تاریخ: ۱۴:۴۶ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
بهانه به دست امريكا ندهيم

حسین شیخ الاسلام

در طول روزهاي اخير اعتراض‌هايي كه به شرايط اقتصادي در كشور انجام شد رفته‌رفته از يك اعتراض آرام به دليل حضور برخي افراد به خشونت كشيده شد. هرچند اعتراض مردم براي احقاق حقوق حقه خود بجا و مشروع است و آنها نيز در اعتراض به وضع معيشتي خود به ميدان آمدند اما در خصوص شيوه اعتراض‌ها جاي بحث جدي وجود دارد. زيرا زماني كه اعتراض‌هاي بحق مردم به مشكلات اقتصادي، رنگ خشونت به خود مي‌گيرد، فضايي را ايجاد مي‌كند كه عوامل خارجي بتوانند راحت‌تر به افكاري كه در ذهن خود عليه ايران در سر دارند دست پيدا كنند. زيرا هدف اصلي دونالد ترامپ و امريكا اين است كه مردم ايران را به جان يكديگر بيندازند. تحريم‌هايي كه از سوي ايالات متحده امريكا عليه ايران وضع شده نيز با همين هدف بوده است.

اكنون نيز شاهد آن هستيم فشارهاي اقتصادي كه به مردم وارد شده تاحدودي به دليل فشار تحريم‌هايي است كه از سوي امريكا عليه ايران به اجرا درآمده است. از همين رو اگر ترامپ متوجه شود كه تحريم‌ها به اين شكل موثر واقع شده كه اعتراض‌هاي خشونت‌آميزي در ايران شكل گرفته و مردم نيز رودرروي هم قرار گرفته‌اند، اين سوال به وجود مي‌آيد كه آيا امريكا به همين بهانه تحريم‌ها را شدت نخواهد بخشيد؟ از همين رو افرادي كه به خيابان‌ها آمدند و به اين نحو اعتراض‌هاي خود را بيان كردند به مانند فردي است كه بر لبه شاخه نشسته و آن را قطع مي‌كند و ضرر اصلي موضوع به خود مردم مي‌رسد. امريكايي‌ها وقتي كه احساس كنند تحريم‌ها موثر بوده و به حدي رسيده است كه مردم به خيابان‌ها آمده‌اند و برخي نيز اين اعتراض‌ها را به اغتشاش كشانده‌اند، به‌طور قطع شدت تحريم‌ها را بيشتر مي‌كنند و اين خلاف خواسته مردمي است كه براي بهبود وضع اقتصاد كشور به خيابان‌ها آمدند.

دليل اصلي ورود مردم به خيابان براي حل گره‌هاي اقتصادي خود بود نه اينكه به اين چالش‌ها و گره‌ها اضافه شود. هدف تحريم‌هاي امريكا از ابتدا تضعيف از درون ايران بوده است و اعتراض‌هاي خشونت‌آميز به اين استدلال و ديدگاه آنها جامه‌عمل مي‌پوشاند از همين رو آنها به اين روند ادامه مي‌دهند و نبايد اجازه داد تا اين اعتراض‌ها تبديل به بهانه‌اي براي امريكايي‌ها شود تا دوباره بر طبل تشديد تحريم‌ها عليه ايران بكوبند. ديپلمات سابق

روزنامه اعتماد

پاسخی بگذارید