رزمایش ها و تهدیدات اسرائیل ناشی از نگرانی آنان از حملات احتمالی حزب الله است

عبدالباری عطوان
راي اليوم(انگلستان)

 تهديدها و رزمايش‌هاي رژيم صهيونيستي ناشي از افزايش نگراني‌هاي اين رژيم از حملات احتمالي حزب الله و جنبش حماس و براي به راه انداختن جنگ رواني عليه نيروهاي حزب الله است، جنگ بعدي با جنگ ۳۳ روزه تفاوت خواهد داشت و اين بار نيروهاي حزب الله منطقه الجليل را از سيطره اين رژيم خارج خواهند کرد.
رژيم اشغالگر اسرائيلي، اين روزها در بيم و نگراني به سر مي‌برد، اظهارات سران اين رژيم و رزمايش‌هاي مشترک آن با آمريکا ، از اين نگراني‌ها پرده برمي‌دارد، رژيم اشغالگر در اين رزمايش‌ها سامانه گنبدي آهنين را به منظور شبيه سازي حمله به شهرهايش ، با ده‌ها هزار موشک (براي مقابله) با حملات احتمالي حزب الله در شمال و جنبش حماس در جنوب، در بيشتر نقاط فلسطين اشغالي مستقر کرده است.
بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، به طور غير مستقيم ترس و نگراني خود را نشان داد، آن هم زماني که در نشست هفتگي ، سعي کرد با اين سخن که اسرائيل قوي‌ترين ارتش را در خاور ميانه دارد، به وزرايش اطمينان خاطر بدهد.
آويگدور ليبرمن وزير جنگ اسرائيل هم، با تهديد به اينکه، در صورتي که جنگي در بگيرد، همه بهاي آن را بيروت پرداخت خواهد کرد و در صورتي که ساکنان تل‌آويو به پناه گاه‌ها پناه ببرند، ساکنان بيروت نيز به پناه‌گاه‌ها پناه خواهند برد، همين شيوه را (براي اظهار ترس و نگراني خود) در پيش گرفت. وي تاکيد کرد، جنگ آينده مانند جنگ ۳۳ روزه نخواهد بود و شامل سوريه نيز خواهد شد. وي ايران را به احداث کارخانه‌هاي اسلحه سازي در جنوب لبنان به منظور تقويت توانمندي‌هاي حزب الله متهم کرد.

 ليبرمن در چارچوب به راه انداختن جنگ رواني و با اين باور که اين اظهارات در روحيه حزب الله و مبارزان آن تاثير مي‌گذارد، چنين تهديداتي را بيان مي‌کند؛ اما در اين باره اشتباه فاحشي مرتکب مي‌شود و مجددا تاکيد مي‌کند که اين حزب را نمي‌شناسد و از پايداري و مقاومت رهبرانش خبر ندارد.
ايهود اولمرت نخست وزير اسبق اسرائيل نيز، در ارزيابي‌هاي خود و ارتش اسرائيل درباره توانمندي‌هاي حزب الله اشتباه فاحشي مرتکب شد و بهاي سنگيني براي آن پرداخت که مهم ترين آن، شکست ارتشي بود که اعتقاد داشت شکست نمي‌خورد. به نظر مي‌رسد نتانياهو و وزير جنگش آويگدور ليبرمن نيز همين اشتباهات را تکرار مي‌کنند.
‌حزب الله به کارخانه‌هاي تسليحاتي ايران در جنوب لبنان، نياز ندارد؛ زيرا در زراد خانه خود بيش از ۱۵۰ هزار موشک در انواع و ابعاد مختلف دارد و همه گنبدهاي جهان هم که جمع شوند، نمي‌توانند با هزار موشک مقابله کنند.
درست است، جنگ آينده با جنگ ۳۳ روزه تفاوت دارد، زيرا توانمندي‌‌هاي موشکي حزب الله و تجربيات نظامي آن ده برابر يا شايد بيشتر از آن، افزايش يافته است و هرگز در جنوب لبنان منحصر نخواهد شد. اگر ليبرمن لبنان را به ويراني تهديد مي‌کند، شهرهاي اسرائيل نيز از ويراني و خرابي در امان نخواهند بود و هرگز بعيد نيست که اين بار نيروهاي حزب الله بتوانند «الجليل» را از چنگ اسرائيل بيرون بياورند.

سوريه نيز، نه به عنوان کشوري که با موشک‌هاي اسرائيل هدف قرار مي‌گيرد، بلکه به عنوان محلي براي شليک موشک‌هاي اين کشور به سوي عمق خاک سرزمين‌هاي اشغالي فلسطيني، يکي از طرف‌هاي اين جنگ خواهد بود. اين جنگ همانند جنگ جهاني دوم در اروپا، آخرين جنگ خاورميانه خواهد بود.
در حالي که ميزان تنش ها در مرزهاي شمالي و جنوبي فلسطين اشغالي شديد است، نيروهاي آمريکايي در آنجا حضور دارند و سامانه هاي دفاع ضد موشکي اين کشور پيش از برگزاري يک رزمايش نظامي مستقر شده اند.

روزنامه صهيونيستي اورشلیم پست نوشت: ارتش اسرائيل روز يکشنبه تاييد کرد يک رزمايش گسترده پنج روزه برگزار مي شود. در اين رزمايش، يک حمله موشکي وسيع به مرزهاي شمالي و جنوبي اسرائيل شبيه سازي مي شود. هدايت اين رزمايش به عهده نيروي هوايي اسرائيل خواهد بود.
«واحد سخنگوي ارتش اسرائيل» اعلام کرد اين رزمايش بخشي از راهبردي طولاني مدت تر و بخشي از همکاري ارتش هاي اسرائيل و آمريکا به شمار مي رود.
هدف از اين تمرين مشترک با «فرماندهي حوزه اروپاي ارتش آمريکا»، تقويت همکاري نظامي در برابر تهديدات منطقه اي و پيشبرد امنيت منطقه اي بلند مدت است.
اين رزمايش نظامي، «جونيپِر کبرا» نام دارد و آخرين بار، ژوئن ۲۰۱۶ با حضور بيش از سه هزار نفر از نيروهاي آمريکايي برگزار شده بود.
اين رزمايش نظامي از سال ۲۰۰۱ هر دو سال يک بار برگزار شده است. در حالي که ارتش اسرائيل اعلام کرده است اين رزمايش بخشي از تمرين براي حفظ آمادگي نيروهاست، اين تمرين در بحبوحه جنگ لفظي با گروه حزب الله لبنان برگزار مي شود که تصور مي شود زرادخانه اي متشکل از صد تا صد و پنجاه هزار فروند موشک در اختيار داشته باشد.
آويگدور ليبرمن وزير دفاع (جنگ) اسرائيل هشدار داد در صورت بروز جنگ با حزب الله در مرز شمالي، بيروت تاوان کامل آن را پرداخت خواهد کرد چون ارتش لبنان و حزب الله يکي هستند.
آمريکا و اسرائيل توافقي امضاء کرده اند که بر اساس آن آمريکا در زمان جنگ ، به اسرائيل در خصوص دفاع موشکي کمک مي کند. نخستين پايگاه موشکي آمريکا ماه سپتامبر در جنوب اسرائيل افتتاح شد.

پاسخی بگذارید