تاریخ: ۱۱:۰۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
علی اکبر صالحی:در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران در همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی بازنگری خواهد کرد

ریک گلداستون

نیویورک تایمز (آمریکا)


صالحی، مقام ارشد هسته ای در ایران روز دوشنبه گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، توافقی که فعالیت های هسته ای ایران را محدود می سازد، ایران نیز در همکاری خود با آژانس اتمی بازنگری خواهد کرد.
این هشدار صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در ایران، از تهدیدهای کلی مقابله به مثل نامشخص ایران در صورت خروج ترامپ از برجام فراتر رفت.
آژانس اتمی در واقع دیده بان سازمان ملل در زمینه جلوگیری از انتشار سلاح های هسته ای است. آژانس بر پیروی ایران از توافق هسته ای سال ٢٠١٥ ایران، موسوم به برجام، نظارت می کند.
توان آژانس که بتواند از طریق برنامه شدید بازرسی پیروی ایران را از این توافق تضمین کند، برای بقای این توافق، ضروری است.
ایران همواره تأکید کرده است که هرگز قصد تولید سلاح هسته ای ندارد
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در گزارش کوتاهی اعلام کرد که صالحی تهدید خود درباره بازنگری در همکای با آژانس را طی تماس تلفنی با یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرپی اتمی مستقر در وین، در میان گذاشته است.
در این گزارش کوتاه آمده است: «صالحی گفته است چنانچه آمریکا به تعهدات خود در برجام پایبند باقی نماند، ایران تدابیری اتخاذ خواهد کرد که می تواند بر روند کنونی همکاری با آژانس تأثیر بگذارد».
فردریک داهل، سخنگوی آمانو تأیید کرد که آمانو و صالحی با هم تلفنی صحبت کردند، اما از توضیح بیشتر درباره محتوی این گفتگو خودداری کرد.
این تماس در حالی صورت گرفته است که به زمان تصمیم گیری ترامپ برای تمدید لغو تحریم های هسته ای علیه ایران – که انجام آن طبق همین توافق هسته ای الزامی است – چند روزی باقی نمانده است. طبق قانون آمریکا، ترامپ هر سه ماه یک بار باید در این باره تصمیم بگیرد.
ترامپ توافق هسته ای را که در زمان دولت اوباما به نتیجه رسید، بدترین توافق ممکن تا به امروز توصیف کرده است. او همواره تهدید کرده است که اگر ایران به قبول شرط های دشوارتر تن در ندهد، آن توافق را لغو خواهد کرد.
مقامات ایران هر گونه امکان مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای را مردود اعلام کرده اند و سایر طرف های این توافق و بسیاری از طرفداران خلع سلاح و دانشمندان هسته ای حمایت خود از این توافق اعلام کرده اند.
هشدار آقای صالحی در زمانی مطرح شد که حداقل دو نفر دیگر از مقامات ارشد در دولت ایران به آمریکا درباره پیامدهای از سرگیری تحریم ها علیه ایران هشدار دادند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی ایران در امور روابط خارجی گفت، اگر آمریکایی ها به تمدید لغو تحریم های هسته ای علیه ایران ادامه ندهند، این اقدام به معنی «خروج از برجام» خواهد بود. طبق این گزارش، خرازی در ضمن گفته است اگر این توافق نتواند نتایج قابل توجه همسو با منافع ایران به بار آورد، ایران از آن خارج می شود».
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارچه در کنفرانس هفتگی خبری در تهران، روز دوشنبه گفت، اگر دولت ترامپ تحریم های هسته ای را بازگرداند، «تمامی گزینه ها برای هر گونه پیشامد احتمالی برای ایران محفوظ است». در ادامه این گزارش آمده که قاسمی هشدار داده چنانچه «دولت آمریکا در تصمیم گیری خود درباره برجام دچار اشتباه فاحش شود، به طور قطع پشیمان خواهد شد».
تحلیل گران آمریکایی که مسیر توافق هسته ای را دنبال کرده اند، گفتند که هشدارهای در حال افزایش ایران به آمریکا تا حدودی متوجه سایر طرف های حاضر در این توافق – یعنی انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه – است، با این امید که آنها ترامپ را مجاب سازند که خروج از برجام لطمات فراوان در پی خواهد داشت.
کلیف کوپچان رئیس گروه یوروآسیا، از موسسه مشاوره در زمینه ریسک سیاسی در واشنگتن، گفت: «صالحی همکاری با آژانس اتمی را پیش کشیده اند- چیزی که برای کشورهای غربی ناظر بر برنامه هسته ای ایران لازم و ضروری است».
کوپچان از طریق ای – میل یادآور شده است که «ایرانی ها این بار به واقع نگران هستند که ترامپ برجام را از بین ببرد. فکر نمی کنم که او این کار را انجام دهد، اما دلیل دارند که نگران باشند».

پاسخی بگذارید