تاریخ: ۸:۴۷ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
اختلاف نظر آمریکا با شرکای خود در بحث های به سختی برگزار شده سازمان ملل درباره ایران

پاتریک وینتور

گاردین (انگلستان)


در بحث های مربوط به ایران که نشان داد اختلاف نظر شدید درباره آینده خاورمیانه وجود دارد، آمریکا به زورگویی نامعقول  و ابلهانه علیه ایران متهم شد.
آمریکا در روز جمعه  توانست با موفقیت تلاش های تحت رهبری روسیه برای جلوگیری از بحث شورای امنیت درباره اعتراض های هفته گذشته در ایران را ناکام بگذارد اما بی درنگ با شرکای اروپایی خود اختلاف نظر پیدا کرد چون اروپایی ها در بحث درباره رویدادهای ایران، با تلاش های آمریکا برای بهانه قرار دادن اعتراض  های اخیر جهت بی اعتبار کردن توافق هسته ای ٢٠١٥، مخالفت کردند.
روسیه تلاش کرد تا از مطرح شدن مسایل ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوگیری کند با این دلیل که چنین بحثی  دخالت بی مورد در امور داخلی ایران خواهد بود. اما آمریکا توانست آراء لازم را در میان پانزده عضو شورای امنیت برای ضروری بودن بحث درباره ایران، به دست آورد.
روسیه مدعی بود که آمریکا می خواهد از اعتراض هایی که در اصل علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت ایران به راه افتاده است هم برای به چالش کشیدن دولت این کشور و هم توافق هسته ای سال ٢٠١٥، سوء استفاده کند.
در بحث شدید الحنی که نشان از اختلاف نظر ایدئولوژیک درباره آینده خاورمیانه داشت ، غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت شواهد انکار ناپذیری وجود دارد که ثابت می کند تظاهرات اخیر در ایران از خارج هدایت شده بود.
نماینده ایران به همراه نماینده روسیه گفتند که آمریکا به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد با درخواست از این شورای برای بحث درباره اعتراضات اخیر در ایران، از قدرت و اختیارات خود سوء استفاده کرده است.
خوشرو گفت تاسف آور است که با وجود مخالفت برخی از اعضای شورای امنیت، این شورا این اجازه را به آمریکا داده است تا از قدرت و اختیارات خود سوء استفاده کند و شورا را وارد بحث هایی کند که از حوزه ماموریت و اختیاراتش خارج است. وی دولت آمریکا را به زورگویی ابلهانه و غیرمنطقی و جستجو برای یافتن هر بهانه ممکن برای مطرح کردن خود متهم کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایرن در صفحه توئیتر خود نوشت این ماجرا نیز به یکی دیگر از شکست های فضاحت بار سیاست خارجی آمریکا تبدیل شد چون اکثر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ضرورت اجرای توافق هسته ای ٢٠١٥ و خودداری از دخالت در امور داخلی دیگران تاکید کردند.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد درخلال بحث های شورای امنیت هشدار داد و گفت جهان نظاره گر واکنش دولت ایران به اعتراض های ضد دولتی این کشور است. وی گفت رفتار رژیم ایران اکنون در معرض دید جهانیان قرار دارد.
نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد، موضع کشورش در قبال اعتراض ها در ایران را از راهبرد دولت آمریکا جدا کرد. فرانسوا دلارته در مخالفت صریح و آشکار با درخواست آمریکا برای بحث درباره رویدادهای ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت با اینکه رویدادهای چند روز گذشته ایران ممکن است نگران کننده باشند اما این رویدادها صلح و امنیت بین المللی را تهدید نمی کنند. وی گفت نباید اجازه دهیم تا این بحران برای اهداف و مقاصد شخصی مورد سوء استفاده قرار گیرد چون چنین برخوردی نتیجه ای کاملا معکوس با آنچه که ما خواستار آن هستیم در پی خواهد داشت.
نماینده فرانسه در شورای امنیت گفت توافق هسته ای شالوده ثبات در خاورمیانه است.
متیو ریکافت، نماینده انگلیس در شورای امنیت نیز گفت دولت متبوع وی کاملا خود را به توافق هسته ای یا برنامه جامع اقدام مشترک پایبند می داند. وی این توافق را یکی از دستاوردهای مهم عصر حاضر توصیف کرد و گفت ما از همه کشورهای عضو این توافق می خواهیم تا به تعهدات خود در قبال آن وفادار باقی بمانند. نماینده انگلیس در شورای امنیت گفت ایران باثبات و مرفه، برای همه سودمند است.

پاسخی بگذارید