تاریخ: ۱۴:۵۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
ترامپ گریزی در ایران

کیم سنگوپتا

عرصه اجتماعی و سیاسی این روزهای ایران، آبستن اعتراض های مردمی است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا نیز در این باره سکوت نکرده و در توئیتر مدام اظهار نظر می‌کند. این شلوغی‌ها برای ترامپ که با ایران دشمنی دارد و نخستین سفر خارجی‌اش به عربستان سعودی به منظور فروش سلاح بود که رابطه خصمانه آن با ایران بر کسی پوشیده نیست، خبر خوشی بود.

من که از ابتدای آغاز رقابت انتخاباتی ترامپ، اخبار مربوط به او را پوشش می‌دادم، شاهد بودم که چطور روی نابودی توافق هسته‌ای ایران با ۶ قدرت جهانی متمرکز شده است. تهدیدهای او علیه این توافقنامه، ابزاری به دست تندروان داده بود که به دولت حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران بتازند و او را بابت اعتماد کردن به غرب مورد انتقاد قرار دهند. تاکنون ترامپ زیر بار پذیرش این توافق نرفته و ابهام‌هایی پیرامون تجارت‌های بین‌المللی با ایران به وجود آورده است.
به‌دنبال آن منافع اقتصادی مردم ایران را نابود کرد و باعث تنگ‌تر شدن فضا در زندگی مردم شد. البته ایران از کاهش اورانیوم خود، توانسته میزان تجارت خود با غرب را افزایش دهد و چندین قرارداد میلیارد دلاری ببندد؛ از جمله قرارداد خرید هواپیما. البته ترامپ می‌تواند با اعمال تحریم بیشتر علیه ایران باعث برهم خوردن این معامله بشود. نکته کلیدی این است که تحریم‌های اقتصادی مستقیماً زندگی مردم عادی را با خطر بزرگی روبه‌رو کرده است. تحریم‌هایی که باعث بیکاری، افزایش قیمت‌های غذا و خدمات درمانی می‌شود؛ همان سه عامل شکایت مردم در این اعتراض‌ها.
دیدگاهی وجود دارد که مدعی است در پدید آمدن این اعتراض‌ها ترامپ نقش داشته است. سریع‌ترین راه برای نابودی وجهه اعتراض‌های مردم، مداخله رئیس‌جمهوری امریکا در آن است. بی‌تردید ترامپ عاشق آن است که اعلام کند رویکرد سختگیرانه‌اش منجر به تضعیف دولت ایران شده و رویکرد آشتی‌جویانه پیش از او شکست‌خورده است. امیر همدانی یکی از اعضای اندیشکده شورای آتلانتیک با اشاره به اثرات منفی مداخله ترامپ در تجمعات مردم ایران می‌گوید: «هر آنچه ترامپ درباره ایران بگوید، با ضدیت و مخالفت اکثریت مردم ایران روبه‌رو می‌شود. زیرا مردم ایران او را در مرکز مشکلات و مصائب‌شان می‌دانند که باعث صدمه دیدن جایگاه و منافع ملی آنها  شده است.»
روزنامه ایران

پاسخی بگذارید