پوتین اکنون بر کرۀ شمالی انگشت نهاده است: نظامیان روسی به پیونگ یانگ می روند

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)

چند ساعت پس از گفتگوی تلفنی میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همتای آمریکایی اش، دونالد ترامپ که یکی از چندین موضوع مورد بحث طی آن بحران کرۀ بود، یک هیأت وابسته به وزارت دفاع روسیه به منظور شرکت در جلسه ای با سران نظامی کرۀ شمالی، وارد این کشور شد. منابع روسی خبر می دهند که این دیدار از مدت ها قبل سازماندهی شده بود. این اجلاس اولین دیدار کمیسیون نظامی مشترک میان روسیه و کرۀ شمالی به منظور اجرای توافقی است که در سال ٢٠١٥ میان دولت های مربوطه در خصوص پیشگیری از فعالیت های نظامی خطرناک به امضا رسیده بود.
هیأت بلندپایۀ روسی وزارت دفاع روز چهارشنبه وارد پیونگ یانگ شد و با احترام فراوان از سوی دولت کرۀ شمالی و نیز مطبوعات این کشور که از طریق خبرگزاری دولتی Kcna بازتاب گسترده ای به دیدار هیأت بلندپایۀ روسی دادند، مورد استقبال قرار گرفت. دریادار ویکتور کالگانف، معاون مرکز فرماندهی دفاع ملی روسیه در رأس این تیم قرار دارد که در فرودگاه پیونگ یانگ به همراه سه تن از مقامات وزارت دفاع عکس گرفت. این چهار نفر تا روز شنبه در فضایی که از سوی روسیه «سازنده» توصیف می کنند، در کرۀ شمالی باقی خواهند ماند.
دیدار هیأت روسی با سران نظامی کرۀ شمالی بسیار جالب توجه است به ویژه به سبب مرحلۀ تاریخی که این امر در آن روی می دهد. با افزایش تنشی که به سختی راه حلی می یابد. تمرینات نظامی مشترک میان آمریکا، کرۀ جنوبی و ژاپن در هفته های اخیر به این خطر دامن زدند که کرۀ شمالی بتواند با چندمین آزمایش موشکی یا در بدترین شکل با یک آزمایش هسته ای مانند آنچه در ماه سپتامبر انجام داد، از خود واکنش نشان دهد.

چین نیز به نظر می رسد کرۀ شمالی را رها کرده باشد و اکنون دو بار است که نیروهای خود را در استان های هم مرز کرۀ شمالی تمرین می دهد تقریباً برای اینکه بخواهد به کرۀ شمالی حتی قبل از آمریکا، خطر به چنگ آوردن یک فضای مانور فراوان نسبت به دستورات پکن را نشان دهد. در این بازی روسیه موفق شد به طور کامل نفوذ کند و زود خود را به عنوان میانجی جنگ معرفی کند. با وجود کشوری همچون چین که از سوی کیم به عنوان یک ارباب مزاحم به آن نگریسته می شود و نیز با وجود آمریکا که بدیهی است قادر به میانجیگری نگردید، تنها قدرت جهانی که قادر است وظیفۀ دشوار یافتن راه حلی برای این بحران را بر عهده بگیرد، به نظر همین روسیه می آید. همچنین به اندازۀ کافی حائز اهمیت است که سفر این هیأت روسی دقیقاً چند روز پس از سفر پوتین به خاورمیانه انجام شد. وی با آن سفرِ خود نشان قدرت لازم برای کل منطقه را از آنِ خود ساخت.
پوتین همواره در قبال بحران کره توجه بسیاری داشته است و سعی نموده است آمریکا را نسبت به خطر وقوع جنگ مورد هشدار قرار داده و تلاش نماید کیم جونگ اون را مهار سازد. همۀ اینها با حمایت بیشتر اجباری تا داوطلبانۀ شی جین پینگ صورت گرفت و نیز با مجوز سازمان ملل که هم چنان تنها نهاد بین المللی باقی می ماند که تا کنون موفق شده طنین یک میز احتمالی مذاکرۀ مستقیم با پیونگ یانگ را به گوش واشنگتن برساند.

در ساعات اخیر ایگور مورگولوف، معاون وزیر خارجۀ روسیه اظهار داشت که روسیه در هیچ یک از مراحل مربوط به اعمال تحریم های جدید در قبال کرۀ شمالی شرکت نخواهد کرد. همان گونه که خبرگزاری روسی اینترفاکس خبر داد، دولت روسیه مخالف اعمال تحریم های جدیدی است که این کشور آسیایی را «خفه» خواهد کرد. مورگولوف گفت که اعمال فشار بر رژیم پیونگ یانگ در حال نزدیک شدن به مرحلۀ گذر از «خط قرمز»ی است که به عقیدۀ مسکو به معنای یک واکنش نظامی از سوی دولت کرۀ شمالی است. به منظور اجتناب از یک چنین سناریویی تنها راه حل این است که کاری کنیم که به باج خواهی های اقتصادی نرسیم و روابط دیپلماتیک بیش از پیش مستحکمی برقرار سازیم. تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا به شکلی خاضعانه نسبت به مذاکرات مستقیم با کره شمالی روی خوش نشان داده بود البته فقط در صورتی که کرۀ شمالی شرط تعیین نکند. در گفتگوی اخیر تلفنی میان پوتین و ترامپ، دو رهبر در یافتن یک راه حل مشترک برای این بحران به توافق رسیدند و در خصوص به اشتراک گذاشتن اطلاعات لازم برای دستیابی به یک توافق، اعلام آمادگی کردند.

 

پاسخی بگذارید