جهان ۲۰۱۷ متاثر از ترامپ

حسن هانی‌زاده

سال ۲۰۱۷ جهان شاهد تحولات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای بود. پیروزی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همه ناظران سیاسی را شگفت‌زده کرد. به اعتبار اینکه برآیند همه نظرسنجی‌ها نشان می‌داد خانم هیلاری کلینتون شانس بالاتری داشت اما ورود لابی صهیونیستی به انتخابات موجب شد که دونالد ترامپ در میان شگفتی ناظران سیاسی وارد کاخ سفید شود و یک سلسله اقدامات غیرمنطقی در سطح داخلی، منطقه و جهان انجام دهد.

مساله تقابل سخت افزاری ایالات متحده آمریکا با کره شمالی و همچنین دخالت آمریکا در مسائل سوریه، عراق و یمن، سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی و فلسطین اشغالی، انتخاب بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بخشی از تصمیمات چالش برانگیز دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است. موضوع تهدید ترامپ به خروج از برجام هم از مسائلی است که افکار عمومی را به خودش جلب کرد به اعتبار اینکه ترامپ تهدید به خروج از برجام کرده و این نقض قوانین بین‌المللی است و آمریکا متعهد است که به برجام پایبند بماند، نشان می‌دهد که آمریکا و شخص دونالد ترامپ خیلی به مسائل و توافقنامه‌های بین‌الملل پایبند نیستند.

موضوع دیگری که وجود دارد اینکه درحقیقت ترامپ با سفر به عربستان یک قرارداد سنگین همکاری تجاری و تسلیحاتی با عربستان امضا کرد که درواقع به آل سعود کمک کرد تا بیشتر به مردم یمن حمله کند. درواقع سفر دونالد ترامپ به عربستان تشویقی برای رژیم آل سعود در جهت کشتار مردم یمن بود. به همین دلیل به نظر می‌رسد که همه تحرکات دونالد ترامپ و رفتارهای سیاسی‌اش، مسائل جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

از جمله حوادث دیگری که در سال ۲۰۱۷ در منطقه رخ داد، نابودی کامل داعش توسط محور مقاومت در عراق و سوریه بود که به همین دلیل این یک نقطه عطف در مبارزه با تروریسم توسط محور مقاومت محسوب می‌شود. لذا این حوادث نشان می‌دهد که منطقه از یکسو شاهد حرکت بسیار خوب از سوی محور مقاومت بوده و از سوی دیگر اینکه ترامپ تلاش داشت تا بحران را از خاورمیانه به سمت آسیای مرکزی و آسیای میانه منتقل کند تا درواقع این بحران را به نقطه دیگری برای آزار رساندن به کشورهای منطقه بکشاند.

روزنامه آرمان

پاسخی بگذارید