هدف محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بازداشت امرای و بازرگانان ثروتمند سعودی بویژه "ولید بن طلال" مهار هرگونه خطر احتمالی برای قدرت خودش است.
ولیعهد عربستان اهدافی بالاتر از بدست اوردن پول شاهزاده های سعودی را دارد

بلومبرگ

عملیات مبارزه با فساد به رهبری محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، هدفی فراتر از صرفا به چنگ آوردن میلیاردها دلار پول را دنبال می‌کند.

مسئولان سعودی به طور خاص بدنبال مهار فعالیت های ولید بن طلان در عربستان هستند زیرا وی امپراطوری تجاری بزرگی را ایجاد کرده است که می تواند اهرم فشاری بر مسئولان سعودی شود.

روزنامه وال استریت ژورنال ماه جاری میلادی نوشت: مسئولان سعودی خواهان دستکم ۶ میلیارد دلار از ولید بن طلال برای حل و فصل وضعیت او هستند.

ثروت ولید بن طلال بعد از بازداشت، با ۲  میلیارد دلار کاهش، به ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

“محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در طول ماههای اندک سرنوشت ساز تلاش می کند که هر منبعی را که ممکن است خطری برای قدرتش باشد، مهار کند و این امر باعث می شود که به طور خاص درخصوص ولید بن طلال سرسختانه برخورد کند. ”

این منابع در اشاره به بن بست مذاکرات مسئولان سعودی با ولید بن طلال برای دست برداشتن از بخشی از ثروتش در مقابل آزادی گفتند: ولید بن طلال همچنان با لجاجت بی نظیری تاکید می کند که از سیطره مطلق خود بر شرکت “المملکه القابضه” دست بر نمی دارد.

ولید بن طلال در برابر هرگونه پیشنهادی که ممکن است بر وجهه یا چهره اش تاثیر منفی بگذارد، مقاومت می کند و با قدرت از مبرا بودن خود دفاع می کند و همه فشارها برای دست برداشتن از سهم بزرگ خود در گروه تجاری اش در عربستان و سایر شرکت های جهانی خودش را نمی پذیرد.

“امیلی هورثون” تحلیلگر ویژه خاورمیانه و شمار آفریقا در شرکت مشاوره “استراتفور” آمریکا گفت: “پرونده ولید بن طلال به منزله قطب نمایی برای سرمایه گذاران غربی است و نشان می دهد که عملیات سرکوب علیه بازرگانان وجود دارد”.

وی افزود: هر اندازه بن طلال پشت درهای بسته برای مدت طولانی تری باشد، به همان اندازه نیز موضوع برای سرمایه گذاران غربی غیرمنطقی خواهد شد زیرا آنها عملیات پاکسازی (فساد در عربستان) را یک سیاست خصمانه و غیرقابل قبول توصیف خواهند کرد.

پل سولیوان متخصص امور خاورمیانه در دانشگاه “جرج تاون” در واشنگتن گفت: ولید بن طلال فردی قوی و دارای روابطی خوب است اما فکر نمی کنم که پایان خوبی برایش باشد زیرا وی نبردی سهمگین را در قبال گروهی که از او سرسخت تر هستند، دنبال می کند.

شرکت “المملکه القاضبه” یا هر یک از مسئولان محلی آن از اظهارنظر خودداری کرده اند. این درحالی است که مرکز رسمی ارتباطات بین المللی عربستان نیز از اظهار نظر یا پاسخ به این گزارش ها خودداری کرده و گفته است که قوانین عربستان از حق شخصی افراد حمایت می کند.

ولیعهد ۳۲ ساله سعودی از روند تصمیم گیری سنتی عربستان دست برداشته و قدرت خودش را از طریق به حاشیه راندن امرای بزرگ سعودی تقویت کرده است.

پاسخی بگذارید