تاریخ: ۸:۵۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل تنهاست

الاخبار (لبنان)


آمریکا طی جلسه علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحولات در ایران در سایه هشدار اروپا درباره لطمه زدن به توافق هسته ای و مخالفت قاطع روسیه درباره هرگونه تعرض به حاکمیت تهران؛ مانند کسی به نظر رسید که “ساز مخالف” می زند.
موج اعتراضات اخیری که ایران شاهد آن است ، در خلال دو روز گذشته تبدیل به موضوعی برای درگیری مستقیم میان آمریکا و روسیه شد، پس از این که در طول روزهای گذشته این اعتراضات، عکس العمل های متفاوتی را در دو عرصه منطقه ای و یا بین المللی برانگیخت. در حالی که واشنگتن پافشاری کرد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد را با وجود مخالفت روسیه که علتی برای این امر نمی دید که  وارد موضوع این اعتراضات شود، به بحث در این زمینه وادار کند؛ روسیه در این کوشید تا آمریکا را از گام برداشتن در جهت افزایش فشارها بر تهران از طریق شورای امنیت، بازدارد. به این ترتیب که  روسیه درخواست کرد جلسه ای غیرعلنی برای بررسی درخواست آمریکا مبنی بر برگزاری جلسه ای علنی به منظور رسیدگی به تحولات در جمهوری اسلامی تشکیل شود.
اما پاسخ به این درخواست ارائه شده باعث جلوگیری از برگزاری جلسه علنی نشد، پس از این که نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیکی هیلی گفت ” تلاش از سوی هر کشوری برای جلوگیری از برگزاری این نشست برای آن کشور پی آمدهایی خواهد داشت “.  این تهدید تلویحی، باعث شد تا از میان ١٥ عضو این شورا ٩ عضو به پیشنهاد آمریکا برای به بحث گذاشتن رویدادهای ایران در شورای امنیت موافقت کنند.
نیکی هیلی در تصویری که طی روزهای گذشته در برخورد منطقه ای و بین المللی با تحولات ایران بروز کرده است؛ بیشترین تندروی را از خود نشان داد. به این ترتیب که وی تهدیدات رئیس جمهور، دونالد ترامپ را در قبال تهران تکرار کرد، تهدیداتی که از زمان به راه افتادن این اعتراضات یعنی حدود ده روز پیش متوقف نشده است.  وی در خلال نشست شورای امنیت این گفته را تکرار کرد که ” این تظاهرات در ایران خودجوش بوده است و مداخله خارجی در آن وجود ندارد” وی ادعا کرد ملت ایران از دولت خود می خواهد ” حمایت از تروریسم را با پرداخت میلیاردها دلار متوقف کند و هم زمان تهدید کرد واشنگتن نمی تواند اجازه دهد دولت ایران گام هایی را در جهت ساکت کردن ملت خود بردارد.
تهدیدی که واکنش دو نماینده  اصلی اروپایی را برنیانگیخت. نمانیدگان انگلیس و فرانسه بر ضرورت حفظ توافق هسته ای با ایران و جلوگیری از فروپاشی آن تاکید داشتند. نماینده فرانسه، فرانسوا دلاته  هشدار داد که نابودی توافق هسته ای اقدامی خطرناک خواهد بود. وی خواستار برخورد جدی با تهران درباره تعدادی از موضوعات از جمله فعالیت در زمینه موشک های بالستیک و مداخلات خارجی این کشور شد. مسئله قابل توجه همچنین این بود که دلاته  با این مسئله مخالفت کرد که اعتراضات اخیر در ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی، تلقی شود. این انتقادی پوشیده از آمریکا و هشداری بود نسبت به خطرناک بودن سوء استفاده از این بحران در جهت منافع شخصی زیرا این امر نتایج کاملا برعکسی  نسبت به آنچه انتظار می رود خواهد داشت.
اما نماینده انگلیس، متیو رایکافت تاکید کرد “ما به توافق هسته ای پایبند هستیم و از متعهد بودن ایران نسبت به آن استقبال می کنیم” اما وی بیان کرد “حمایت ایران از تروریسم به تضعیف اقتصاد این کشور منجر شده است” و از حمایت ایران از حوثی ها در یمن ابراز نگرانی کرد”. رایکافت،  تهران را به ” متوقف کردن خشونت و پایبندی به مسائل حقوق بشر و تحقیق و بررسی در خصوص قتل و کشته شدن تظاهر کنندگان تشویق کرد.”
از سوی دیگر، نماینده روسیه، واسیلی نیبینزیا بر موضع کشورش پافشاری کرد که ” نشست کنونی در حیطه اختیارات این شورا که در اساسنامه سازمان ملل بر آن تصریح شده است، قرار ندارد. ” وی آمریکا را متهم به سوء استفاده از تریبون  شورای امنیت کرد. به اعتقاد او هدف واشنگتن از این نشست حمایت از حقوق ملت ایران نیست بلکه تضعیف توافق هسته ای است” وی خواستار این شد که ایران به منظور حل مشکلاتش به حال خود رها شود”.
سرگئی ریباکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه  این دعوت را برای برگزاری این نشست اضطراری رد کرد و آن را “نقض حاکمیت ایران” توصیف نمود. به اعتقاد او که طی کنفرانسی مطبوعاتی آن را اعلام کرد آمریکا به دنبال بهانه ای برای افزایش فشارها بر ایران است و تاکید کرد “نمی توان توافق هسته ای را به ابزاری برای حل مشکلات خاص تبدیل کرد”.
در همین راستا برای سومین روز متوالی تظاهرات در جهت حمایت از  رهبر ایران در داخل این کشور  ادامه پیدا کرد. در این تظاهرات دامن زدن به فتنه و مداخله خارجی مورد مخالفت قرار گرفت. شهرهای تبریز، کرمان، مازندران و مناطق پیرامون تهران دیروز شاهد تظاهرات هزاران نفر در پی نماز جمعه بود و طبق گزارش تلویزیون رسمی ایران در آن خواستار ” مجازات کسانی شدند که با بیگانگان در ارتباط هستند” . تظاهر کنندگان تصاویر رهبر معظم علی خامنه ای را حمل می کردند و شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را سر می دادند و همچنین عبارت : از امام خامنه ای حمایت می کنیم … وی را در جنگ وی با دشمنان تنها نمی گذاریم”  را فریاد می زدند.
همچنین احمد خاتمی خطیب جمعه تهران خواستار “برخورد شدید” با مسئولان دامن زدن به این ناآرامی ها شد و گفت “با کسانی که آشوبگران مورد حمایت از سوی آمریکا آن ها را فریب دادند باید با تسامح اسلامی برخورد شود”. خاتمی هم زمان بر ضرورت “توجه بیشتر دولت به مشکلات اقتصادی مردم” تاکید کرد.

پاسخی بگذارید