پیوند اسرائیل با آمریکا نتوانسته موجبات امنیت این رژیم را فراهم کند

دکتر چاندرا مظفر رئیس جنبش بین المللی برای رسیدن به دنیایی برابر

حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶ و طی جنگ ۳۳ روزه قهرمانانه در مقابل اسرائیل مقاومت کرده و موفق به حفظ تمامیت ارضی لبنان شد. گرچه اسرائیل موفق شد صدام حسین یکی از سرسخت ترین مخالفان تسلط خود را از طریق ارتش های ایالات متحده و بریتانیا سرنگون کند، اما تاکنون نتوانسته نقشی در تحولات سیاسی فعلی عراق ایفا کند.

برعکس، به نظر می رسد نخبگان سیاسی در عراق پساصدام که در آن شیعیان نقش محوری را ایفا می کنند بیش از همه به تهران گرایش پیدا کرده اند و این چیزی نیست که اسرائیل و ایالات متحده خواهان آن باشند. همچنین تلاش های مصمم اسرائیل در بحبوحه قیام های عربی برای سرنگونی بشار اسد به جایی نرسیده است.

گرچه ده ها هزار نفر از مردم در جنگ  سوریه که بیش از شش سال است ادامه دارد جان خود را از دست داده اند اما دولت سوریه که از حمایت حزب الله، ایران و روسیه برخوردار است تاکنون تسلیم گروه های تروریستی نشده است که از سوی نهادهای مرتبط با آمریکا مسلح شده و از حمایت مالی متحدین منطقه ای ایالات متحده برخوردارند. ایران هم علی رغم تمامی توطئه ها و نقشه های اسرائیل و ایالات متحده و همچنین تلاش های حاکمان عربستان سعودی برای انزوایش، نه تنها موفق به حفظ تمامیت خود شده بلکه نفوذ خویش در غرب آسیا و شمال آفریقا را هم گسترش داده است.
تمامی این موارد نشان می دهند که پیوند بین ایالات متحده-اسرائیل نتوانسته باعث تحقق یکی از اهداف اصلی این پیوند یا همان ارتقاء “امنیت” اسرائیل گردد. شکست این پیوند شیطانی در مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ کاملا این موضوع را ثابت می کند. این شکست باید ما را تشویق کند بر سرعت مبارزات خود برای رسیدن به دنیای عادل بیفزاییم.

پاسخی بگذارید