مشکل عربستان با رشوه دادن به مردم یا سرکوب آنها حل نمی شود

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

پرداخت کمک های مالی بلاعوض به شهروندان و بازداشت معترضان از جمله شاهزادگان در عربستان داروی مسکنی است که نخواهد توانست مدت زیادی رژیم سعودی را از خشم مردم عربستان در امان نگه دارد.

با توجه به تصمیم سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی برای توزیع ۵۲ میلیارد ریال سعودی بین یک میلیون و دویست هزار کارمند و تقریبا همین تعداد بازنشسته به عنوان کمک هزینه جبران گرانی باید اذعان داشت که هدف ملک سلمان از این اقدام، جلوگیری از انفجار خشم مردمی است. همان طور که ملک عبدالله در سال ۲۰۱۱ برای جلوگیری از سرایت اعتراضات بهار عربی به عربستان، مبلغ ۱۲۰ میلیارد دلار به صورت کمک های مالی فوری و حذف اقساط وام های مسکن و حمایت از جوانان و بیکاران و پرداخت بورسیه برای تحصیل در خارج، پرداخت کرد و با این کار توانست مانع انفجار در جامعه عربستان شود.

هنوز پیش بینی تاثیر اقدامات اخیر ملک سلمان بر مردم عربستان زود است هرچند می توان گفت این اقدامات، برخی نتایج مثبت در این زمینه داشته و به برخی نارضایتی ها پایان داده است ولی دوره تاثیر این مسکن ها فقط یک سال است و اگر در پایان سال جاری تمدید نشود، دوباره اوضاع به شکل سابق باز خواهد گشت. در حالی که عربستان طی سه سال گذشته با کسری بودجه عظیمی رو به رو بوده است تمدید کردن این کمک های بلاعوض قطعا وضع مالی این کشور را بحرانی تر خواهد کرد.

گرانی در عربستان و هزینه شدن دهها میلیارد دلار از اموال مردم این کشور در جنگ های خارجی به ویژه جنگ در یمن و سوریه به اضافه پرداخت بیش از سی میلیارد دلار کمک مالی به مصر، مردم عربستان را خسته کرده است. حاکمان سعودی که از هزینه شدن پول ایرانی ها در خارج از کشورشان انتقاد می کنند، فراموش کرده اند که خودشان دهها برابر آنچه ایران در سوریه و یمن هزینه کرده است، در این دو کشور هزینه می کنند.

بازداشت دهها شاهزاده و شخصیت سیاسی و بازرگانی سعودی یامدهای منفی خواهد داشت که از هم اکنون در عربستان در حال آشکار شدن است و تاثیری منفی بر وجهه عربستان و جایگاه آن و ثبات اقتصادی و سیاسی آن گذاشته است. آزاد شدن ابراهیم العساف وزیر مشاور در کابینه عربستان بعد از بازداشت به اتهام فساد و بازگشت او به محل کارش، پرسش های متعددی ایجاد کرده است. همچنین اعتراض برخی کشورهای غربی به بازداشت شخصیت هایی مثل سعد الحریری و ولید بن طلال و صبیح المصری، رژیم حاکم بر عربستان را به دردسر انداخت و ارزیابی نادرست و شتابزده عمل کردن آن را نشان داد.

بازداشت دست کم ۱۱ شاهزاده معترض در مقابل کاخ امیر ریاض در روز شنبه به عللی که هنوز مشخص نیست و فرستادن آنها به زندان الحائر، رویدادی خطرناک و پیامی آشکار است که نشان می دهد نارضایتی به خاندان حاکم یا برخی شاهزادگان آن سرایت کرده است که مقابله با آن نیازمند درایت است تا به گوی برفی تبدیل نشود. پرداخت کمک های مالی به شهروندان نیز تاثیری موقت دارد و اگر با گام های سریع و ریشه ای مانند اصلاحات سیاسی و مبارزه واقعی با فساد و شرکت دادن شهروندان در اداره امور کشور و بازنگری عمیق در برخی سیاست های داخلی و خارجی عربستان همراه نشود، درمانی موقت خواهد بود که به زودی تاثیر خود را از دست خواهد داد.

پاسخی بگذارید