جهان در حال ایجاد فلسطین دیگری است

آیوان ریدلی

میدل ایست مانیتور (امریکا)


جامعه جهانی باید سریع درمورد بحران روهینگیا وارد عمل شود یا که فلسطین دیگری به وجود خواهد آمد. سخنان فوق هشدار جدی هیئتی از خاورمیانه ای ست که روز سه شنبه در دیدار با رییس مجلس بنگلادش مطرح شد. بخشی از اعضای این هیئت از نمایندگان یک سازمان خیریه بزرگ و سیاستمداران الجزایری تشکیل  شده است. شیرین شارمین چودری، رییس مجلس نبگلادش به سخنان محمود کمال علی بداوی، رییس سازمان کمک رسانی بین المللی و یوسف عجیسه، نماینده پارلمان، نگرانی و  وحشت خود را از وضعیت مسلمانان رانده شده از میانمار را ابراز داشتند. عجیسه نیز عضو اتحادیه پارلمانی کشورهای سازمان همکاری اسلامی است.
سازمان کمک رسانی بین المللی نخستین سازمان خیریه عربی حاضر در صحنه در بازار شهر کاکس در بنگلادش بود، زمانی که هزاران پناهجو از ترس حملات پاکسازی قومی و نسل کشی  به دست ارتش میانمار به خاک بنگلادش گریختند.
بداوی که از خانواده ای اهل غزه است و اینک شهروند المان می باشد ، گفت، «آنچه که به چشم دیدیم یادآور فلسطین بود. شباهت های فراوانی وجود دارد، اما افرادی که در اردوگاه های در بازار شهر کاکس سکنی یافته اند، حاقل از آزار و اذیت های ادامه دار در امان هستند». او به این نکته اشاره کرد، البته پناهندگان فلسطینی هنوز هم سرکوب  می شوند و مورد حمله قرار می گیرند. او گفت « اگر جامعه بین المللی زود وارد عمل نشود، وضعیت بغرنج دیگری به وجود خواهد آمد، شبیه همان وضعیتی که اجازه داده برای فلسطینیان پیش آید.
عجیسه، نماینده پارلمان الجزایر در تایید سرتکان داد. او به شیرین چودری گفت « متاسفانه باید بگویم اگر مشکل مردم روهینگیا زود حل و فصل نشود، به بحرانی شبیه به بحران فلسطین تبدیل خواهد شد.»
جهان باید برای جلوگیری از این واقعه به سرعت اقدام کند.
عجیسه گفت امروز شاهد هستیم که چگونه فلسطینیان در گوشه وکنار جهان و در اردوگاه هایی در خاورمیانه پراکنده هستند، چون جهان به فاجعه ١٩٤٨ – زمانی که اسراییل در سرزمین های آنها بنا شد- واکنش نشان نداد. این نماینده مجلس که با قصد ایجاد کمیته دوستی میان پارلمانی با پارلمان بنگلادش را دارد، اضافه کرد «نباید اجازه داد این وضعیت برای مردم مسلمانان میانمار موسوم به روهینگیا تکرار شود.».
چودری در پاسخ گفت، حل سریع این وضعیت اهمیت دارد. او در ضمن به برنامه قانونی سازمان کمک رسانی بین المللی علاقه نشان داد . این سازمان اعترافات مبتنی بر سوگند شماری از پناهندگان روهینگیا را درباره ازار و اذیت هایی که متحمل شده اند، جمع آوری کرده است. این سازمان از یک تیم  وکلای  زن  سازمان « محافظت»،سازمان غیر انتفاعی روهینگیایی، حمایت کرده است، این وکلا وظیفه دارند که اقرار نامه های توام با سوگند این پناهجویان را، با هدف به محاکمه کشیدن مجرمین خشونت در میانمار، جمع آوری کنند
بعضی از این شواهد و مدارکی که جان به دربردگان  ارایه داده اند، وحشتناک است. و این مساله به طور خاص در مورد کسانی که شاهد این قتل عام، قساوت و تجاوز به عنف  گسترده به دست نظامیان ، در زمان فرار از دهکده های نزدیک مرز با بنگلادش، مصداق دارد.
بداوی توضیح داد « این کارهای مقدماتی که ما دنبال کرده ایم، بایستی در هر کجای جهان به مبنایی برای اقدامات قانونی علیه کسانی تبدیل شود که مرتکب این نوع جنایات جنگی می شوند» و افزود:
« این شواهد و مدارک، در زمینه عدالت جهانشمول ، باید ارزشمند باشند. باید گفت که کمک رسانی فقط محدود به مواد دارویی و غذایی نمی شود، و اهمیت دارد که موارد جنایات جنگی مکتوب شوند و به نیابت از قربانیان، عدالت اجرا شود.

پاسخی بگذارید