جوانان ایرانی با بهره از مهندسی نوین می توانند سطح پیشرفت وتکنولوژی در کشورشان را بدون وابستگی ودر فضای تحریم ، ارتقا و بومی سازی نمایند.
تاریخ: ۱۳:۳۹ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
شاگردان ایرانی چگونه نقشه پهباد پیشرفته را کپی کرده و از استادان خود پیشی گرفتند؟

یوری بوتوسوف

کانترکتی(اوکراین)

نظامیان ایران مانورهایی را انجام می دهد و در جریان این رزمایشها، تمرین بمباران اهداف تاکتیکی با استفاده از پهپادهای کوادروتور را به عمل می آورند و همچنین سامانه های متحرک انهدام به روش رادیوالکترونیکی پهپادهای سبک که در ارتفاع پائین پرواز می کنند را آزمایش می نماید. کوادروتر به بمب های ویژه ای  اطلاق شده ( و نه بمب های خودساز) که هدایت شده ،هدف را مورد قرار می دهد و این تسلیحاتی است که در خدمت سپاه پاسداران و بسیج  وارتش  ایران می باشد.

ایران مثال خوبی برای برنامه ریزی کارآمد و توسعه صنایع دفاعی و تمرکز منابع و ظرفیت های موجود در نوآوری ساخت سلاح ها است.                                      پانزده سال پیش ایرانیان می توانستد صرفاٌ مونتاژ انواع هواپیماها با سرنشین مطابق پروانه ذیربط را به عمل آورند،اما آنها تصمیم گرفتند سطح خود را با جهش فناوری و دستیابی به روش های ساخت پهپاد ارتقاء دهند.

هم اکنون ایرانیان کلیه انواع پهپادها را می سازند چه پهپاد سبک که بمب کوچک بر روی آن نصب می شود وچه پهپاد متوسط «مهاجر» که هم بمب و هم راکت شبیه  آر پی جی ۷ بر روی آن نصب می شود و بزرگترین دستاورد صنایع هوانوردی ایران، هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۹ با برد عملیاتی  ۱۷۰۰ کیلومتر که دارای بمب هدایت شونده سدید به وزن ۳۴ کیلو می باشد. ایرانیان این هواپیما را در سوریه جهت اصابت به اهداف شورشیان در آن کشور استفاده می کنند.

دو فروند شاهد ۱۲۹ در سوریه در جریان ورود به منطقه ای که نیروهای طرفدار آمریکا مستقر بودند و ورود به این منطقه ممنوع بوده، توسط آمریکایی ها منهدم شده است.

ایران که بر این فناوری مسلط شده، چندین سال قبل در تلاش برای ساخت انواع هواپیماهای باسرنشین بود و  پروانه مربوطه را از «آنتونوف» خریداری نموده و دوره های آموزشی را با استفاده از اساتید و مربیان اوکراینی طی نموده و اطلاعات لازم را سریع بدست آورده است.

پیشرفت علمی در قرن ۲۱ سریع صورت می گیرد. چندی پیش به نظر می رسید شاگردان ایرانی ما اصلاٌ در دستیابی به فناوری های نوین موفق نشوند. اما نه ظرف یک یا دو سال بلکه قدم به قدم آنها بر فناوری ساخت مستقلانه انواع پهپادها و هواپیمای بدون سرنشین مسلط شده اند،هم اکنون تعداد انگشت شمار کشورهای جهان انواع پهپادهای سنگین دارای سلاح های هدایت شونده را می سازند، یعنی آمریکا، چین، اسرائیل و ایران اما در عین حال روسیه نتوانست به فناوری هایی در این زمینه دست یابد.

ایران در حالت انزوا و تحریم های بین المللی بوده و دسترسی به فناوری های نوینی نداشته بود اما با تلاشهای خود  ایرانیان اطلاعات لازم را بدست آورده و پروژه هایی مربوطه را با بکارگیری پیشرفته ترین فناوری اجرا می کنند.

از این به بعد ما(منظور اوکراینی ها ) باید شاگرد ایرانیان شویم و تلاش کنیم به سطح آنها برسیم اگر نخواهیم در حاشیه بمانیم و به ناتوانی خود اعتراف نماییم. همه چیز در دست ماست و مثال ایران این موضوع را  اثبات می سازد .

 

پاسخی بگذارید