زخم های بارزانی بر پیکره اقلیم

دکترحامد رحیم‌پور

هرچند که اربیل خبر موافقت با تحویل کامل گذرگاه‌های مرزی به بغداد را تکذیب کرد و همچنان بر مدیریت مشترک گذرگاه ها اصرار می ورزد،اماتبعات اقتصادی همه پرسی برگزار شده بارزانی این روزها چنان  بر پیکره اقلیم خودنمایی می‌کند که برای کردهای عراق شرایط سخت و گزینه‌ها محدود شده است. واقعیت این است که  اقلیم کردستان از سهم ۱۷ درصدی بودجه عراق برخوردار بوده است، البته حکومت مرکزی تا سال ۲۰۱۴ بودجه اقلیم را تخصیص داده و روانه اربیل کرده، اما با آغاز فروش مستقیم نفت اقلیم بدون نظارت بغداد، قدر السهم اقلیم از بودجه عراق قطع شده است.

اکنون در اقلیم کردستان گفته می‌شود در صورتی که سرشماری لازم انجام شود یا بغداد بر اساس قانون استان‌ها با اقلیم کردستان تعامل کند، سهم ۱۷ درصدی آن به کمتر از ۱۳ درصد کاهش خواهد یافت.یکی از مهم ترین مشکلات کنونی اقلیم کردستان ناتوانی در پرداخت حقوق کارمندان است که حتی با وجود صادرات مستقیم نفت هم ماه‌ها به تعویق افتاده است.

در پسا همه پرسی و با حاکمیت مجدد حکومت مرکزی در کرکوک و دیگر مناطق منازعه، صادرات ۷۰۰ هزار بشکه‌ای روزانه اقلیم به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه تنزل یافته است. این در حالی است که اربیل پیشتر مبالغی را از شرکت‌های خارجی فعال در عرصه نفت اقلیم دریافت کرده است و در شرایط کنونی توان بازپرداخت این مبالغ هم وجود ندارد. درماندگی اقلیم حتی شمار گردشگران را نیزبه شدت کاهش داده است. سازمان گردشگری اقلیم کردستان در برنامه‌های اعلامی خود ورود دو میلیون گردشگر را پیش بینی کرده بود، اما اینک و بنا بر اعلام رسمی این سازمان، آمار ورودی گردشگران به مراتب کمتر است و ۷۰ هزار فرصت شغلی هم در اقلیم کردستان از بین رفته است. اقلیم  با بدهی ۱۰۵ میلیارد دلاری نیز روبه رو است که نظر به شرایط کنونی، توان بازپرداخت آن ها از عهده اربیل خارج است.موارد فوق بخشی از واقعیاتی است که با برگزاری همه پرسی مسعود بارزانی، اقلیم کردستان عراق با آن مواجه شده است. هرچند اقلیم پیش از این نیز با بحران هایی روبه رو بوده است، اما با در نظر گرفتن تراکم همه این مشکلات ،شرایط برای کردها سخت و گزینه ها محدود است اما آیا آن ها این واقعیت را درک خواهند کرد؟

روزنامه خراسان

پاسخی بگذارید