به وخامت ارزیابی کرده‌اند.

– جامعه هدف نظرسنجی نسبت به وضعیت خانواده خود در چهار سال گذشته با  اکثریت ۵۶ درصد معتقدند که یا وضعیت بهتر شده و یا ثابت مانده است و ۴۰ درصد وضعیت چهار سال گذشته را بدتر ارزیابی کرده‌اند.

– ۶۴ درصد سوء مدیریت و فساد داخلی را موثرترین عامل وضعیت اقتصادی فعلی می‌دانند؛ و حدود ۲۹ درصد دلیل این وضعیت را تحریم‌ها و فشارهای خارجی عنوان داشته‌اند. حدود ۴۳ درصد اقدامات دولت نسبت به قشر ضعیف جامعه را کافی نمی‌دانند. ۴۴ درصد از اقدامات دولت در جهت رفع خشکساری ناراضی هستند. ۷۳ درصد جامعه آماری با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفند. اکثریت غالب ۸۱ درصد اعلام داشته‌اند که دولت باید با قاطعیت در مقابل افزایش قیمت سبد غذایی مردم اقدام کرده و گام‌های موثری را در زمینه مقابله با فساد اداری بردارد. همچنین ۶۲ درصد با قطع یارانه‌ها مخالفت کرده‌اند.

– نکته قابل توجه آن است که باوجود تبلیغات گسترده خارجی درخصوص ناآرامی‌های داخلی ایران، تنها ۱۵ درصد جامعه هدف خواستار تغییرات بنیادین در ساختار حکومتی بوده‌اند و ۵۳٫۵ اعلام داشته است که به هیچ وجه با تغییرات بنیادین در ساختار حکومتی موافق نیستند.

– ۷۳ درصد نظردهندگان، ساخت موشک و توان تسلیحاتی ایران را برای حفظ امنیت و ثبات کشور بسیار مهم قلمداد کرده‌اند. اکثریت ۵۵ درصد معتقد است که ایران باید به آزمایش‌های موشک بالستیک در جهت ایجاد قدرت بازدارنده ادامه داده و به هیچ وجه این مسئله قابل مذاکره نیست.

– در پاسخ به این پرسش که سخنان و اقدامات ترامپ تا چه حد در پیشبرد مطالبات معترضان اخیر در ایران موثر بوده است، ۴۸ درصد معتقدند که هیچ گونه تاثیری نداشته است؛ ۳۹٫۲ درصد این اظهارات را مضر دانسته؛ و تنها ۹٫۲ درصد اقدامات و اظهارات مزبور را مفید دانسته‌اند.

– در مورد سیاست‌های کلان بین المللی ایران، اکثریت نسبی ۵۵ درصد معتقدند که اینگونه سیاست‌ها در جهت مقابله با گروه‌های تروریستی باید همچنان ادامه یافته و حتی افزایش یابد.

– ۴۸ درصد نظردهندگان معتقدند که ایران باید تا تسلط کامل دولت سوریه بر تمامی اراضی سوریه همچنان به حمایت‌های خود از این کشور ادامه دهد.
– در حالی که ۴۱ درصد مخالف هرگونه دخالت ایران در یمن هستند، ۴۶ درصد از مردم معتقدند که ایران باید به حمایت خود از حوثی‌های یمن ادامه دهد.

برای مشاهده فایل متن کامل گزارش دانشگاه مریلند اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید