گروه: سیاسی
تاریخ: ۱۰:۵۶ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خیالبافی آمریکا و اسرائیل در ایران

ریچارد سلیور استاین

روزنامه الوطن

با اینکه رهبران جهان و ایران تظاهرات در شهرهای ایران ، که از مشهد و قم آغاز گردید را اعتراض های اوضاع اقتصادی بسیار دشوار می دانند، اما رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل با این تظاهرات با روش های خاص و جالب برخورد کردند . علیرغم اینکه هم اکنون بسیار زود است که در مورد نتایج آنچه که در ایران رخ داد داوری کرد ، اما دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو این رویداد را کودتایی بر کودتا دانستند و گفتند آنچه در ایران رخ می دهد همان آرزویی که داشته اند یعنی تغییر حکومت است.

از سوی دیگر نتانیاهو خیلی عجله کرد و با سرعتی که می توان آن را بسیار عجولانه توصیف کرد در فیسبوک و در وبلاگ شخصیش نوشت : « برای ملت ایران در تلاششان برای به دست آوردن آزادی و عدالت که سالها از آن محرومند و در حالیکه ایران میلیاردها دلار را در انتشار نفرت در منطقه هزینه می کند ؛ آرزوی مـوفقـیت مـی کنم . . و زمانیکـه ایـن رژیـم به زودی سرنگون گردد ، ایرانی ها و اسرائیلی ها دوستی بزرگشان را باز می گردانند ».

آنچه که نتانیاهو برای آن فریاد می زند و یا واضحتر بگویم خواب آن را می بیند ، بازگشت روابط اسرائیل ـ ایران به روزهای شاه است ؛ یعنی بازگشت رژیم نخبگان بدنام ایران در حالیکه حتی یک ایرانی در داخل آرزوی چنین نتیجه ای را ندارند. در واشنگتن شاهد مزایده ای از سوی مایک پنس معاون رئیس جمهور و ترامپ رئیس جمهور نسبت به حمله تظاهرات کنندگان بر حکومت در ایران شدیم . آنها گمان کردند که تظاهرات معترضین از اوضاع اقتصادی بعد از آن خواستار تغییر حکومت خواهد شد به این معنی که اعتراض ها وارد منطقه خطرناک می شود ، تظاهرات برای اصلاح چیزی است و خواستار سرنگونی حکومت شدن چیزی دیگر.

پاسخی بگذارید