تاریخ: ۸:۳۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ترامپ تکلیف تحریم های اعمالی علیه ایران را روشن کرد

وستی کافکازا (روسیه)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، تصمیم گرفته است، رژیم توقف تحریم های اعمالی علیه ایران در چارچوب توافق اتمی را که میان تهران و «گروه ١+٥» میانجی گران بین المللی منعقد شده است، برای ١٢٠ روز دیگر تمدید کند. امروز، خبرگزاری بلومبرگ با استناد بر منبع خود این خبر را منتشر کرده است.
بدین ترتیب، فعلا، دولت امریکا قصد دارد، مفاد توافق پیرامون برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را اجرا کند.
گفتنی است که پیشتر، برخی از رسانه های گروهی با استناد بر منابع نزدیک به دولت کاخ سفید خبر داده بودند که در هفته جاری، به احتمال زیاد، ترامپ رژیم لغو تحریم های اعمالی علیه ایران را تمدید خواهد کرد. در این میان، آنها خاطر نشان کردند که احتمال دارد، رئیس جمهور امریکا این تصمیم خود را با اخذ قرارهای جدیدی پیرامون اعمال تحریم های جدیدی، غیر مرتبط با مسائل هسته ای، علیه افراد و شرکت های مشخص «جبران کند». به گزارش خبرگزاری «اینتر فاکس»، از جمله، احتمال دارد که این تحریم ها در رابطه با برخی از شرکت ها و شخصیت های حقیقی اعمال شوند که براساس برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) تحریم های اعمالی علیه آنان لغو شده است.
گفتنی است که ترامپ از لحظه به قدرت رسیدن در کاخ سفید، در قبال برجام و در رابطه با حل و فصل مساله هسته ای ایران موضع بسیار منفی را اتخاذ کرد که در ژوئیه سال ٢٠١٥ میلادی، میان میانجی گران بین المللی (پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) و ایران منعقد شد. او این سند را بدترین توافقی نامید که دولت باراک اوباما منعقد کرده است. افزون بر آن، رئیس جمهور امریکا تحریم های جدید یک جانبه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال و اعلام کرد که این قرارش به این خاطر بوده است که دولت ایران یکی از حامیان مالی و اصلی تروریسم و یکی از منابع در گسترش بی ثباتی در خاور نزدیک است.
یوری روگولف، مدیر مرکز مطالعات امریکا به نام روزولت در دانشگاه دولتی مسکو به نام لومونوسوف، در گفتگویی با خبرنگار نشریه «وستی کافکازا» خاطر نشان کرد که ترامپ به رغم تمامی وعده هایش، به مشارکت واشنگتن در برجام پایان نداده است، زیرا این وعده ها از روی جاه طلبی بوده، نه از روی حساب و کتاب. او گفت: «سخنان پیشین ترامپ بیش از حد از روی عجله و جاه طلبانه و بر این اساس بود که او تمامی توافق های منعقده توسط دولت پیشین امریکا را بد می دانست. در این گروه از توافق های بد، توافق با ایران نیز قید شده، زیرا دولت باراک اوباما مبتکر و منعقد کننده آن بوده است. ترامپ حتی در دوره تبلیغات پیش از انتخاباتی خود در راستای بازبینی تمامی نتایج کارهای دولت پیشین فرا خوانی می کرد. در این میان، وقتی کار به مرحله عمل رسید، امریکا نه فقط در اقلیت، بلکه در انزوا قرار گرفت – تمامی دیگر شرکت کنندگان در توافق با ایران و از جمله، آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کردند که ایران تمامی تعهدات خود را اجرا می کند. از این رو، در حال حاضر، امریکا بر آن شده که با اندکی عقب نشینی، وجهه خود را حفظ کند».
در این میان، ایران مانند سابق، هدف شماره یک دولت ترامپ در سیاست خارجی اش است. یوری روگولف گفت: «ایران برای امریکا و همچنین، برای اسرائیل، دشمن اصلی در خاور نزدیک بوده است و همچنان می باشد. البته، واشنگتن تلاش های خود را متوقف نخواهد کرد و به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد. فقط کافی است که بگوییم، به رغم عقد توافق بین المللی پیرامون برنامه هسته ای ایران، هنوز تمامی دارایی های مالی ایران در خارج از کشور آزاد نشده اند. کمتر از ٤٠ – ٣٠ درصد از پول های ایران آزاد شده اند و باقی مبلغ مانند سابق، بلوکه شده است. افزون بر آن، سازمان سیا و دیگر ارگان های امریکا به عملیات های سری خود در ایران ادامه خواهند داد و می توان در این رابطه مطمئن بود».
ولادیمیر اولنچنکو، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات اروپا در انستیتوی اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه، با این موضوع موافق است که وعده های مربوط به بازبینی توافق هسته ای فقط یک تهدید بوده است. او خاطر نشان کرد: «اغلب سخنان سیاستمداران و از جمله، سیاستمداران امریکایی، از ماهیت فشار سیاسی و روانی به طرف مقابل برخوردارند. این موضوع در خصوص ترامپ نیز صدق می کند که با وعده هایش تلاش کرد، محرک بروز روندهایی در داخل ایران شود و وی آشکارا، تمایل داشت تا از بروز ناآرامی ها در ماه ژانویه در این کشور به عنوان بهانه ای برای بازبینی توافق هسته ای استفاده کند، اما واشنگتن موفق نشد، در این اعتراضات نفوذ لازم را اعمال کند. در این میان، امریکا در رابطه با توافق هسته ای با موضع سر سختانه اروپای غربی پیرامون حفظ برجام به شکل کنونی مواجه شده است. در نتیجه، در حال حاضر، این به نفع امریکا نیست که در این زمینه، گام های مشخصی بردارد».
ولادیمیر اولنچنکو در پایان گفت: «اما، در اینجا، این پرسش مطرح می شود که چرا اعمال تحریم ها برای چهار ماه آینده متوقف شده اند و نه، برای شش ماه؟ من فکر می کنم که اتخاذ چنین قراری با فصل زمستان مرتبط بوده است، زیرا در این فصل میزان تقاضا برای خرید نفت افزایش می یابد و ایران از صادرات نفت خود در آمدهای بالایی به دست می آورد. در ماه های آوریل و مه، میزان تقاضا برای خرید نفت کاهش می یابد و ظاهرا، در امریکا امیدوارند که در آن ایام، ایران در روابط دو جانبه اش، ملایمت بیشتری نشان دهد. در این میان، این موضوع که واشنگتن طی این مدت، برای اخذ اقدامات تهاجمی علیه ایران تلاش کند، جای شک و تردید دارد – برای این منظور، به دلایل قانع کننده ای نیاز است و بلی، معمولا این اقدامات به دست دیگر کشورها – عراق و یا عربستان سعودی – انجام می گیرد. من بسیار تردید دارم که امریکا بخواهد خود را درگیر عملیات نظامی علیه ایران کند».

 

پاسخی بگذارید