فراخوانی آنکارا، باکو و تهران در راستای حل و فصل مناقشه قره باغ

وستی کافکازا (روسیه)

مناقشه پیرامون ناگورنی قره باغ باید بر پایه احترام به مرزهای به رسمیت شناخته شده بین المللی حل و فصل شود. در بیانیه باکو در این خصوص سخن گفته می شود که براساس نتایج پنجمین دیدار سه جانبه المار محمد یاراف، مولود چاووش اوغلو و محمد جواد ظریف، وزیران امور خارجه آذربایجان، ایران و ترکیه، انتشار یافت.
در این بیانیه گفته می شود: «وزیران با تاکید بر علاقه جمعی به تحکیم صلح و امنیت در منطقه، در این زمینه، ضرورت حفظ احترام اصول حقوق بین الملل و از جمله، حاکمیت، تمامیت ارضی، مرزهای به رسمیت شناخته شده بین المللی و حل و فصل صلح آمیز مباحثات را یاد آور شده و در این رابطه، بار دیگر، بر اهمیت حل و فصل هر چه سریع تر مناقشه ناگورنی قره باغ میان ارمنستان و آذربایجان بر پایه اصول یاد شده در بالا تاکید کردند».
ترکیه، آذربایجان و ایران راه های تحکیم روابط خود را بحث و بررسی کردند. مولود چاووش اوغلو اعلام کرد: «در جریان این دیدار، ما چگونگی تحکیم روابطمان و گام هایی را که می توانیم از جمله، در زمینه های انرژی و حمل و نقل برداریم، بحث و بررسی کردیم». چاووش اوغلو گفت: «آذربایجان و ایران از نقطه نظر منابع انرژی زا، دو کشور مهم هستند. ترکیه نیز به نوبه خود، گاز طبیعی و نفت را هم از آذربایجان و هم از ایران وارد می کند. ما می خواهیم حجم واردات گاز طبیعی و نفت از کشورهای برادر را افزایش دهیم».
چاووش اوغلو در رابطه با مناقشه پیرامون ناگورنی قره باغ، ارمنستان را به خارج کردن قوای خود از خاک آذربایجان فرا خواند: «ارمنستان ٢٠ درصد از خاک آذربایجان را اشغال کرده است. این کشور باید هر چه سریع تر قوای خود را از این کشور خارج کند و حفظ احترام به تمامیت ارضی آذربایجان را یاد بگیرد». در ترکیه باور دارند که مناقشه پیرامون منطقه ناگورنی قره باغ باید در چارچوب حقوق بین المللی و همچنین، حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان حل و فصل شود.
مولود چاووش اوغلو همچنین، موفقیت های حاصل از مذاکرات صلح پیرامون سوریه در آستانه را بسیار ارج نهاد و افزود که این روند نقش مهمی در حل و فصل مناقشه در این کشور جنگ زده ایفا می کند. ترکیه، روسیه و ایران کشورهای ضامنی هستند که موجبات عقد توافقنامه پیرامون برقراری آتش بس در سوریه در دسامبر سال ٢٠١٦ میلادی، را فراهم کردند که آغاز برگزاری مذاکرات صلح آمیز در آستانه را به همراه داشت که به موازات مذاکرات ژنو برگزار می شود. چاووش اوغلو گفت: «به موازات توقف مناقشه ها، ما باید روی جستجوی راه های حل و فصل سیاسی در سوریه تمرکز کنیم. در چشم انداز بلند مدت، فقط حل و فصل سیاسی کار ساز خواهد بود».
این وزیر اعلام کرد که تمامی گروهک ها در سوریه به استثنای سازمان های تروریستی نظیر، داعش (سازمان ممنوع اعلام شده در روسیه) و حزب کارگران کردستان، باید به اتفاق، به دنبال حل و فصل سیاسی باشند. به گفته او، باید طرح قانون اساسی سوریه که به تائید ملت سوریه خواهد رسید، تدوین شود و وظیفه ترکیه، روسیه و ایران، پایان دادن به هرج و مرج در سوریه و دست یافتن به صلح و دفاع از تمامیت ارضی این کشور است. وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه، افزود: «طی سال جاری، ما به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم و در حال حاضر، می خواهیم این موفقیت ها را با حل و فصل سیاسی پیش ببریم».
در این میان، در دیدار باکو، ترکیه و ایران از نامزدی باکو برای برگزاری نمایشگاه بین المللی Expo-٢٠٢٥ استقبال کردند. در بیانیه باکو همچنین، خاطر نشان می شود که این وزیران بر وظایف خود پیرامون تحکیم ارزش های مشترک بر پایه ریشه های عمیق تاریخی، دینی و فرهنگی و روابط متقابلی که صلح، امنیت، شکوفایی و همکاری در منطقه را به همراه دارد، تاکید کرده و به ویژه، پایبندی خود به طرح توسعه آینده همکاری ها در زمینه های یاد شده را یاد آور شدند که موجب شکوفایی اقتصادی و توسعه پایدار خواهد شد.
این وزیران با ادامه مذاکرات سازنده پیرامون مسائل منطقه ای و جهانی که منافع مشترکی را به همراه دارد، تحکیم صلح بین المللی، امنیت و ثبات در چارچوب میدان های گوناگون بین المللی و منطقه ای، مانند سازمان ملل متحد، سازمان همکاری های اسلامی، کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا و سازمان همکاری های اقتصادی موافقت کردند؛ وزیران از این بیانیه و اعلامیه نهائی اجلاس فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی پیرامون بیت المقدس که در روز ١٣ ماه دسامبر، برگزار شد، استقبال کردند.
افزون بر آن، وزیران امور خارجه با تداوم همکاری در طرح های مشترک و برنامه ها در زمینه انرژی، حمل و نقل، امور بانکی، ارتباطات، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست و همچنین، تحکیم همکاری های اقتصادی و تجاری، استفاده از قوه موجود برای سرمایه گذاری و مساعدت در تجارت و به ویژه، تاکید بر اهمیت توسعه کوریدورهای حمل و نقل بین المللی و قوه حمل و نقل سه کشور واقع در نقاط جغرافیایی خوب و برداشتن گام های مهم با هدف هم گرایی در سیستم حمل و نقل بین المللی موافقت کردند و بر اهمیت مشارکت سه کشور در پروژه های بزرگ بین المللی و حمل و نقلی که از لحاظ راهبردی، برای افزایش کمیت و کیفت حمل و نقل رقابتی میان آسیا و اروپا با هدف توسعه اجتماعی – اقتصادی مهم است، توسعه همکاری ها با هدف اجرای پروژه های جدید در راستای توسعه زیر ساخت های حمل و نقلی و قوه حمل و نقل صحه گذاشتند و از راه اندازی خط راه آهن باکو – تفلیس – کارس استقبال کردند که شرایط مساعدی را برای قوه حمل و نقلی سه کشور در مسیرهای «شرق – غرب»، «جنوب – غرب» و «شمال – جنوب» مهیا می سازد و خاطر نشان کردند که در آینده نزدیک، سه گام مهم در راستای به پایان رساندن کار احداث خط راه آهن رشت – آستارا برداشته خواهد شد.
به گفته چاووش اوغلو، دیدار سه جانبه بعدی در ترکیه برگزار خواهد شد که تجار سه کشور نیز در آنجا گرد هم خواهند آمد.

 

پاسخی بگذارید