تاریخ: ۱۵:۱۴ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
دادستان کل عربستان: حبس شاهزادگان سعودی در یکی از زندان‌های فوق امنیتی ریاض

زندان الحائر، در جنوب ریاض که یکی از فوق امنیتی‌ترین زندان‌های عربستان سعودی به شمار می‌رود و معمولاً مجرمان مرتبط با اقدامات تروریستی در آن نگهداری می‌شوند، ۵ روز است، میزبان ۱۱ شاهزاده سعودی معترض به اصلاحات اقتصادی محمد‌بن سلمان، ولیعهد عربستان است. به گزارش «ایران» به نقل از شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، شیخ سعود المجب، دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه‌ای که برای رسانه‌ها ارسال شد، اعلام کرد، گروهی متشکل از ۱۱ شاهزاده سعودی روز پنجشنبه گذشته در اعتراض به فرمان حکومتی اخیر مبنی بر لغو معافیت اعضای خاندان سلطنتی از پرداخت قبوض آب و برق در قصر الحکم تحصن کرده بودند و پس از آنکه به هشدارهای نیروهای گارد سلطنتی بی‌توجهی کرده و حاضر به خاتمه دادن به تحصن خود نشدند، بازداشت و زندانی شدند. آنها همچنین به حکم اعدام پسرعموی خود به اتهام قتل که در سال ۲۰۱۶ صادر شده بود، اعتراض داشتند.

علت اصلی اما پنهان
هرچند دادستان کل عربستان مدعی است، این ۱۱ شاهزاده به اتهام «برهم زدن نظم عمومی» بازداشت شده‌اند، اما بلومبرگ و بسیاری دیگر از رسانه‌های معتبر بین‌المللی با دیده تردید به علت واقعی این بازداشت‌ها نگاه می‌کنند.
به گزارش «ایران» به نقل از «بلومبرگ»، اصلی‌ترین دلیل دستگیری‌های شاهزادگان عربستانی در ماه‌های اخیر، حذف مخالفان محمد بن سلمان، ولیعهد قدرت طلب است. این رسانه دلیل بازداشت ۱۱ شاهزاده را نیز همین مسأله اعلام کرده و نوشته است، بهانه برهم زدن نظم عمومی که دادستان عربستان عنوان کرده آنقدر جدی نیست که این شاهزادگان به یکی از ۵ زندان فوق امنیتی عربستان فرستاده شوند. زندانی که برای نگهداری افراط گراهای تروریست استفاده می‌شود. زندان الحائر در سال ۱۹۸۳ افتتاح شد و سازمان اطلاعات عربستان نظارت بر آن را برعهده دارد. برخی منابع همچنین از احتمال انتقال تعدادی از بازداشت شدگان در هتل ریتز ریاض به زندان الحائر خبر داده بودند که انور عشقی، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه عربستان این خبر را تکذیب و همچنین فاش کرد، دولت ریاض با ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر بازداشت شده در هتل ریتز به توافق رسیده و گفت‌وگوها درباره خروج او از هتل ریتز و خاتمه یافتن پرونده‌اش به شکل کامل در جریان است. عشقی درباره «ابراهیم العساف»، وزیر دارایی پیشین عربستان و وزیر مشاور فعلی نیز گفت: پرونده العساف نیز خاتمه یافت و وی به کار خود در دولت بازگشت. زیرا هیچ یک از اتهامات العساف مبنی بر دریافت رشوه یا اختلاس در زمان فعالیت در پست وزارت ثابت نشدند. اخیراً متعب بن عبدالله، وزیر پیشین گارد ملی به‌عنوان مهم‌ترین چهره بازداشت شده در هتل ریتز در ازای پرداخت وجهی که مبلغ آن اعلام نشد، از سوی مسئولان عربستانی آزاد شد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان(واس)، علاوه بر این
۱۱ شاهزاده بازداشت شده که حتی برخی منابع غیررسمی تعداد آنها را ۲۷نفر اعلام می‌کنند، خبرهای دیگری مبنی بر اینکه محمد بن سلمان دستور بازداشت شاهزاده ترکی بن محمد بن سعود الکبیر و شاهزاده بندر بن محمد بن سعود الکبیر را صادر کرده و نیروهای عربستانی به کاخ این دو حمله و آنها را بازداشت کرده‌اند، منتشر شده است. همچنین گفته شده درگیری‌هایی میان نیروهای عربستانی و شاهزاده‌های خاندان سعود الکبیر رخ داده و در پی آن، شاهزادگان سعود و نایف و سعود بن محمد و عبدالعزیز بن سلمان بن محمد بازداشت شدند. شاهزاده نوف بنت عبدالله بن محمد بن سعود نیز در توئیتر از بازداشت برادرش خبر داده است. به گفته فعالان سیاسی سعودی، بازداشت این شاهزادگان با هدف فشار بر شاهزاده سلطان بن محمد، صاحب شرکت المراعی و ماریوت برای دستیابی به این شرکت‌هاست. بنا بر گزارش برخی رسانه‌های سعودی، در روزهای اخیر خیابان اصلی نزدیک کاخ پادشاهی در ریاض شاهد تظاهرات صدها نفر بوده که بیشترشان نیز جزو شهروندان عادی هستند.
منبع: رزنامه ایران

پاسخی بگذارید